آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6378
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1390 7:28
تعداد بازدید : 446

خطر انزوا در پیش است

ممنوعیت، محدودیت، مسدودسازی؛ اصطلاحات پر کاربردی است که دنیای امروز کاربران ایرانی را تسخیر کرده است. می خواهیم مثل تمام مردم دنیا از سرویس ایمیل استفاده کنیم، با مسدودسازی روبه رو هستیم؛ چون سرویس های خارجی، امن نیست و امکان سوءاستفاده از اطلاعات کاربران در این سرویس ها وجود دارد. بنابراین سرویس ایمیل داخلی راه اندازی می کنیم. می خواهیم اطلاعات مورد نیازمان را از وب سایت ها بگیریم یا در شبکه های اجتماعی عضو شویم، با محدودیت روبه رو هستیم؛ چون شبکه های اجتماعی خارجی قصد توطئه و تهاجم فرهنگی دارند. بنابراین ما شبکه های اجتماعی داخلی راه اندازی و سایت های خارجی را بومی سازی می کنیم.

می‌خواهیم از آخرین نرم‌فزارهای امنیتی روز دنیا استفاده کنیم با ممنوعیت روبه‌رو هستیم؛ چون نمی‌توانیم به این نرم‌افزارها اعتماد کنیم، ضمن اینکه امکان سوءاستفاده از اطلاعات کاربران با همین نرم‌افزارها وجود دارد. بنابراین واردات را ممنوع می‌کنیم تا نرم‌افزارهای امنیتی را در داخل تولید کنیم. در روزگاری که فناوری‌های نوین ارتباطی، مردم را بدون در نظر گرفتن قوم، نژاد، ملیت و مرزها به هم نزدیک می‌کند، چنین اوضاعی در کشور نگران کننده است.  کسی نیست که خواهان تامین امنیت کاربران ایرانی در مقابل تهاجم‌های اطلاعاتی نباشد، اما گاهی برداشت مدام توطئه و حمله و سو استفاده از ابزارها هم تعبیری جز بدبینی و نتیجه‌ای جز منزوی شدن ندارد. از سوی دیگر چنین تصمیماتی این طور تعبیر می‌شود که کاربران قدرت انتخاب درست ندارند. بنابراین قدرت انتخاب از آنها سلب می‌شود و با ارایه شرایط تک گزینه‌ای، شرایطی فراهم می‌شود که احتمال ریسک و اشتباه و خطر به صفر برسد.  در روزگاری که دنیا به سرعت در حال پیشرفت است و فکر می‌کنیم به واسطه دستیابی به فناوری‌های نوین، سال‌ها از جهان کم‌تر توسعه یافته فاصله گرفته‌ایم، چنین وضعیتی نشانه تناقض است. آنچه انتظار داریم اتفاق بیفتد، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی صحیح است تا به واسطه آن خطر انتخاب نادرست مردم کاهش یابد، نه حذف گزینه‌ها و محدود کردن انتخاب.
مسوولان و سیاستگذاران باید مراقب باشند درعصر ارتباطات با هدف خودکفایی و بومی‌سازی، تبدیل به ملتی منزوی در دنیای تک گزینه‌ای خود نشویم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :