آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64176
تاریخ انتشار : 12 آذر 1393 11:56
تعداد بازدید : 1257

ابهام در سرنوشت دریافت کارمزد از کارتخوان ها

با رواج دستگاه های کارتخوان تحولی در سیستم خرید و فروش ایجاد شد زیرا دیگر خبری از پول نقد و مشکلات آن نبود و علاوه بر آن بانک مرکزی هم با تلاش و صرف هزینه سعی در فرهنگ سازی در این زمینه داشت.


باشگاه خبرنگاران - اما اواخر شهریور ماه که محسن قادری مدیرعامل شاپرک از دریافت کارمزد از پذیرنده های دستگاه های کارتخوان تا اول آبان خبر داد، اظهار داشت: باید برای ارایه هر خدمتی هزینه ای پرداخت شود و نمی توان آن را رایگان به دست آورد؛ در نتیجه کارمزد یارانه دستگاه های کارتخوان باید حذف شود.
پس از این خبر اظهار نظرهای مثبت و منفی در این خصوص اعلام شد و عده ای از جمله مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی موافق اجرای این طرح و دریافت کارمزد 100 تا 120 تومانی بود، زیرا وی معتقد است دستگاه های کارتخوان مستهلک و هزینه بر شده و این مبلغ تنها به میزان هزینه دو پیامک فارسی است و علاوه بر این باید بنا بر عرف جهانی، کارمزد استفاده از این دستگاه ها از پذیرنده های آن ها دریافت شود.
اما خیل عظیمی از صنوف، دارندگان دستگاه های کارتخوان و کارشناسان اقتصادی با دریافت این مبلغ از دارندگان دستگاه ها مخالفت دارند.
زیرا معتقدند اجرای این طرح بازگشت به روش های گذشته است، از طرفی سود پنهانی که از تراکنش های این دستگاه ها نزد بانک ها ذخیره می شود به مراتب بیشتر از هزینه آن ها است.
در همین راستا علی طیب نیا وزیر امور اقتصاد و دارایی در این خصوص گفت: بحثی مطرح شده بود که هنوز به سرانجام نرسیده و بنابراین نیازی نیست خودتان را برای اقدامی که هنوز انجام نشده است نگران کنید.
همچنین دبیرکل بانک مرکزی گفت: بحث کارمزدها از اردیبهشت ماه امسال مطرح شده که قرار بود اول آبان ماه اجرایی شود اما با توجه به حواشی و طرح این موضوع در هیئت دولت، مقرر شد که موضوع مجدد در شورای پول و اعتبار مطرح و بررسی شود و تا زمانی که در شورا مصوب نشود اجرایی نخواهد شد.
حال پس از گذشت یک ماه از موعد مقرر (اول آبان) “ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی” طی جلسه ای که با مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی داشت اظهار داشت: بحث کارمزدها اصل پذیرفته شده ای است و بانک مرکزی پیرو همین موضوع از بانک ها خواست که با وحدت رویه همکاری لازم را در اجرای یکپارچه این سیاست انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :