آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64148
تاریخ انتشار : 12 آذر 1393 10:48
تعداد بازدید : 1159

رییس مرکز ماهر: اثری از وجود رجین در کشور نیافتیم

رییس مرکز مدیریت امداد و عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) گفت: تاکنون شواهدی مبنی بر اثبات وقوع حمله به دستگاه های مختلف فعال در کشور توسط انتشار بدافزار «رجین» به دست نیامده است.


ایرنا- مسعود بیکلریان افزود: با این وجود در حال بررسی امکان آلودگی در اهداف احتمالی هستیم.
وی گفت: در هر حال وقوع چنین حملاتی در فضای مجازی برای همه کشورها محتمل است و همیشه باید آماده برخورد با چنین تهدیداتی باشیم.
بیکلریان درعین حال متذکر شد که به تمام سازمان ها در زمینه این بدافزار اطلاع رسانی کرده ایم و هشدارهای لازم دراین زمینه ارایه شده است.
وی در مورد این که چرا انتشار این بدافزارها از سوی شرکت های بین المللی اعلام می شود گفت: آنتی ویروس های ما از خارج تامین می شود و به دلیل شبکه گسترده این آنتی ویروس ها در تمام جهان، این اطلاعات در وهله نخست به این شرکت ها ارایه می شود.
قایم مقام مرکز آپا (آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد رایانه ای) دانشگاه صنعتی اصفهان درباره این ویروس نیز گفت: هدف اصلی رجین، سازمانهای دولتی، بانک ها و موسسات تحقیقاتی است که روی الگوریتم های رمزنگاری یا امنیت کار می کنند.
مهدی بهروزی با بیان اینکه این ویروس از سال 2012 فعال شده است، افزود: این بدافزار به جاسوسی و سرقت اطلاعات از کشورها، شرکت ها و موسسات تحقیقاتی می پردازد.
این کارشناس امنیت اطلاعات افزود: هنوز مشخص نیست رجین، چه اطلاعات و چه مقدار از آن را از کشورهای مختلف سرقت کرده است.
بهروزی این ویروس را پیشرفته و چند مرحله ای مانند «دیوکیو» و «استاکس نت» خواند و گفت: براساس گزارشهای منتشر شده از شرکت های امنیتی خارجی، میزان آلودگی آن در ایران پنج درصد است هرچند به یقین نمی توان این آمار را تایید کرد.
وی گفت: مشکل بزرگ ما این است که همچنان آلودگی سیستم های کشورمان به ویروس های مختلف را شرکت های خارجی گزارش می کنند.
بدافزار جاسوسی رجین، به تازگی توسط شرکت امنیتی سیمانتک کشف شده است. گفته می شود این این ویروس بیش از یک دهه از 27 کشور دنیا از جمله ایران جاسوسی می کرده است.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :