آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6382
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1390 7:44
تعداد بازدید : 728

ریيس پدافند غيرعامل:

نخستین ارتش سایبری ایران راه اندازی می شود

ریيس سازمان پدافند غيرعامل ايران از برنامه هايي براي تاسيس نخستين ارتش سايبري در پي راه انداري موفقيت ‎آميز ستاد دفاع سايبري خبر داده است.

پرس تی وی- سردار غلام‌رضا جلالی ریيس سازمان پدافند غيرعامل ايران در روز پاياني نخستين همايش ملي دفاع سايبري گفت: امريکا در حال کوچک‌کردن ارتش براي گسترش زيرساخت دفاعي سايبري خود است.
جلالی با بيان اين که ايران يکي از نخستين کشورهايي است که در دو سال گذشته هدف حملات سايبري قرار گرفته، افزود: «تاسيسات مورد حمله سایبری موفق شدند تا پابرجا بمانند؛ اين به معناي آن است که با وجود دشواري‌ها، ايران تا حد زيادي از چنين حملاتي مصون است.» ايران از چهار ماه گذشته ستاد دفاع سايبري خود را راه‌اندازي کرد. وظيفه مهم دفاع سايبري جلوگيري از کرم‌هاي رايانه‌‎اي يا به قول برخي جنگ‌افزارهاي رايانه‌اي، از نفوذ به شبکه‌هاي امنيتي ايران همچون تاسيسات، نيروگاه‌ها، مراکز داده‌ها و بانک‌ها، و جلوگيري از سرقت داده‎ها و اطلاعات آنهاست.
ايران نوامبر سال گذشته اعلام کرد که نرم‌افزاري را طراحي کرده است که مي‌تواند نرم‌افزار جاسوسي «دوکو» را کنترل کند. اين ويروس در نيمه مرداد کشف شد و تروجان پيچيده‌اي است که به عنوان عاملي نفوذي به سيستم‌ها عمل می‌کند و سرقت اطلاعات خصوصي و محرمانه را آسان مي‌کند.
پيش از آن نيز، مقامات ايراني در سال ۲۰۱۰ با شناسايي ويروس ديگري به نام استاکس نت از هر گونه آسيبي به سايت‌هاي صنعتي و منابع اين کشور جلوگيري کردند.
استاکس‌نت نرم‌افزار مخربي است که با هدف آلوده کردن رايانه‌هايي طراحی شده است که از سيستم‎هاي کنترل نظارتي واکتساب داده‌ها ساخت شرکت زيمنس (موسوم به SCADA) استفاده مي‎کنند و بيشتر در صنايع مديريت منابع آب، دکل‎هاي نفتي و نيروگاه‎ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
رسانه‌ها در ژویيه سال ۲۰۱۰ مدعي شدند که ويروس استاکس‌نت رايانه‌هاي صنعتي سراسر جهان را هدف قرار داده است و ايران نيز اصلي‌ترين هدف اين حمله است. همچنين در اين گزارش‌ها ادعا شد که نيروگاه اتمي بوشهر هدف اصلي حمله سايبري بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :