آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6446
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 0:37
تعداد بازدید : 1340

بررسی بازار تلفن همراه در آستانه سال نو

نوروز محزون بازار همراه

کمتر از یک ماه تا پایان سال 1390 باقی مانده، و بازار شب عید کم کم در حال رونق گرفتن است اما ظاهرا امسال با سال های قبل تفاوت اندکی دارد و از شوق و ذوق و هیجان برخی از بازارها کاسته شده است. یکی از این بازارها، بازار تلفن همراه است که هر سال با شور و هیجان زیادی همراه بوده و شب عید رنگ و بوی عجیبی به خود می گیرد. اما امسال نسبت به سال های گذشته نه رونقی دارد و نه هیجانی.از چند ماه پیش با نوسان قیمت دلار و بروز اتفاقات عجیب و نادر در بازار تلفن همراه ، این بازار کشورمان در گرداب حوادث گرفتار بود.اگرچه تعرفه واردات گوشی تلفن همراه کاهش یافت اما طعم واردات چندان به کام واردکنندگان خوش نیامد چون درست همزمان با اجرای تعرفه جدید، بازار با نوسان قیمت ارز روبه رو شد و این قضیه باعث بروز اتفاقاتی همچون کلاهبرداری چندصد میلیاردی و افزایش عجیب و نجومی قیمت گوشی تلفن همراه شد.

گزارش:‌ ساحره چمني

بررسی بازار طی چند هفته گذشته
در طول سه چهار هفته گذشته طبق روال چند ماه گذشته نوسان قیمت بازار گوشی همراه را همچنان در قعر فرو برده و هر روز با افزایش قیمت رو به روشده است. البته بازاریان می‌گویند که با تثبیت تقریبی قیمت دلار افزایش قیمت گوشی هم به نسبت گذشته کمتر شده، البته نه اینکه قیمت گوشی کاهش یافته باشد، بلکه قیمت با افزایش کمتری همراه بوده است.
بازاریان از بازار امسال رضایت چندانی ندارند و به گفته فعالان این صنف ، بازار تلفن همراه در سال 90 بزرگ‌ترین بحران خود را به چشم دید.
بوی عید به مشام نمی‌رسد
معمولا همه کاسبان و بازاریان عبارتی به نام "شب عید" دارند که در این برهه عمده فروش یک سال در طول این یکی دو ماه آخر سال رقم می‌خورد. از این رو تمام تلاش خود را به کار می‌بندند تا بتوانند بهترین فروش را در این زمان داشته باشند.
اما امسال بازار با سال‌های گذشته کمی فرق کرده است . افزایش تورم و و به تبع آن  افزایش قیمت همه کالاها، باعث افزایش هزینه خانوار شده و از آنجا که تلفن همراه در رده کالاهای لوکس قرار می‌گیرد اکثر خریداران ترجیح می‌دهند که امسال کمتر به دنبال خرید این کالا باشند و سعی می‌کنند این هزینه را در موارد دیگری خرج کنند.
از سوی دیگر بازاریان می‌گویند افزایش و کاهش قیمت گوشی به وضعیت قیمت دلار بستگی دارد و نمی‌توانند به درستی تخمین بزنند که آیا قیمت گوشی کاهش یا افزایش می‌یابد، اما با وضعیت کنونی اکثر بازاریان باز هم افزایش قیمت گوشی را برای این بازار تخمین می‌زنند.
بازاریان می‌گویند، فقط کسانی قدرت خرید دارند که می‌توانند گوشی گران‌قیمت خریداری کنند و اکثر کسانی که از گوشی‌های ساده و معمولی استفاده می‌کنند، ترجیح می‌دهند قاب گوشی را تعویض کرده یا اگر مشکلی دارد، آن را تعمیر کنند.
خبری از جشنواره نیست
معمولا به روزهای آخر سال که نزدیک می‌شویم، از جلوی هر پاساژ یا مرکز خریدی که می‌گذریم، اتومبیل صفری روبان پیچ شده و در سردر پاساژ یا جلوی درب ورودی چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. اما امسال در بازار موبایل هیچ خبری از اتومبیل ، روبان و حتی خریدار هم نیست.
تقریبا هر سال در اکثر بازارها جشنواره‌ای برگزار می‌شود و هدایایی در نظر گرفته می‌شود تا مردم را تشویق به خرید کالا کنند. از این رو بازار موبایل هم یکی از بازارهایی است که اقدام به برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌کند.
بازاریان می‌گویند هر سال یکی دو ماه قبل از عید این جشنواره‌ها آغاز می‌شد و با برگه‌های قرعه کشی که بر روی کالا به خریداران تقدیم می‌شد، آنها  ترغیب به خرید و چه بسا به منظور کسب امتیاز بیشتر کالای گران‌تر بخرند تا شانس آنها برای برنده شدن بیشتر شود. اما امسال ظاهرا خبری از جشنواره و قرعه‌کشی هر ساله در بازار موبایل نیست.
مشکلات بازار
شرکت‌ها و افراد حق وارد کردن کالا را ندارند، فقط چند شرکت بزرگ می‌توانند کالا وارد کنند، بازار رقابتی نیست، دلار که گران می‌شود کالا در بازار کم می‌شود، فروشندگان مجبورند کالا را با قیمت بیشتر از عمده‌فروشان بخرند، از این رو خیلی زیاد نمی‌توانند خرید کنند چون قدرت ریسک ندارند.
اینها درد و دل فروشندگان بازار موبایل است.
طی سال‌های اخیر واردات کالای بدون گارانتی و قاچاق مشکل عمده واردکنندگان، فروشندگان و در نهایت خریداران بود، اما ظاهرا طی ماه‌های گذشته مشکلات رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و امروز دیگر مشکل عمده بازار موبایل، عمدتا کالای قاچاق نیست بلکه فروشندگان و بازاریان معتقدند بزرگ‌ترین مشکل آنها نمایندگی‌ها و عمده‌ فروشان هستند.
نوسان قیمت ارز، نظارت نداشتن مسوولان بر واردات و واردکنندگان و عمده‌فروشان مشکلات اصلی این بازار را تشکیل داده است.
بسیاری از فروشندگان می‌گویند با افزایش تعداد نمایندگی‌ها، واردات کالا انحصاری شده و به این ترتیب عرضه و فروش کالا به دست عده خاصی افتاده است. اگرچه نمایندگی‌ها کالا را به شکل رسمی با برگه گمرکی وارد می‌کنند اما در نهایت با رسیدن کالا به دست عمده‌فروشان بازار در انحصار افراد خاصی  درآمده و با هر قیمتی که دوست دارند این کالا را به فروشندگان عرضه می‌کنند.
فروشندگان معتقدند با ارایه برچسب شبنم، واردات کالای بدون گارانتی کاهش یافته، اما اگر با ارایه این طرح و پرداخت تعرفه گمرکی امکان واردات به همه کسانی که از این امکان برخوردارند به وجود بیاید و بازاری رقابتی با ارایه قیمت‌های واقعی شکل می‌گیرد.
فروشندگان می‌گویند، وقتی که کالا در بازار کم می‌شود یا قیمت‌ها افزایش می یابد ، نمایندگی‌ها به فروشندگان گوشی‌ نمی‌فروشند بنابراین مجبورند که از طبقات خرید کنند که هم به نفع‌شان باشد و هم مغازه‌هایشان بدون کالا نماند. اما از سوی دیگر با خرید کالا به این شکل، تعزیرات فاکتور خرید آنها را قبول نمی‌کنند و در نهایت مجبور به پرداخت جریمه می‌شوند.
بازاریان می‌گویند، در بسیاری از موارد جنس در عمده فروشی‌ها وجود دارد اما از آنجا که قیمت بالاست، نمی‌توانند خرید کنند. بنابراین قیمت‌ها کاذب است و هر کدام از عمده فروشان کالا را با هر قیمتی که دوست دارد، به فروش می‌رساند.
قیمت گوشی روزانه تغییر می‌کند
پیشتر هفته‌ای یک‌بار نمایندگی‌ها یا فروشندگان بازار، قیمت گوشی را تغییر می‌دانند. اما با وضعیتی که هم‌اکنون در بازار حکمفرماست، فروشندگان می‌گویند که به طور میانگین یک روز در میان قیمت گوشی‌ها تغییر می‌کند و معمولا سیر صعودی دارد و به جرات می‌توان گفت که  قیمت 90 درصد گوشی‌ها افزایش می‌یابد و اکثر فروشندگان مقصر اصلی را عمده‌فروشان می‌دانند.
فروشندگان می‌گویند، بازار دست عمده فروشان است و تا جنس به بازار می‌آید، سریعا عمده‌فروشان اجناس را خریداری کرده و بازار را خالی می‌کنند.
مسوولان چه تدبیری بیندیشند
مسوولان برای برچیده شدن کالای قاچاق از بازار طرح شبنم را ارایه کردند که یک هولوگرام دوبعدی است و قرار بوده که از آبان ماه بر روی همه کالاهای وارداتی از جمله تلفن همراه نصب شود، اما به دلایل مختلفی این طرح هنوز به شکل جدی اجرایی نشده است. البته نمایندگی‌ها و اکثر فروشندگانی که 80 درصد کالای‌شان قاچاق بود، از این طرح استقبال کردند و معتقدند که اگر این طرح به درستی اجرا شود بازار سروسامان می‌گیرد.فعالان بازار معتقدند با اوضاع بدی که این روزها در بازار حکمفرماست، لازم است مسوولان و دست‌اندرکاران نظارت دقیق‌تر و بیشتری بر بازار داشته باشند تا کالا به شکلی انحصاری در دست عده خاصی قرار نگیرد و به شکل مساوی در بازار تقسیم شود تا قیمت‌ها تثبیت ‌شود و در نهایت کالا با قیمت منطقی در اختیار کاربران قرار ‌گیرد.
به گفته فروشندگان، طرح شبنم نیاز به کنترل همه‌جانبه دارد و اگرچه هنوز به شکل رسمی در بازار شکل نگرفته، اما تعداد زیادی از این برچسب‌ها به شکل تقلبی در بازار موجود است.
کنترل طرح شبنم مستلزم آن است که قبل از ورود کالا از خارج از کشور، برچسب‌های شبنم آماده بوده و همزمان با ورود کالا بر روی آن نصب شود و با الصاق آنها به بازار وارد شود.اما این قضیه صورت نمی‌گیرد، ظاهرا این هولوگرام‌ها تازه هفت روز بعد از ورود کالا به گمرک صادر می‌شود که این قضیه باعث به وجود آمدن مشکلاتی در بازار شده که آن هم منجر به ورود کالای غیرقانونی در بازار می‌شود.از این رو، بازار به نظارت دقیق‌تر و ریزبینانه‌تری از سوی مسوولان نیاز دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :