آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64091
تاریخ انتشار : 11 آذر 1393 13:8
تعداد بازدید : 1366

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

معلوم نیست پولی که شرکت نمایشگاه ها می گیرد،کجا می رود

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: دو نمایشگاه الکامپ و تلکام با هدف تشکیل نمایشگاه شاخص در کشور و منطقه می توانند با هم تجمیع شوند و نمایشگاهی در اندازه بازار و توان ICT ایران را شکل دهند.


خبرگزاری فارس- روز گذشته در جریان صبحانه کاری وزیر ارتباطات با اعضای اتاق بازرگانی ایران، معاون وزیر از تجمیع دو نمایشگاه تخصصی حوزه ICT، الکامپ و تلکام از سال آینده سخن گفت که  کاظم آیت اللهی رییس نصر کشور با استقبال از این ایده گفت: دو رویکرد در برگزاری نمایشگاه های بزرگ وجود دارد؛ نخست تخصصی شدن نمایشگاه ها و دوم برگزاری نمایشگاه های شاخص.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور توضیح داد: صنعت ICT ایران و توان فعالیت متخصصان و بنگاه های اقتصادی ایرانی در مقیاس خاورمیانه، بزرگ است و از این رو باید یک نمایشگاه شاخص ICT داشته باشیم که سایر نمایشگاه های تخصصی حوزه زیر چتر آن باشد. مانند کشورهای امارات متحده و ترکیه که هر کدام نمایشگاه شاخصی دارند و رفته رفته بر اعتبار آنها افزوده می شود.  وی ادامه داد: دو نمایشگاه الکامپ و تلکام با هدف تشکیل نمایشگاه شاخص در کشور و منطقه می توانند با هم تجمیع شوند و نمایشگاهی در اندازه بازار و توان ICT ایران را شکل دهند. علاوه بر این، حوزه ICT به قدری وسیع و تخصصی است که می تواند به ده ها نمایشگاه تخصصی تقسیم شود. موضوعات تخصصی می تواند در نمایشگاه های متعدد تخصصی اعلام شود. آیت اللهی با تاکید بر اینکه مشکل اصلی در روند برگزاری نمایشگاه های بزرگ به ویژه الکامپ که مانع از رسیدن به جایگاه واقعی یک نمایشگاه شاخص می شود، شفاف نبودن فعالیت ها است، گفت: نمی توانیم در یک فضای غیرشفاف انتظار رقابت سالم برای عرضه توانمندی ها را داشته باشیم. در نمایشگاه فعلی الکامپ از روش ثبت نام، موضوع ارزی ریالی، چگونگی محاسبه هزینه ارز ریالی، جانمایی و ... شائبه هایی وجود دارد.  رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بیان این که این سازمان نمی توانست نمایشگاه الکامپ را در شرایط غیرشفاف برگزار کند، گفت: با توجه به این که با تغییر زمان برگزاری این نمایشگاه موافقت نشد سازمان نصر کشور از برگزاری آن انصراف داد.
کاظم آیت اللهی در خصوص نبود شفافیت پرداخت های ارزی و ریالی در نمایشگاه الکامپ اظهار داشت: مشکلات ارزی و ریالی این نمایشگاه از اینجا ناشی می شود که میزان پرداختی غرفه داران منوط به ارزیابی کمیته ارزیابی میزان ارزی نمایشگاه است. وی تصریح کرد: بر این اساس شرکت هایی که در نمایشگاه الکامپ غرفه می گیرند از قبل نمی دانند که باید چه هزینه ای را بابت دریافت غرفه و حضور در نمایشگاه بپردازند.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: در سال های قبل غرفه داران با مجری نمایشگاه بر سر میزان ارزی که برای دریافت غرفه باید بپردازند توافق می کردند که این برنامه امسال مورد توافق قرار نگرفت.  آیت اللهی روند تعیین ارزش ارزی هر غرفه را در نمایشگاه الکامپ امسال غیرشفاف ارزیابی کرد و افزود: امسال با هر غرفه دار برای پرداخت میزان هزینه غرفه به صورت جداگانه بحث می شود که جمع بندی این مذاکرات برای هر غرفه دار متفاوت خواهد بود که این امر خود محل خدشه و باعث عدم شفافیت در روند ارزی و ریالی نمایشگاه می شود.  وی تصریح کرد: پولی که از شرکت ها بابت غرفه گرفته می شود و پولی که به عنوان فروش غرفه به شرکت نمایشگاه ها واریز می شود، مغایرت زیادی دارد و معلوم نیست که این مابه التفاوت کجا می رود. بنابراین سازمان نظام صنفی نمی تواند در یک فضای غیرشفاف فعالیت کرده و اعضای خود را در این فضا شرکت دهد.
آیت اللهی همچنین برگزاری یک نمایشگاه کیفی و شفاف را در شان حوزه فن آوری دانست و تصریح کرد: علاوه بر این که سازمان نصر نتوانست توفیقی در جمع بندی و شفافیت وضعیت ارزی و ریالی نمایشگاه کسب کند طبق نظرسنجی که در جلسه ای که اول آبان با حضور بیش از 300 نفر از متقاضیان شرکت الکامپ امسال برگزار شد، تصمیم گرفته شد که زمان برگزاری این نمایشگاه یک ماه عقب بیفتد و این امر نیز با موافقت شرکت نمایشگاه ها مواجه نشد.  وی افزود: علاوه بر آن از دیگر خواسته های شرکت های برگزارکننده نمایشگاه الکامپ این بود که در ساعات برگزاری این نمایشگاه تغییراتی به وجود بیاید و یک روز تعطیل نیز به زمان برگزاری نمایشگاه اضافه شود که با این نظرات نیز موافقت نشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :