آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6445
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 0:31
تعداد بازدید : 599

بررسی وضعیت تلفن همراه، اینترنت همراه، گوشی‌های همراه و سیستم‌عامل‌های موبایل در سال 1102

«همراه» شو رفیق

تا دو سال گذشته، آمار بسیار کم و سطحی در مورد موبایل وجود داشت، اما امروزه اطلاعات سودمندی در دسترس است.
بنابر آمار دسامبر 2011، در ماه بیش از 425 میلیون کاربر موبایل فعال وجود دارند. در سال 2011، کاربری موبایل به دلیل دسترسی به فیس بوک در جهان به شدت افزایش یافته است. آمریکا یکی از کشورهایی است که ضریب نفوذ گوشی هوشمند در آن با سرعت بسیاری رشد می کند و مهم ترین عامل آن نیز دسترسی به فیس بوک است. اما انتظار می رود که مشتریان این ابزار قدرتمند در سرتاسر جهان نیز با رشد چشمگیری همراه شود. گزارشی که پیش روی شماست اطلاعات جانبی در مورد کاربری های تلفن همراه و رشد شاخص های آن در سال 2011 می دهد.

گزارش: نسترن صائبی
منابع: MobiThinking و IDC

1- بنابر گزارش اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، در پایان سال 2011، تعداد مشترکان موبایل در جهان به شش میلیارد نفر رسید. این تعداد در واقع 87 درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهند. تعداد مشترکان موبایل در جهان در سال 2010، حدود 4/5 میلیارد و در سال 2009، حدود 7/4 میلیارد نفر بوده‌اند.
- تعداد مشترکان موبایل در کشورهای توسعه‌یافته به حد اشباع رسیده است؛ چنانکه به ازای هر فرد در این کشورها حداقل یک خط تلفن همراه وجود دارد. این به آن معناست که رشد بازار موبایل بستگی شدیدی به تقاضا در کشورهای در حال توسعه از جمله چین و هند دارد. در این کشورها تقاضای تلفن همراه به شدت زیاد است، به طوریکه در سال 2010، به تعداد مشترکان تلفن همراه در این دو کشور حدود 300 میلیون نفر اضافه شد که این میزان بیش از کل مشترکان ایالات متحده آمریکا بود.
در پایان سال 2011، تعداد مشترکان تلفن همراه در کشورهای در حال توسعه به 5/4 میلیارد رسید که این میزان 76 درصد از مشترکان کل جهان را تشکیل می‌دهد. هم‌اکنون ضریب نفوذ تلفن همراه در کشورهای در حال توسعه 79 درصد است. آفریقا با ضریب نفوذ 53 درصد، کمترین میزان رشد جهان را در زمینه تلفن همراه دارد.

این جدول نشان می‌دهد که تعداد مشترکان تلفن همراه از تلفن ثابت پیشی گرفته است و نسبت آن پنج به یک است (که البته این میزان در کشورهای در حال توسعه بیشتر هم هست). علاوه بر این، تعداد مشترکان اینترنت همراه نیز از اینترنت ثابت بیشتر شده است که این نسبت دو به یک است. با توجه به این آمار، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که کاربری وب موبایل از کاربری وب برپایه کامپیوتر شخصی سبقت خواهد گرفت. این اتفاق در کشورهای در حال توسعه که ضریب نفوذ اینترنت ثابت در آنها بسیار پایین است، سریع‌تر از کشورهای دیگر رخ خواهد داد. در حالی که در کشورهای توسعه‌یافته، این اتفاق با سرعت کمتری رخ خواهد داد و به گزارش شرکت تحقیقاتی IDC، تا سال 2015 این رویداد در آمریکا اتفاق نخواهد افتاد.

2- 30 درصد از کاربران موبایل جهان در چین و هند زندگی می‌کنند. مشترکان موبایل در هر کدام از این دو کشور در حال رسیدن به یک میلیارد نفر است.  - در نوامبر سال 2011، تعداد مشترکان موبایل در چین 963 میلیون نفر بود که این میزان 71 درصد از جمعیت کل کاربران جهان را تشکیل می‌دهد. 118 میلیون نفر از مشترکان موبایل چین از شبکه‌های نسل سوم استفاده می‌کنند.  - در نوامبر سال 2011، تعداد مشترکان موبایل در هند به 883 میلیون نفر رسید که نسبت به سال 2010 با افزایش 154 میلیون نفری همراه بود. این میزان 66 درصد از جمعیت کل کاربران جهان را تشکیل می‌دهد.
3- فروش ابزارهای موبایلی در سال 2011 به شدت افزایش یافت و در این میان گوشی‌های هوشمند نیز رشد بسیاری را نشان دادند. علاوه بر این، نوکیا هنوز در صدر برترین سازنده‌گان گوشی موبایل قرار دارد، سامسونگ پیشگام شرکت‌های سخت‌افزاری گوشی‌های هوشمند است و آندرویید برترین سیستم‌عامل گوشی هوشمند به شمار می‌رود. اما با این حال، فروش گوشی‌های معمولی هنوز هم از فروش گوشی‌های هوشمند بیشتر هستند و تناسب آنها دو به یک است.

4- سازنده برتر گوشی همراه از نظر ضریب نفوذ ابزارش در بازار (نه از نظر میزان فروش گوشی‌ها) در اروپا نوکیا، در آمریکا سامسونگ و در ژاپن شارپ است. ضریب نفوذ گوشی‌ هوشمند در کشورهای توسعه‌یافته بیشتر از بقیه کشورها در جهان است.

- بسیاری از کاربران وب فقط از طریق تلفن همراه به اینترنت دسترسی دارند. بر اساس On Device Research، این افراد یا فقط و فقط از اینترنت همراه استفاده می‌کنند یا به ندرت در کنار اینترنت همراه از لپ‌تاپ، کامپیوتر شخصی یا تبلت به اینترنت دسترسی دارند.  
- در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، اینترنت همراه مهم‌ترین و اصلی‌ترین فناوری برای دسترسی به اینترنت است و اکثر افراد در این کشورها از اینترنت همراه استفاده می‌کنند. به طور مثال، 70 درصد از مردم مصر و 59 درصد از مردم هند از اینترنت همراه بهره می‌برند. در بقیه کشورهای در حال توسعه، این میزان زیر 25 درصد است.
- در کشورهای توسعه‌یافته مثل آمریکا 25 درصد از افراد فقط از اینترنت همراه استفاده می‌کنند که این افراد را یا افراد مسن تشکیل می‌دهند یا خانوارهای کم‌ درآمد.
- در آفریقا، 85 درصد از افراد فقط از وب موبایلی استفاده می‌کنند و 55 درصد از این افراد برای دانلود بازی، 54 درصد برای دانلود موسیقی، 52 درصد برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی، 48 درصد برای جست‌وجوی آنلاین و 46 درصد نیز برای دریافت یا ارسال ایمیل از اینترنت همراه بهره می‌برند.
- بسیاری از کاربران وب همراه حساب بانکی ندارند. در هندمیزان این افراد به 57 درصد کل جمعیت آنلاین همراه می‌رسد.

5- فروش گوشی‌های هوشمند در سال 2011 رشد بسیار زیادی در جهان داشت. بر اساس گزارش IDC، تعداد کل گوشی‌های هوشمند عرضه شده در سال 2011 به 4/491 میلیون واحد رسید که این میزان، رشد 61 درصدی را نسبت به سال 2010 نشان می‌دهد. همچنین این میزان نشان می‌دهد که 8/31 درصد از کل گوشی‌های موبایل وارد بازارهای جهانی شده، مربوط به گوشی‌های هوشمند می‌شود. براساس گزارش تحلیلگران راهبردی، تعداد گوشی‌هایی که در سال 2011 به بازارهای جهانی وارد شدند 5/488 میلیون واحد بوده که این میزان با رشد 63 درصدی نسبت به سال 2010 همراه بوده است. همچنین 5/31 درصد از کل گوشی‌های موبایلی که وارد بازارهای جهانی شده مربوط به گوشی‌های هوشمند می‌شود.

6- آندرویید برترین سیستم‌عامل گوشی‌های هوشمند در سال 2011 شناخته شده است. بنابر گزارش شرکت تحقیقاتی Canlys، 8/48 درصد از گوشی‌های هوشمندی که در سال 2011 عرضه شده‌اند، مبتنی بر سیستم‌عامل رایگان گوگل بوده‌اند. این شرکت اعلام کرده که فروش گوشی‌های هوشمند در سال 2011 از کامپیوترهای شخصی پیشی گرفته است. قبل از اینکه آندرویید عرضه شود، نوکیا با سیستم‌عامل سیمبیان پیشگام گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رفت.

موبایل همراه
1- بر اساس گزارش ITU، در جهان 2/1 میلیارد نفر از اینترنت همراه بهره می‌برند که این تعداد 17 درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهند.
- در عرض چهار سال گذشته، تعداد مشترکان پهن‌باند همراه با رشد 45 درصدی سالانه رشد کرده‌ است.
- تعداد مشترکان اینترنت همراه از مشترکان اینترنت ثابت پیشی گرفته است. به طوری که از هر سه نفر دو نفر از اینترنت همراه و یک نفر از اینترنت ثابت استفاده می‌کند.
- در کشورهای توسعه‌یافته، کاربران پهن‌باند همراه اغلب از طریق خطوط تلفن ثابت نیز به اینترنت متصل می‌شوند، اما در کشورهای در حال توسعه، پهن‌باند همراه تنها روش دسترسی به اینترنت است.

2- کره جنوبی و ژاپن پیشگام کشورهای جهان از نظر دسترسی به اینترنت پهن‌باند همراه هستند. انگلیس و آمریکا از نظر ضریب نفوذ اینترنت همراه به ترتیب در رده‌های 21 و 24 قرار دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :