آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64506
تاریخ انتشار : 23 آذر 1393 10:54
تعداد بازدید : 696

لزوم مقابله با فساد حوزه ICT برای جذب سرمایه ها

پای شعار و وعده و حرف های جوان پسند و همایش و تریبون که باشد ، از دست خیلی ها کارهای زیادی بر می آید.

علی شمیرانی
اما از حرف و روی کاغذ یک گام به جلوتر که برداریم و وارد مرحله عمل شویم، مسوولیت ها مشخص نیست.
این روزها همه جا از فساد و لزوم مبارزه با آن می گویند. فسادی که گریبان حوزه ICT را نیز گرفته است. سال هاست میلیاردها تومان نصیب شرکت هایی می شود که ظاهرا در پوشش قانون مشغول به کار و ارایه خدمات هستند. یکی از مهمترین دلایل شکل گیری فسادها در حوزه ICT نیز به مشکلات نظارتی در این حوزه باز می گردد.  برای نمونه چندی پیش وزیر ارتباطات به قاچاقچیان مخابراتی کشور هشدار داد که آنها را می شناسد و بنا بر مسایلی فعلا قصد برخورد ندارد. به عبارت دیگر وزیر ارتباطات به ایشان مهلتی برای جمع کردن بساط شان داد. اما آیا این کافیست؟ آیا فساد تنها محدود به قاچاق مخابراتی می شود؟ برای مثال چندبار تاکنون شنیده ایم که فلان اپراتور ارتباطی و اینترنتی به جریمه ای سنگین و یا قطع کامل فعالیت محکوم شده باشد؟
اصولا کدام نهاد در حوزه ICT بیشترین مسوولیت مبارزه با فساد در این عرصه را دارد؟
آیا اصلا وجود فساد از سوی مسوولان این حوزه کاملا پذیرفته شده یا نه؟ آیا نهاد مسوول برای مبارزه با فساد توان کافی برای قطع ریشه های فساد در حوزه ICT را دارد؟ واقعیت این است که مصادیق فساد در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ابعاد گسترده و پیچیده ای یافته که مقابله با آن نیز نیازمند اقدامات گسترده است.
از این رو اگر مشخصا شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و زیرمجموعه هایش، قصد سالم سازی فضای رقابت، حمایت از حقوق مشترکان ICT و زمینه سازی حضور و مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی را دارند،  می بایست از هم اکنون و با حضور نمایندگان سایر دستگاه های ذیربط و بالاخص رسانه ها، کمیته ای تحت عنوان سالم سازی فضای رقابت و کسب و کار در حوزه ICT ایجاد کرده و به رصد و البته برخورد با فساد و سایر مشکلات در این عرصه بپردازند.
در غیر اینصورت با سخنرانی و همایش و جلسه در بر همان پاشنه چرخیده و با توجه به وضعیت بودجه و موقعیت کشور که لزوم جلب مشارکت سرمایه گذاران در طرح های خرد و کلان ICT را دو چندان می کند، راه به جایی نخواهیم برد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :