آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64503
تاریخ انتشار : 23 آذر 1393 10:52
تعداد بازدید : 934

به جای برخورد عملی و توقف فعالیت غیرقانونی

رگولاتوری، باز هم قاچاقچی های مخابراتی را تهدید کرد!

روز چهارشنبه هفته گذشته علی اصغر عمیدیان، به مناسبت یازدهمین سالگرد تاسیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی میزبان خبرنگاران بود تا علاوه بر ارایه گزارش عملکرد این سازمان پاسخگوی سوالات خبرنگاران باشد.


فناوران- عمیدیان درباره تعیین هویت کاربران اینترنتی، که هفته گذشته از سوی وزیر ارتباطات مطرح شده بود گفت: وقتی صحبت تعیین هویت می شود، هویتی است که قابلیت دسته بندی داشته باشد و منظور ورود به محتوای حریم شخصی افراد نیست.
وی ادامه داد: منظور از تعیین هویت کاربران یعنی دسته بندی افراد به گروه های اساتید، دانشگاه ها، دانشجویان، کسبه و سایر اصناف تا بتوان موارد مورد نیاز هر گروه را مدیریت کرد.
معاون وزیر ارتباطات افزود: قانون اساسی و قانون جرایم رایانه ای خطوط قرمزی است که بدون آنها نمی توان به حریم خصوصی افراد نزدیک شد. هویت گفته شده منظور هویت اقشار مختلف مردم برای دسته بندی نیازهایشان است.
 تاثیر پارازیت ها روی سامانه هواشناسی
بخش زیادی از سوالات مطرح شده در این نشست به پرونده پارازیت ها اختصاص داشت. رییس سازمان تنظیم مقررات در این باره گفت: کمیته ای متشکل از نمایندگان سازمان هایی مانند انرژی اتمی، محیط زیست، وزارت بهداشت، وزارت دفاع و وزارت ارتباطات در دوره ای به ارزیابی سطح سیگنال ها پرداخته و نتایج ارزیابی آن ها در محیط های شهری و تاثیر تشعشعات بر روی سلامت افراد برای رییس جمهوری ارسال شده تا بررسی هایی روی آن ها صورت بگیرد.
وی ادامه داد: در خصوص اندازه گیری سیگنال ها مولفه های متعددی تاثیرگذار است که از جمله این موارد می توان به مسائل جوی مانند زاویه تابش اشاره کرد، از سوی دیگر سطح سیگنال ها و مدت زمان آنها نیز از دیگر مسائلی است که مورد توجه قرار می گیرد.
وی ادامه داد: اکنون نحوه بررسی ما به این شکل است که به عنوان مثال در یک روز یک بخش خاصی شهر را با تجهیزاتی داریم مورد بررسی قرار می دهیم و سطح سیگنال آن را مشخص می کنیم. روز دیگر نیز ممکن است در نقطه متفاوتی در شهر این اتفاق بیفتد اما در کل نمی توان بر این اساس اعلام کرد که کدام نقطه شهر در این زمینه آلودگی بیشتر یا کمتری دارد.
رییس سازمان تنظیم مقررات درباره صحبت هایی که پیش از این سازمان هواشناسی مطرح کرده و این گونه مدعی شده بود که به دلیل سیگنالهای ارتباطی موفق به تشخیص وضعیت درست گرد و غبار نشده، توضیح داد: دستگاه های سازمان هواشناسی در فرودگاه مهرآباد نصب شده و فرکانس آنها به گونه ای است که با وای فای به نوعی تداخل دارد اما اگر سازمان هواشناسی بخواهد این مشکل برطرف شود با توجه به این که خدمات وایفای مورد استفاده مردم است دو راهکار پیش روی هواشناسی وجود دارد و این سازمان می تواند یا دکل خود را از شهر خارج کند و یا تنظیماتش به گونه ای انجام دهد که مشکلش برطرف شود.
 لزوم ایجاد دادسرای ویژه در حوزه ICT
عمیدیان در پاسخ به این سوال مبنی بر این که به نظر می رسد مصوبات این سازمان فاقد پشتوانه اجرایی کافی هستند، گفت: رگولاتوری در تمام دنیا مراحل تکامل خاص خود را دارد اکنون در تمام کشور ها رگولاتوری قانون گذار است و در کشور های متعدد برای این که قوانینی که از سوی این نهاد وضع شده تغییر پذیر نباشد، از سوی قوه مقننه پشتیبانی های بالایی صورت می گیرد و دادسراهای ویژه ای در رگولاتوری مستقر می شوند تا بدین ترتیب تصمیمات در کمتر از دو ساعت قابل پیگیری شود.
وی ادامه داد: ما این موضوع را از قوه قضاییه را خواسته ایم که با توجه به این که در این حوزه حقوق مردم وجود دارد ما به منابعی دسترسی داشته باشیم که بتوانیم احقاق حق کنیم.
عمیدیان در عین حال یادآور شد: البته اکنون فضا نسبت به سال های آغازین فعالیت های سازمان تنظیم مقررات ارتباطات به مراتب بهتر شده و حتی اپراتورها و شرکت ها نیز بر این موضوع تاکید دارند اما اگر قرار باشد به شکل برنده تری مصوبات خود را دنبال کنیم، لازم است بحث استقرار دادسرای ویژه در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات مورد توجه قرار گیرد.
 سود PAP ها منطقی است
معاون وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت های خود به ارایه توضیحاتی درباره قیمت اینترنت و تخفیف هایی که پیش از این برای شرکت های ارایه کننده ADSL در نظر گرفته شده بود اشاره کرد و گفت: اگر قرار است قیمت اینترنت را با سایر کشورها مقایسه کنید لازم است همه چیز را مقایسه کنید.
او ادامه داد: اگر اکنون شرکت های PAP و ارایه کننده اینترنت بر این باورند که شرکت زیرساخت نباید بابت خدماتی که به آنها می دهد هزینه ای بگیرد باید به این نکته هم توجه داشته باشند که در تمام دنیا شرکت ها مبلغی را به عنوان حق سهم به دولت پرداخت می کنند که ما در این زمینه مبلغی را از اپراتورهای اینترنتی دریافت نکرده ایم.
وی ادامه داد: ما هم بر این باوریم که شرکت ارتباطات زیرساخت قرار نیست به عنوان یک نهاد دولتی به فکر سود اقتصادی خود باشد اما باید به این نکته هم توجه داشت که این شرکت برای توسعه شبکه خود نیاز به تامین هزینه ها دارد.
عمیدیان همچنین عنوان کرد: اکنون برای اعمال تخفیف های مربوط به انتقال داده با شرکت زیرساخت صحبت ها و بررسی هایی صورت گرفته تا این رقم به پایین ترین حد ممکن برسد. تا شرایط به گونه ای باشد که یک معامله دو سر برد برای شرکت ارتباطات زیرساخت و ارایه کنندگان اینترنت وجود داشته باشد. اما این که بخواهیم زیرساخت را به گوشه رینگ ببریم، کار درستی نیست و خواسته من از شرکت های اینترنتی آن است که همان طور که مصالح خود را در نظر می گیرند، بقیه موارد هم مورد توجه داشته باشند. رییس سازمان تنظیم مقررات همچنین عنوان کرد: اکنون به نظر می رسد شرکت های PAP نسبت به سرمایه گذاری صورت داده سودی منطقی در این حوزه دارند.
 اولتیماتوم برای رفع اختلالات موبایلی
عمیدیان در این نشست در مورد اختلالات موبایلی ای که به منظور به روزرسانی شبکه اپراتور اول به نسل های بالاتر صورت گرفته گفت: با توجه به گستردگی شبکه این اپراتور قطعا ارتقای این شبکه تا حدی زمان بر خواهد بود اما اکنون طبق صحبت هایی که صورت گرفته آخرین زمانی که ما برای حل این مشکلات مطرح کرده ایم، بهمن ماه سال جاری است که البته گویا اپراتور کمی درباره این سقف زمانی بحث دارد.
  با قاچاقچیان مکالمات برخورد می کنیم
عمیدیان در پاسخ به سوال فناوران مبنی بر تصمیم این نهاد برای مقابله با قاچاقچیان VoIP گفت: متاسفانه 50 درصد ارتباطات بین المللی کشور از سوی کسانی که قاچاق ترافیک می کنند، تهدید می شود که به این منظور کمیته ساماندهی ترافیک بین الملل راه اندازی شده است.
تمام شرکت هایی که در این بخش فعالیت می کنند  را شناسایی کرده ایم و به آنها تذکرات لازم را داده ایم. این تذکر به این معنی نیست که بخواهیم از تخلفات آن ها چشم پوشی کنیم بلکه به آن ها تذکر داده ایم که اگر می خواهند فعالیت مرتبت با مجوزهای خود را انجام دهند باید از قاچاق مکالمات دست بردارد. البته برای این منظور جریمه های سنگین نقدی نیز در نظر گرفته ایم و اگر قرار باشد این روند ادامه پیدا کند قطعا علاوه بر جریمه های درنظر گرفته شده مجوز آن ها برای همیشه لغو خواهد شد.
وی همچنین در پاسخ دیگر فناوران مبنی بر چرایی تغییر تصمیم وزارت در بخش دریافت  حق السهم دولت از برنامه های کاربردی تلفن همراه گفت: برای این منظور مصوبه ای در دست تهیه است تا میزان تاثیرگذاری برنامه های کاربردی
 تعیین شود.
نمی توان این میزان تخفیف را برای هر برنامه ای درنظر گرفت چرا که قطعا برخی از برنامه های کاربردی سهم بیشتری بین کاربران تلفن همراه دارد که در نتیجه میزان تخفیف آن ها باید بیشتر باشد. همین امر باعث ترقیب بیشتر برنامه نویسان می شود تا در بخش های خاصی که کاربران ایرانی به آن نیاز بیشتری دارند سرمایه گذاری کنند و برنامه های مناسبی را برای آن تهیه و منتشر کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :