آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64518
تاریخ انتشار : 23 آذر 1393 11:27
تعداد بازدید : 1048

نمايشگاه الكامپ نيازمند نگاهي فراگير

نمايشگاه الكامپ هر ساله در زمره يكي از مهم‎ترين رويدادهاي حوزه فناوري اطلاعات محسوب مي شود. اين نمايشگاه حتي در ميان نمايشگاه هايي كه هرساله در كشور برگزار مي شود نيز از اهميت خاصي برخوردار است. دليل اصلي آن نيز طيف گسترده مخاطبان اين نمايشگاه است كه از خانواده ها، دانش آموزان و دانشجويان گرفته تا مهم ترين سازمان هاي دولتي و غير دولتي را در بر مي گيرد. از طرف ديگر الكامپ تقريبا تنها رويدادي است كه در طي سال دستاوردهاي شركت هاي فناوري اطلاعات را عرضه مي کند و اين خود باعث حساسيت بيشتر اين نمايشگاه در فعالان اين صنعت شده است.

محمدرضا حدادی
بازار فناوري اطلاعات در كشور ما تقريبا يكي از بزرگترين بازارهاي اين صنعت در ميان كشورهاي منطقه محسوب مي شود و از اين رو ساير نمايشگاه ها مانند نمايشگاه جيتكس نيز تا حد زيادي تحت تاثير بازار ايران قرار دارند. از اين رو برگزاري صحيح نمايشگاه الكامپ مي تواند ميزان اعتبار منطقه اي اين نمايشگاه را تا حد زيادي افزايش دهد و رونق از دست رفته الكامپ را كه باعث تقويت ساير نمايشگاه هاي بين المللي در منطقه شده است را به كشور بازگرداند.
اقتصاد كشور ما اقتصادي به شدت دولتي است و صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات نيز در كشور نيز تحت تاثير اين موضوع، وابستگي شديدي به دولت دارد به طوري كه دولت بزرگ‎ترين مصرف كننده محصولات اين صنعت محسوب مي شود. اين مساله باعث شده است كه بازديدكننده دولتي نقش بسيار مهمي در اين نمايشگاه داشته باشد. هر چند كه از لحاظ تعداد بازديد كننده حجم بالايي را در برنگيرد.
همانطور كه از توضيحات فوق برمي آيد الكامپ و نحوه برگزاري آن تاثير غير قابل انكاري روي شركت هاي حاضر در اين صنعت دارد به طوري كه حتي در برخي از حوزه ها حضور نداشتن شركت ها در اين نمايشگاه باعث كاهش ميزان اعتبار آنها در بازار خواهد شد.اما الكامپ همه ساله در تهران و زير نظر شركت سهامي نمايشگاه هاي بين المللي جمهوري اسلامي ايران كه يك شركت دولتي است برگزار مي شود و از اين منظر عملا دولت برگزار كننده واقعي اين نمايشگاه است. وقتي دولت برگزار كننده يك نمايشگاه مي شود علي القاعده مي بايست علت آن ترغيب بازار و صنعت به سمت و سوي سياست هاي دولت باشد. اما متاسفانه اثري از اين سياست ها در برگزاري نمايشگاه ديده نمي شود كه علت آن يا بيگانه بودن مسوولين برگزاري با سياست هاي دولت در اين حوزه است و يا نبود يك برنامه و بسته سياستي منسجم در دولت در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات است. هر يك از اين دلايل به تنهايي لزوم توجه ويژه دولت به اين نمايشگاه را به اثبات مي رساند.در طي نوزده دوره برگزاري قبلي اين نمايشگاه و در ادامه آن در نمايشگاه بيستم نيز مشكلات و مسایل متعددي فعالان اين حوزه را رنج مي دهد كه متاسفانه تا به حال توجه ويژه اي به آنها نشده است. در ذيل به برخي از اين مسایل اشاره مي شود.
 نحوه واگذاري غرفه ها
محل دایمي نمايشگاه هاي بين المللي در تهران داراي سالن هاي متعدد است كه از لحاظ ميزان مرغوبيت با يكديگر متفاوت هستند. فضاهاي موجود در داخل هر سالن نيز داراي ويژگي هاي متفاوتي هستند كه باعث مي شود ميزان مرغوبيت آنها متفاوت باشد. با اين وصف اصرار شركت نمايشگاه ها براي عرضه غرفه ها با قيمت يكسان ناعادلانه بوده كه باعث بروز فساد در جانمايي و عرضه غرفه ها مي شود. اين وضعيت وقتي متراژ غرفه ها زياد مي شود با حساسيت بيشتري خود را نشان مي دهد به طوري كه به دست آوردن جايگاه مناسب در نمايشگاه تبديل به يك مشكل بسيار بزرگ براي شركت ها مي شود و باعث بروز رفتارهاي خارج از قاعده از طرفين خواهد شد و مسير را براي حضور افراد سودجو باز مي کند.
 فروش ارزي – ريالي غرفه ها
شركت نمايشگاه ها به دليل خواستگاه دولتي آن جهت حمايت از توليد داخل، قوانيني را در نحوه برگزاري نمايشگاه وضع کرده است كه مهم‎ترين آن نرخ گذاري ارزي و ريالي در غرفه ها است، به طوريكه غرفه هايي كه در آن عرضه محصولات خارجي صورت مي پذيرد به صورت ارزي و با قيمتي چندين برابر ساير غرفه ها عرضه مي شود. اجراي اين قانون به دليل ابهامات متعدد در تعيين مصاديق آن، بسيار با مشكل مواجه است و باعث شده است در عمل به جاي حمايت از توليد داخل به عنوان وسيله اي براي درآمد بيشتر شركت نمايشگاه ها و جريمه برخي از شركت ها شده است. اين قانون، حتي در صورت رفع ابهامات و اجراي صحيح آن نيز، حمايت چنداني از توليدكننده داخلي محسوب نمي شود. بنابراين شايسته است كه دولت تشويق هاي خود را بر مبناي سياست هاي خود در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات انجام دهد. به عنوان مثال در صورتي كه دولت سياستي مبني بر توسعه بحث هاي امنيت اطلاعات در كشور دارد، براي شركت هاي فعال در اين حوزه تسهيلات خاصي را در نمايشگاه الكامپ اعطا کند.
با اين اوصاف شايسته است كه دولت به جاي جريمه شركت هاي حاضر در نمايشگاه بر اساس تعاريف ارزي و ريالي، نمايشگاه را مطابق با سياست هاي دولت در زمينه فناوري اطلاعات و ارتباطات برگزار کرده و براي شركت هايي كه بنابر سياستها و برنامه هاي دولت نياز به حمايت دارند، بر اساس مجوزهاي خاصي كه از سوي مراجع ذي صلاح صادر مي كند تخفيفات و يا تسهيلات خاصي قایل شود.
 زمان برگزاري نمايشگاه
بخشي از مهم ترين بازديدكنندگان الكامپ سازمان هاي دولتي و يا غير دولتي هستند كه مهم ترين بخش بازار فناوري اطلاعات را تشكيل مي دهند و براي اين طيف از بازديدكنندگان حضور در نمايشگاه در ساعات اداري بسيار مشكل است و بنابراين اتمام ساعت كار نمايشگاه در پايان وقت اداري باعث كاهش بخش قابل توجهي از بازديدكنندگان اصلي نمايشگاه مي شود. اين امر بسياري از غرفه داران را از بازديدكنندگان خاص خود محروم مي کند و تاثير بسيار نامطلوبي بر كيفيت برگزاري نمايشگاه مي گذارد.اميد است كه مسوولان براي سال هاي آينده توجه بيشتري را به اين رويداد مهم در صنعت فناوري اطلاعات و ارتباطات کرده و با همكاري بيشتر با صنوف مختلف فعال در اين حوزه، گامي مهم در جهت توسعه اين صنعت در كشور بردارند.
*مديرعامل شركت بريد سامانه نوين و عضو هيات مديره دوره سوم سازمان نظام صنفي رايانه اي تهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :