آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63483
تاریخ انتشار : 3 آذر 1393 11:23
تعداد بازدید : 1307

صنف در همایش چاره اندیشی برای مشکلات الکامپ بیستم:

الکامپ را به پرتقال فروش ندهید!

عصر روز اول آذرماه بیش از 300 نفر از صاحب نظران و متقاضیان شرکت در نمایشگاه الکامپ بیستم در محل آمفی تئاتر مرکز مطالعات و بهره وری دور هم جمع شدند تا در خصوص مشکلات و مسایل برگزاری نمایشگاه الکامپ بیستم چاره اندیشی کنند.

فناوران-  در این گردهمایی که بیش از 3 ساعت به طول انجامید، ابتدا روسای سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و تهران گزارشی از روند صدور مجوز و همچنین اقداماتی که ستاد اجرایی الکامپ بیستم تاکنون انجام داده است، ارایه کردند و پس از آن فعالان صنف نظرات خود را برای حل مشکلات نمایشگاه اعلام کردند و در نهایت پیشنهاد شد که برگزاری نمایشگاه حداقل یک ماه به تعویق بیفتد.
 شفافیت، هدف برگزارکنندگان
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در ابتدای این مراسم با بیان اینکه از دیرباز سازمان نظام صنفی رایانه ای مطلوبیت کیفی برگزاری نمایشگاه الکامپ را خواستار بوده و هست، گفت: باید این نمایشگاه به گونه ای که در خور شان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات است، برگزار شود.
کاظم آیت اللهی با تاکید بر اینکه از زمان صدور مجور، سازمان نظام صنفی رایانه ای تاکنون درخصوص مباحثی از جمله چند نرخی بودن  در حال رایزنی با شرکت سهامی نمایشگاه ها بوده است، گفت: همه این تلاش ها در راستای شفافیت در برگزاری نمایشگاه است، به همین دلیل سازمان نصر کشور که به دنبال شفافیت در برگزاری نمایشگاه الکامپ است، تا حصول نتیجه که به طور حتم مورد وثوق تمامی اعضای صنف است، تمام تلاش خود را خواهد کرد.
 پیگیری مطالبات و خواسته های صنف
ناصرعلی سعادت، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، نیز در خصوص اقداماتی که تاکنون توسط ستاد اجرایی نمایشگاه صورت گرفته است، گفت: ما بر خواسته های صنفی خود از جمله افزایش ساعات بازدید و گنجاندن روز جمعه به ایام برپایی نمایشگاه و همچنین حل شدن مشکلات ارزی در جلسات پافشاری کرده ایم و امیدواریم که با شرکت سهامی نمایشگاه ها به توافق نهایی برسیم تا این نمایشگاه را در شان صنف
برگزار کنیم.
 چاره اندیشی در خصوص مشکلات الکامپ
امیرحسین سعیدی نایینی، رییس شورای برگزاری الکامپ، که ریاست این نشست را برعهده داشت، پس از سخنرانی روسای سازمان با بیان اینکه سازمان نظام صنفی رایانه ای به عنوان نماینده صنف به دنبال احقاق حقوق شرکت های متقاضی حضور در نمایشگاه الکامپ است، مشکلات موجود درجهت برگزاری الکامپ و همچنین راهکارهای مورد نظر را مطرح کرد تا با هم اندیشی با شرکت کنندگان در این نشست، الکامپ بیستم به طور مطلوب برگزار شود.
سعیدی با بیان اینکه سازمان سه راه پیش رو دارد، گفت: اول آنکه زمان برگزاری نمایشگاه برای افزایش سطح کمی و کیفی و همچنین شفافیت تغییر کند، دوم آنکه در فرصت باقی مانده نمایشگاه برگزار شود که قطعا به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید و سوم اینکه سازمان کلا نمایشگاه را برگزار نکند.
 پس از مطرح شدن این سه گزینه، اکثر فعالان صنف تاکید کردند که نمایشگاه باید توسط سازمان نظام صنفی رایانه ای برگزار شود.
برگزار شدن نمایشگاه در فرصت باقی مانده نیز به رای گذاشته شد که رای نیاورد و تمام حاضران در جلسه خواهان به تعویق افتادن زمان نمایشگاه شدند.  همچنین بسیاری از فعالان صنف عنوان کردند که در صورت پافشاری شرکت سهامی نمایشگاه ها، الکامپ در مکان دیگری مانند مصلا برگزار شود.
آنها اعلام کردند؛ برگزاری نمایشگاه الکامپ فرصت بسیار مهمی برای شان است و باید هرچه زودتر تکلیف در این باره روشن شود.
همچنین در این نشست بر ضرورت برگزاری شفاف و با کیفیت و تنظیم قراردادی که کیفیت برگزاری نمایشگاه را تضمین کند تاکید شد.
 متقاضیان شرکت در بیستمین نمایشگاه الکامپ از نمایندگان خود در سازمان نظام صنفی رایانه ای درخواست کردند که این موضوعات را تا کسب نتیجه مطلوب پیگیری کنند.
 تشکیل تیم مشترک برای حل مشکلات ارزی
نماینده وزارت ارتباطات در شورای راهبردی نمایشگاه های IT کشور نیز در حاشیه گردهمایی صنف رایانه برای چاره اندیشی در خصوص مشکلات الکامپ به خبرگزاری فارس گفت : مشکل ارزی ریالی نمایشگاه الکامپ قرار است با تعامل برطرف شود؛ آقای افخمی و آقای اسفهبدی قول داده اند که برای محاسبه هزینه متراژ ارزی ریالی تیم مشترکی تشکیل شود.
خسرو سلجوقی افزود: موضوع ارزی ریالی مربوط به تمام نمایشگاه ها است و طبق مقررات شرکت سهامی نمایشگاه ها، متناسب با میزان محصولات خارجی در غرفه ها، بخشی از متراژ غرفه ارزی حساب می شود.
نماینده وزارت ارتباطات در شورای راهبردی نمایشگاه های IT کشور گفت : تعیین متراژ ارزی توسط کارشناس در غرفه انجام می شود و از آنجا که این موضوع قابل تفسیر است در روش محاسبه آن احتمال ایجاد مفسده وجود دارد و کارشناس می تواند با اعمال نظر، میزان محاسبه متراژ ارزی را تغییر دهد، در نهایت این موضوع همواره محل دعوا در نمایشگاه بوده است.
عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: این مشکل سابقه قبلی دارد و قرار است با تعامل برطرف شود؛ آقای افخمی و آقای اسفهبدی قول دادند که برای محاسبه تیم مشترکی تشکیل شود و موضوع حل خواهد شد.
وی در خصوص موضوع قیمت متراژ بین سازمان نظام صنفی رایانه ای و شرکت نمایشگاه ها، گفت: در بحث قیمت مشکلی ندارند و هر قیمتی که شرکت سهامی نمایشگاه ها اعلام کنند، سازمان نصر می پذیرند.
سلجوقی در پاسخ به این سوال که هم اکنون حداکثر قیمت متراژ نمایشگاه الکامپ چقدر تعیین شده، گفت: قیمت حداکثر و سقف ندارد، مانند خیابان ها طبیعی است در خیابان بهتر قیمت بیشتر است.
 باید رقابت باشد و هر کسی پول بیشتر دارد جای بهتری بگیرد، زیرا منفعت این کار در جیب یک NGO می رود.
براساس این گزارش، شورای راهبردی نمایشگا ه های فناوری اطلاعات کشور، از نمایندگان  وزارت صنعت و معدن و تجارت با حضور افخمی معاون وزیر و رییس سازمان توسعه تجارت ایران و حسین اسفهبدی مدیر عامل نمایشگاه های بین المللی و جهانگرد معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و خسرو سلجوقی  به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و آیت اللهی رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور تشکیل شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :