آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64240
تاریخ انتشار : 15 آذر 1393 11:31
تعداد بازدید : 1487

ایران بدافزار مهندسی معکوس شده را به جان کشور سازنده انداخت

« استاکس نت» علیه « استاکس نت»

در حالی که رسانه های آمریکایی در روزهای اخیر ادعا کرده اند هکرهای ایرانی به شبکه های رایانه ای دو بخش دولتی و خصوصی در این کشور حمله کرده اند، رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ما تجربه بزرگی در مود تروجان استاکس نت داشته ایم که توانستیم با مهندسی معکوس آن را علیه کشور سازنده نیز استفاده کنیم.


فناوران- روزنامه یواس ای تودی ادعا کرده است هکرهای ایرانی ادارات و وزارتخانه های مختلف دولتی و همین طور بخش های انرژی، حمل و نقل و زیرساخت های متعدد در ایالات متحده و 15 کشور دیگر را هدف قرار داده اند. موسسه امنیتی Cylance که مقر آن در آروین کالیفرنیا واقع است و اولین بار مدعی اجرای این حملات شد، اعلام کرده است که مهاجمان موفق به سرقت اطلاعات و اقلام بسیار حساسی از حداقل 50 شرکت در سراسر جهان نیز شده اند. از این شرکت ها 10 شرکت آمریکایی هستند.
شرکت یاد شده هشدار داده است که احتمال وقوع حملات سایبری که بتواند ساختارهای فیزیکی  را در سطوح ملی و جهانی تخریب کند روز به روز در حال افزایش است.
به گزارش خبرگزاری فارس، حمید بابایی سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در گفتگو با رویترز این گزارش را بی اساس دانست و آن را ادعایی بی پایه دانست که با هدف لکه دار کردن وجهه دولت ایران مطرح شده است.
در حمله یاد شده که ظاهرا عملیات شکافنده نام داشته است، از ابزارهای عمومی و خاص هکری برای حمله به اهدافی در سراسر جهان و نفوذ به آن ها استفاده شده است. شرکت امنیتی Cylance مدعی شد حملات مذکور از دو سال قبل در جریان بوده و توانایی های فنی تیم طراح آن با سرعت چشمگیری ارتقا یافته است.
از جمله دیگر اهداف این حملات می توان به بخش های نظامی، نفت و گاز، انرژی، آب و برق، حمل و نقل، بیمارستان ها، بخش ارتباطات و مخابرات، فناوری آموزش، هوا-فضا، پیمانکاران دفاعی، صنایع شیمیایی، شرکت های خصوصی و بخش دولتی اشاره کرد.
از جمله دیگر کشورهایی که هدف این حملات بوده اند می توان به کانادا، چین، انگلیس، فرانسه، آلمان، هند، رژیم صهیونیستی، کویت، مکزیک، پاکستان، قطر، عربستان سعودی، کره جنوبی، ترکیه و امارات متحده عربی اشاره کرد.
بنا بر اعلام منابع آمریکایی، مرکز طراحی این حملات در تهران بوده ولی از همکاری افرادی در هلند، کانادا و انگلیس هم بهره گرفته شده است. همچنین ادعا شده که حمله سال 2013 بر علیه شبکه رایانه ای نیروی دریایی آمریکا هم توسط همین گروه صورت گرفته است.
در انتهای این گزارش هم اذعان شده است مهاجمان به خوبی توانسته اند جلوی شناسایی خود توسط نرم افزارهای امنیتی و دیگر فناوری های موجود رابگیرند.
   مهندسی معکوس تروجان ها
هم زمان با انتشار این گزارش، رییس سازمان پدافند غیر عامل روز پنج شنبه در گفت وگو با سایت باشگاه خبرنگاران از انتشار اخبار غلط در مورد اثر ویروس «رجین» در ایران انتقاد کرد و گفت: برخی از رسانه ها می گویند که کدام بسترهای مخابراتی ما مورد هدف قرار گرفته است و این دقیقا سوال کشورهایی است که منتظر اطلاع از تاثیر تروجان خود هستند. با توجه به پروتکل های امنیتی کشور انتشار این اخبار منطقی نیست چرا که ما تجربه بزرگی در مود تروجان استاک سنت داشته ایم که توانستیم با مهندسی معکوس آن را علیه کشور سازنده نیز استفاده کنیم.
غلامرضا جلالی افزود: طبیعتا تا قبل از اینکه کشورهای هدف رجین را شناسایی نکنند، همچنان به کار خود ادامه می دهد. اگر به همین آمار شرکت سیمانتک اکتفا کرد مشخص می شود که تنها 5 درصد توانسته تاثیر خود را در کشور بگذارد. اما برای انتشار یک آمار منطقی باید یک پایش دقیق و درست صورت بگیرد تا مشخص شود که کدام بستر ها آلوده اند و امنیت آن تقویت شود که این اقدام در حال اجرا است. در حال حاضر ردپاهایی از آن در برخی بسترهای زیر ساختی پیدا شده است که به دلیل پروتکل های امنیتی قابل انتشار نیستند و در حال پایش دقیق و پیوسته هستند و جای
نگرانی نیست.
جلالی با بیان این که تروجان رجین برای ما دستاور های فراوانی داشت گفت: ما توانستیم قدرت سایبری ایران را به رخ کشور های متخاصم حملات سایبری بکشیم.
وی همچنین هشدار باشی جدی به مسوولان داد که با توجه به بیانات مقام معظم رهبری، جنگ نرم و راه های مقابله با آن را جدی بگیرند. 
وی ادامه داد: باز شناسی یک تروجان با استفاده از مهندسی معکوس و محیط های آزمایشگاهی برای حمله متقابل به کشورهای متخاصم دیگر دستاورد ما بوده است.
رییس سازمان پدافند غیر عامل تاکید کرد: کلیه کاربران فضای مجازی باید دقت داشته باشند که نرم افزارهای شبیه واتس آپ، وایبر و دیگر شبکه های اجتماعی که ارتباط رایگان عرضه می کنند، برای منظوری خاص تولید شده است و آن چیزی جز جمع آوری اطلاعات از بسترهای مختلف نهادها، سازمان ها وحتی افراد عادی نیست و این تهدیدی بزرگ به شمار می رود که به آن توجه کمتری می شود.
وی افزود: سازمان پدافند غیر عامل این تهدیدات را نوعی حمله سایبری تلقی می کند که در صورت لزوم پاسخی سریع و دندان شکن به کشورهای سازنده این تروجان همچون امریکا، انگلیس و اسراییل خواهد داد.
جلالی گفت: تروجان رجین توسط فرد یا گروه طراحی نشده است چراکه مراکز دارای حوزه امنیت بالا را هدف قرار می دهد که تنها تیم های سایبری پیشرفته کشورها توانایی چنین کارهایی را دارند  پس نتیجه می گیریم که رجین ماحصل جاسوسی یک یا چند کشور است نه یک شخص یا گروه خاص. 
وی افزود: در دنیا رجین چند سالی است که فعالیت خود را شروع کرده است و معمولا حوزه های با امنیت بالا شامل زیر ساخت های ارتباطی، رسانه و نهادهای دیگر را هدف قرار می دهد و در حال حاضر ردپای آن در مراکزی چون gsmها و مراکز مخابراتی پیدا شده است.

  شناسایی تروریست ها در فضای مجازی
در خبری دیگر، معاون سیاسی و امنیتی دادستان کل کشور گفت: نیروهای متخصص بسیج در حوزه سایبر موفق شدند در فضای مجازی تروریست هایی را که از کشورهای مختلف به داعش می پیوندند را با جزییات کامل شناسایی و ردیابی کنند.
سید مرتضی بختیاری افزود: این نشان از اشرافیت اطلاعاتی ایران نسبت به مسائل دنیا و به خصوص منطقه است که امروز بر هیچ دولتی پوشیده نیست.
وی گفت: حتی در اجلاس شانگهای که دیداری با برخی از دادستان های جهان داشتم، در یکی از این دیدارها دادستان قزاقستان از من خواست جمهوری اسلامی اسامی 300 قزاقستانی که به داعش پیوسته را اعلام کند که در پاسخ گفتم اگر شما کمک کنید و درخواست رسمی بدهید، ما نیز حاضریم از طریق مجاری قانونی پیگیری و کمک کنیم.
بختیاری با بیان اینکه از این روی امروز غربی ها دیگر سراغ جنگ نظامی علیه ایران نیستند و گزینه اصلی و مهم آنها جنگ نرم است، افزود: امروز دشمن از طریق فضای مجازی سعی در تحقق توطئه جدیدی علیه کشور ما دارد، بنابراین حقوقدانان بسیجی باید برای خنثی کردن توطئه های دشمنان، با تمام قوا به عرصه های سایبری و جنگ نرم، وارد شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :