آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64142
تاریخ انتشار : 12 آذر 1393 10:38
تعداد بازدید : 1232

مهندس پیشین گوگل پلاس: گند زدیم!

یکی از مهندسان و طراحان گوگل که به مدت سه سال در ساخت و راه اندازی گوگل پلاس نقش داشت، رک و بی پرده در پستی در وبلاگش نوشت که شبکه اجتماعی این غول جست وجو یک شکست بزرگ بوده است.

CNN- کریس مسینا، مردی که هشتگ را ابداع کرد و سال ها روی گوگل پلاس کار می کرد، به تازگی در وبلاگش نوشت: گوگل شانس بزرگی را برای تبدیل این سرویس به فضای همیشگی و دوست داشتنی برای جمعیت آنلاین از دست داد و در عوض، شبکه اجتماعی را راه انداخت که از فیس بوک تقلید می کرد و کمتر از آن هم محبوبیت داشت.
وی افزود: به تازگی احساس می کنم که گوگل پلاس شبیه یک کشتی گیج و سرگردان در دریاست. این در حالی است که از بقیه کلی دور افتاده و با این وضعیت دیگر نمی تواند به پای بقیه برسد.
مسینا حدود یک سال قبل گوگل را ترک کرد و به یک شرکت نوپا پیوست. اما زمانی که در گوگل بود، مدت کوتاهی روی محصولات اجتماعی Google Buzz و بعد روی گوگل پلاس کار کرد.
وی در وبلاگش نوشت: گوگل پلاس در ابتدا با نام کد "امرالد سی" (Emerald Sea) توسعه پیدا کرد و در داخل شرکت آن را Google Me می نامیدند. 
وی افزود: ایده راه اندازی گوگل پلاس، ایجاد فضایی شبیه به خانه برای کاربران آنلاین بود؛ یعنی جایی که خودشان تصمیم می گرفتند کدام اطلاعات را در مورد خودشان به اشتراک بگذارند و چه کسانی می توانند آن را ببینند.
به گفته مسینا، گوگل در آن زمان شعار می داد: این شبکه اجتماعی شریک مطمئن شما در فضای سایبر خواهد بود و ما به شما کمک می کنیم که اطلاعات درست را به افرادی که خودتان انتخاب کرده اید و در زمان درست به اشتراک بگذارید.
وی افزود: در واقع، قرار بود که این شبکه اجتماعی بیشتر عملکرد جست وجو محور داشته باشد تا شبکه اجتماعی. ایده من اینطور بود که مثلا اگر شماره تلفن مادرم را در گوگل جست وجو کنم، خیلی راحت آن را پیدا کردم. زیرا مادرم این شماره را در صفحه پروفایلش وارد کرده و آن را با من به اشتراک گذاشته است. این همان چیزی بود که من در ذهنم داشتم، اما نتیجه چه شد؟ یک شبکه اجتماعی که از فیس بوک تقلید می کند.
مسینا همچنین نوشت: وقتی دنیا یک فیس بوک دارد، دیگر نیازی به یک شبه فیس بوک ندارد. در یک جمله ما در مورد راه اندازی گوگل پلاس گند زدیم!
با این وجود مسینا از گوگل ابراز ناامیدی کرده و معتقد است گوگل پلاس به زودی جایگاه فعلی خود را هم از دست می دهد. او اعتقاد دارد فرصت تجدید نظر در پازل حریم خصوصی آنلاین و مدیریت دیجیتالی گوگل به سرعت رو به پایان است.
به طور کلی، گوگل پلاس در حال حاضر در مشغول دست و پا زدن در باتلاقی است که گردانندگان جدیدش آن را ایجاد کردند. شاید شما فکر کنید چه دلیلی دارد کریس که گوگل را ترک کرده به این شبکه اجتماعی حتی فکر کند. رک و پوست کنده بخواهیم بگوییم، او قصد داشت گوگل پلاس به یک شبکه اجتماعی بسیار محبوب تر از فیسبوک تبدیل شود و معتقد بود که آینده هویت دیجیتالی نباید توسط تنها یک شرکت ساخته شود. او حس می کند که گوگل از این مسیر دور شده و راه خود را گم کرده است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :