آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6377
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1390 0:31
تعداد بازدید : 1246

در مراسم رونمایی از اولين بازي رايانه‌ای بومي كودكان اعلام شد:

آغاز مطالعات برای ساخت کنسول بازی ایرانی

اولين بازي كودك و نوجوان بنياد ملي بازي هاي رايانه اي به نام «گاندو» رونمايي و به بازار عرضه شد.

فناوران- در ابتداي نشست خبري و مراسم رونمايي این بازي رايانه‌ای بهروز مينايي مديرعامل بنياد ملي بازي‌هاي رایانه‌ای گفت: مدت زيادي است كه يكسري از بازي‌هاي كودك و نوجوان بنياد آماده شده است و ما منتظر فرصتي براي توزيع آن بوديم. «گاندو» اولين بازي از سري بازي‌هاي كودك و نوجوان است كه با پخش‌كننده قوي از هفته قبل توزيع شده است.
وي ادامه داد: اين بازي چند ژانر مختلف را در برمي‌گيرد و بسيار هيجاني است. البته بنياد اكنون بازي‌هاي ديگري مانند كايدو‌، سياره خاموش‌، داستان جنگي و خانم طلا را هم براي سنين سه تا هشت سال آماده كرده است كه در آينده توزيع خواهد شد.مديرعامل بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي،  ساخت بازي‌هايي براي كودكان و نوجوانان را يكي از اولويت‌هاي اين بنياد دانست و بيان كرد: همان طور كه ساخت بازي‌هايي درباره شخصيت‌هاي ملي‌، ‌ديني‌ و همچنين دفاع مقدس براي ما اولويت دارد، بازي‌هاي تفريحي و آموزشي براي كودكان نيز براي‌مان بسيار مهم است و گاندو اولين بازي از اين طيف است.
وي تصريح كرد: بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي براي افرادي كه اين قشر از بازي‌ها را توليد مي‌كنند، بودجه مناسب‌تري دارد و توجه بيشتري به آنها خواهد كرد.

آغاز مرحله دوم پذيرش دانشجو در انيستيتو ملي بازي‌سازي   
مدير عامل بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي از آغاز مرحله‌ي دوم پذيرش دانشجو انيستيتوي ملي بازي‌سازي خبر داد.مينايي با اعلام اين خبر گفت:‌ انيستيتوي ملي بازي‌سازي در دور اول پذيرش خود 130 دانشجو داشت و در دوره دوم نيز تعداد بيشتري دانشجو خواهد گرفت. وي ادامه داد: در دوره‌هاي آينده كه يك تا يك و نيم سال به طول خواهد انجاميد، قصد داريم كه به پذيرفته‌شدگان مدرك جامع علمي ـ كاربردي اعطا كنيم تا آنها در بازار كار هم با مشكلات كمتري روبه‌رو باشند. مينايي همچنين تاكيد كرد:‌ ما براي همه افراد تعلیم‌دیده در این دوره جايگاه خاصي را براي ساخت بازي‌هاي كوچك در نظر مي‌گيريم و حمايت ويژه‌اي از اين طيف خواهيم داشت كه به زودي سياست‌هاي حمايتي‌مان اعلام خواهد شد.

قول همكاري فني شركت «سوني» را براي كنسول PS2 را گرفته‌ايم
مدير عامل بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي در بخشي از اين نشست، درباره‌ اينكه چه زماني بازي‌هايي براي كنسول‌ها نيز ارایه مي‌شود گفت: فروش ابزار فني ساخت بازي‌هاي كنسول به ايران ممنوع است. ما در تلاش هستيم كه از سوي شركت‌هاي واسطه اين مشكل را حل كنيم، اما در كل اين موضوع مشكلات بسيار پيچيده‌اي دارد.
وي افزود: اكنون قول همكاري فني شركت «سوني» را براي كنسول PS2 را گرفته‌ايم كه از طريق يكي از كشورهاي اروپايي كار را آغاز كنيم. همچنين در حال فعاليت هستيم كه براي كنسول جايگزين PSP نيز بازي‌هايي را توليد كنيم.  مينايي همچنين از طرح مطالعاتي توليد كنسول داخلي خبر داد و اظهار كرد: در حال حاضر تيمي حرفه‌اي در حال انجام طرح مطالعاتي براي ساخت يك كنسول داخلي هستند؛ ضمن آنكه در توافق با مركز تحقيقات مخابرات در حال مطالعه روي كنسول‌هاي محلي كشورهايي مانند برزيل هستيم تا در صورت امكان بتوانيم در انتقال تكنولوژي آنها به ايران نيز فعاليت‌هايی را انجام دهيم.مدير عامل بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌ای همچنين در پاسخ به سوال ديگري درباره فروش خارجي بازي‌هاي بومي ساخته شده در طول سال‌هاي گذشته، عنوان كرد: ما براي بازي «گرشاسب» با يك شركت آلماني قرار داد بسته و در يك سايت بسيار مشهور عرضه بازي‌هاي رايانه‌اي فروش آن را مدنظر قرار داديم. آن شركت تاكنون حدود 30 هزار عنوان از اين بازي را در كشورهاي خارجي به فروش رسانده است كه با تبليغات بهتر فروش، اين بازي بيشتر خواهد شد. وي افزود: اكنون قرار است براي ورژن بعدي «گرشاسب» زبان‌هاي تركي‌، ارمني‌، كردي،‌ عربي و همچنين اسپانيايي را تعبيه كنيم تا فروش و تيراژ اين بازي بيشتر شود.
موتور ساخت اين بازي يك موتور كاملا بومي است
در ادامه اين نشست حسين خداشناس  مدير اجرايي گاندو نيز درباره اين پروژه گفت: ما در ژانر كودك و توليد كاراكترهاي فانتزي و ايراني براي آن سنين خلا بسياري داشتيم. در بازي «گاندو» تمساح پوزه كوتاه كه محل زندگي آن در چابهار است به عنوان كاراكتري فانتزي در نظر گرفته شد. نام بازي را نيز اينگونه انتخاب كرديم به اين دليل كه افراد محلي آن را به عنوان «گاندو» مي‌شناسند.
وي ادامه داد: اين بازي 12 مرحله دارد و به صورت مولتي‌ ژانر انجام مي‌شود. هسته اصلي بازي مشت‌زني است و هفت گيم‌پلي ديگر نيز در بازي وجود دارد. وی بيان كرد: پروژه گاندو از سال 87 با حمايت بنياد ملي بازي‌هاي رايانه‌اي شروع و توليد آن دو سال به طول انجاميد، در اين پروژه 12 نفر نيروي فني و تخصصي و در بخش‌هاي ديگر هشت تا 9 نفر فعاليت مي‌كردند.  موتور ساخت اين بازي يك موتور كاملا بومي است كه 10 سال قبل توسط خودمان نوشته شده است. گرافيك بازي در ژانر فانتزي در حد بسيار خوب طراحي شده است و مي‌توان اين بازي را از نظر گرافيكي با بازي‌هاي خارجي مانند كرش‌، پانداي كونگ‌فو كار و  غیره مقايسه كرد. همچنين از ديگر ويژگي‌هاي اين بازي مي‌توان به به هوش مصنوعي بسيار خوب آن اشاره كرد.
در بخش ديگري از اين نشست محمد حسن مالكي ـمدير شركت «لوح زرين نيكان»، توزيع‌كننده بازي گفت: مهم‌ترين نكته در هر صنعتي فروش و توزيع آن است، اگر ما بتوانيم در توزيع بازي‌هاي رايانه‌اي به تيراژ 200 تا 300 تيراژ برسيم موفق بوده‌ايم.  وي ادامه داد: ما در اين راستا سعي كرده‌ايم كه در سال آينده يك بازي با پنج زبان مختلف را توزيع كنيم تا بتوانيم تيراژ و فروش آن را بالا ببريم.  مالكي درباره‌ي توزيع و تبليغات بازي «گاندو» نيز خاطرنشان كرد: «گاندو» اولين بازي است كه انجمن گويندگان جوان گويندگي آن را برعهده داشته است. اين بازي ای از شيرين‌كاري بسيار جالبي برخوردار است و اگر تبليغ خوبي بر روي آن شود‌، استقبال بسيار خوبي از «گاندو» خواهد شد. ما براي تبليغ اين بازي در طول ماه‌هاي گذشته در مجلات تخصصي تبليغ كرده‌ايم و همچنين از تلويزيون هم براي تبليغات قول مساعد همكاري گرفته‌ايم.
اين توزيع‌كننده بازي‌هاي رايانه‌اي همچنين در پاسخ به سوالي درباره‌ي ميزان فروش بازي «گرشاسب» و «ميرمهنا» اظهار كرد: ‌تاكنون تيراژ «گرشاسب» به 150 هزار نسخه رسيده است و «ميرمهنا» نيز در اين شش ماهي كه از توزيع آن مي‌گذرد، 75 هزار نسخه فروش داشته است.
گفتنی است، بازي رايانه‌اي «گاندو» يك بازي مولتي ژانر است كه براي سنين سه تا هشت سال ساخته شده است. داستان اين بازي برگرفته از نوعي تمساح پوزه كوتاه در مناطق چابهار و بلوچستان است كه افراد محلي آن را با نام گاندو مي‌شناسند.  گاندو بزرگترين خزنده و تنها تمساح ايران است كه به نوعي گونه آن در حال انتقراض است. اين بازي با هدف آشنايي كودكان و نوجوانان با شخصيت‌هاي بومي و شناخت حيات وحش كشورمان طراحي شده و به جنبه سرگرمي آن نيز توجه بسياري شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :