آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6456
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 1:6
تعداد بازدید : 480

در سازمان هواپيمايي كشوري عملیاتی می‌شود

اجرای روش هاي نوين ناوبري ماهواره اي مبتني بر PBN در كشور

نقشه راه اجراي PBN در ايران در آينده نزديك تهيه و به دفتر منطقه اي ايكائو ارسال گرديده و پس از تاييد در اختيار شركت هاي هواپيمايي قرار خواهد گرفت.

فناوران- مديركل دفتر نظارت بر عمليات هوانوردي سازمان هواپيمايي كشوري از اجراي روش‌هاي نوين ناوبري ماهواره‌اي (PBN) در فرودگاه‌هاي بين‌المللي كشور خبرداد و گفت: براساس الزامات ايكائو اين طرح در چهار فرودگاه بين‌المللي كشور تا پايان سال 2012 لازم‌الاجراست.
سعيد اكبري در اين رابطه گفت: با توجه به موقعيت خاص و استراتژيك ايران در منطقه استفاده از سيستم‌هاي ناوبري ماهواره‌اي (PBN) در صنعت هوانوردي لازم و ضروري است.
وي افزود: با توجه به الزام ايكائو در خصوص اجراي طرح‌هاي ورودي و خروجي در پايانه‌هاي پروازي در 50 درصد فرودگاه‌هاي بين‌المللي كشور با روش‌هاي نوين ناوبري تا پايان سال 2012 سازمان هواپيمايي كشور ملزم شد طرح‌هاي نوين ناوبري ماهواره‌اي (PBN) در فاز پايانه‌هاي پروازي و تقرب را اجرا كند.
مديركل دفتر نظارت بر عمليات هوانوردي سازمان هواپيمايي كشوري هدف از اجراي اين طرح را كاهش وابستگي به تجهيزات زميني ناوبري، كوتاه‌تر شدن مسيرهاي هوايي، كاهش مصرف سوخت هواپيما و كاهش هزينه‌هاي شركت‌هاي هواپيمايي دانست و گفت: اجراي اين طرح ظرفيت فضاي پايانه‌هاي پروازي را نيز افزايش خواهد داد.
اكبري اجراي مسير‌هاي موازي خروجي (SID) و ورودي (STAR) براساس سنسورهاي ماهواره‌اي (GNSS) و سنسورهاي زمينيD/D/IRU, DVOR/DME,DME/DME را از ديگر مزاياي اين روش برشمرد و افزود: از ديگر قابليت‌هاي روش نوين ناوبري PBN اجراي مسيرهاي منحني (Curve) در فاز تقرب است كه اين قابليت مشكلات و محدوديت‌هاي مناطق نظامي و فرودگاه‌هاي كوهستاني را مرتفع مي‌سازد.
وي در ادامه گفت: در پايان اين نشست مقرر شد نقشه راه اجراي PBN در ايران در آينده نزديك، تهيه و به دفتر منطقه‌اي ايكائو ارسال گرديده و پس از تاييد در اختيار شركت‌هاي هواپيمايي قرار خواهد گرفت در اين جلسه مشكلات شركت‌هاي هواپيمايي در خصوص اخذ مجوزهاي لازم برای اجراي اين روش ناوبري مورد ارزيابي و بررسي قرار گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :