آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64078
تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 12:48
تعداد بازدید : 801

دعوت به ارایه گزارش عملکرد

دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس مرکز ملی فضای مجازی، هرچند چندان در دسترس خبرنگاران نیست، اما در همایش ها و نشست های کوچک و بزرگ حضوری فعال داشته و روابط عمومی این نهاد، به تنهایی بار اطلاع رسانی در مورد فعالیت های وی را به دوش می کشد.
علی اصلان شهلا
کلیدواژه های مورد استفاده محمد حسن انتظاری در اغلب این سخنرانی ها نیز معمولا حول و حوش عباراتی چون مخاطرات اینترنت، تضعیف هویت ملی، اعتیاد اینترنتی، انحرافات اخلاقی، تسلط فرهنگ غربی، فیلترینگ و مانند این می چرخد. در واقع انتظاری بیش از آنکه از فرصت های موجود در فضای مجازی بگوید و یا از دستاوردهای شورا و مرکز ملی فضای مجازی نام ببرد، از تهدیدات موجود در این فضا سخن گفته و در مورد نحوه استفاده از آن هشدار می دهد.
اما به راستی تمرکز انتظاری به عنوان یکی از نهادهای اصلی ساماندهی فضای مجازی، باید استوار بر تهدیدات باشد و یا فرصت ها؟ آیا تلاش برای جلوگیری از مخاطرات این فضا و اتخاذ رویکرد دفاعی (اگر نگوییم منفعلانه) اهمیت بیشتری دارد و یا تلاش برای استفاده از فرصت ها و تلاش برای گسترش فرهنگ کشورمان در داخل و خارج از کشور.
انتخاب رویکرد توجه به فرصت ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که ما در مقایسه با غربی ها در فضای مجازی، با مزیت رقابتی مواجهیم، چراکه تولیدات ما نه تنها براساس خط و زبان خودمان است که می تواند با نگاهی هوشمندانه، با توجه به فرهنگ و خواسته های جوانان ما باشد.
باید از شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی پرسید که به غیر از بیان نگرانی ها و هشدارها، در استفاده از فرصت ها چه دستاوردی داشته است؟ حتی اگر در بخش اجرا نیز موفقیت چندانی نداشته، آیا توانسته حداقل در حوزه تحقیق و پژوهش گامی برداشته تا تصمیماتی علمی و مبتنی بر آمار دقیق بگیرد؟
خوب است روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی گزارش عملکرد این نهاد را به طور روشن و مشخص ارایه کند. البته از آن بهتر این است که ارتباط یک سویه خود با خبرنگاران را، به جاده ای دو طرفه بدل کرده و برای شروع این ارتباط، کنفرانسی مطبوعاتی با حضور دبیر شورا برگزار کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :