آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64251
تاریخ انتشار : 15 آذر 1393 11:45
تعداد بازدید : 1014

واردکننده، فروشنده یا خریداری که به موقع خرید نمی‌کند

رکود بازار کامپیوتر تقصیر کیست؟

تداوم نوسان نرخ دلار آزاد و درهم در آخرین روزهای هفته گذشته موجب شد فروشندگان در مورد فروش کالاهای خود حساسیت بیشتری به خرج داده و از بهانه تکراری کاهش موجودی به عنوان توجیهی برای به فروش نرساندن کالاهای شان استفاده کنند.

مریم عسگری
البته در اوایل هفته گذشته نیز برخی از فروشندگان از عرضه کالا به بازار خودداری می کردند و در مقابل گروهی کالاهایی را که با دلار 3 هزار و 200 تومانی وارد کرده بودند، با نرخ روز دلار آزاد به بازار عرضه کرده بودند که البته خریداران زیر بار خرید کالا با قیمت گران نمی رفتند.
اما بر اساس گزارش ها، از اواخر هفته گذشته که نرخ دلار تا حدود سه هزار و 370 تومان کاهش یافت، گروهی از خریداران به خیال کاهش قیمت ها و همچنین از ترس گران تر شدن دوباره کالاها برای خرید به مراجعه کردند؛ اما دست خالی به خانه بازگشتند؛ چرا که فعالان بازار زیر بار فروش کالاها نرفته و از کاهش شدید موجودی خبر دادند.
این درحالیست که خریداران می گویند: چطور ممکن است طی یک هفته، آن هم در مدتی که بازار با کاهش چشمگیر حجم تقاضا مواجه شده بود، موجودی بازار ناگهان در این حد کاهش یابد؟
به گفته کارشناسان این اقدام فروشندگان واکنشی قابل پیش بینی بود که معمولا بارها و بارها آنها در مواجهه با تشدید نوسانات نرخ دلار و درهم آزاد از خود نشان می دهند.
علی فقانی یک کارشناس بازار آی تی با بیان این مطلب که این اقدام از لحاظ حرفه ای درست نیست، می گوید: این طور که پیداست پشت فروشندگان بازار کامپیوتر به بازار شب عید و رونق آن گرم است. اما ممکن است اتفاقی که سال گذشته برای کسبه بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال رخ داد دوباره بییفتد.
به گفته این کارشناس بازار، به هر دلیل که باشد این اقدام فروشندگان احتکار کالاست و بر خلاف قانون و مقررات است و اتحادیه و سازمان های مربوط باید برای مقابله با چنین اقداماتی در بازرا وارد عمل شوند.
این درحالی است که فروشندگان بازار می گویند: واقعا موجودی بازار کامپیوتر کاهش یافته است و احتکار در کار نیست.
به گفته یوسفی یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت، محموله های جدید وارد کشور شده و ترخیص شده اند، اما واردکنندگان حاضر به تزریق این کالاها به بازار نشده و منتظر ثبات نرخ دلار آزاد و درهم هستند.
به گفته این فعال بازار، این واردکننده است مقصر است و دست به اتکار زده است. اما همه فروشنده را مقصر می دانند.
وی افزود: از سویی این خریدار است که مقصر است. زیرا در زمان درست برای خرید اقدام نمی کند و هر گاه زمزمه های افزایش قیمت به گوشش می رسد برای خرید کالا راهی بازار می شود.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر نیز با تایید گفته های همکارش می گوید: فروشنده اگر کالا برای فروش داشته باشد عرضه می کند. زیرا نه انباری برای احتکار دارد و نه برایش سود دارد که کالا را احتکار کند.
زیرا فروشنده باید هزینه های خود را از محل فروش کالا تامین کند و در شرایط فعلی بیش از 70 درصد از فروشندگان بازار کامپیوتر مستاجر هستند و برای تامین هزینه های جاری با مشکل مواجه هستند. حال اگر کالاها را احتکار کنند چگونه می توانند اجاره فروشگاه و حق شارژ و سایر هزینه ها را بپردازند؟
فعالان بازار که کاهش موجودی را ناشی از عدم تزریق کالا از سوی واردکنندگان می دانند می گویند، اسم فروشنده بد رفته است و به همین دلیل هر اتفاق ناخوشایندی در بازار رخ دهد از چشم فروشنده می بینند. آنها می گویند، واردکننده کالایی را که با دلار 3هزار و 200 تومانی وارد کرده است ، شب عید گران تر و با سود بالاتر به فروشنده می فروشند و فروشنده ناچار است برای تامین موجودی کالا را با سود ناچیز یا با ضرر به فروش برساند.
در این باره واردکنندگان کالاهای کامپیوتری هم موضوع عدم تزریق کالا به بازار را تکذیب کرده و می گویند: وقتی کالا با نرخ روز دلارآزاد به فروش می رسد چرا باید کالا را احتکار کنیم؟
به گفته آنها بهتر است که به جای اینکه به دنبال مقصر بگردیم، تدبیری بیندیشیم تا بازار شب عید امسال را نیز مانند سال قبل از دست ندهیم. 
در هر حال بازار این روزهای کامپیوتر بسیار سوت و کور است و این موضوع مورد تایید رییس اتحادیه فناوران رایانه نیز قرار گرفته است. به گفته وی، این موضوع که ناشی احتکار کالا از سوی برخی از فعالان بازار آی تی است به ضرر بازار تمام می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :