آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64605
تاریخ انتشار : 24 آذر 1393 10:54
تعداد بازدید : 877

با تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا

گوشی قاچاق در ایران فعال نمی شود

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: وارد کنندگانی که اقدام به واردات قانونی موبایل می کنند، شماره سریال موبایل های وارداتی توسط آنها ثبت می شود و در اختیار گمرک قرار می گیرد که پیشنهاد کردیم این شماره سریال ها علاوه بر گمرک، در رگولاتوری نیز ثبت شوند.


ایسنا- علیرضا بیات با بیان اینکه در جهت احقاق حقوق مصرف کننده و تجار، بحث رجیستر کردن گوشی ها و تبلت های وارداتی انجام می شود، اعلام کرد: ثبت سریال (رجیستر) در سازمان تنظیم مقررات به این معنی است که اگر تشخیص داده شود گوشی غیر قانونی بوده و به صورت قاچاق وارد شده، اجازه فعال کردن آن داده نشود و با این کارها در نظر داریم فرآیند ورود قانونی گوشی را تسهیل کنیم.
وی با بیان اینکه این موضوع هنوز نهایی نشده و در مرحله مقدماتی است، افزود: البته این بحث به معنی اضافه کردن گلوگاه جدید برای واردات نیست. بلکه درهمان فرآیند گمرکی این کار صورت می گیرد.
بیات در عین حال یادآور شد: شماره سریال ها پیش از این فقط در گمرک ثبت می شد ولی بعد از اجرایی شدن این موضوع در رگولاتوری نیز ثبت شده و این کار بدون ایستایی و معطلی در گمرک انجام می شود.
وی ادامه داد: این کار به زودی انجام می شود و گمرک نیز پیشاپیش اعلام آمادگی کرده است. خوشبختانه تعامل خوبی در این زمینه وجود دارد؛ البته این موضوع صرفا سیاست ما نیست بلکه سیاست دستگاه های مختلف است.
معاون پیشگیری و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همچنین با بیان اینکه با پدیده قاچاق به شدت برخورد می کنیم، افزود: با اداره استاندارد و رگولاتوری مذاکرات لازم را انجام دادیم تا فرآیندهای قانونی را به گونه ای تعریف می کنیم که معطلی کالا نیز در گمرک کمتر شود و از این طریق مسیر واردات قانونی را آسان تر خواهیم کرد.
وی در عین حال تاکید کرد: نیروهای پلیس و دستگاه های ذی ربط نیز توجیه شدند که برخورد جدی تری با پدیده قاچاق موبایل و تبلت داشته باشند.
بیات با بیان اینکه زمانی که کالایی از طریق قاچاق وارد شود حقوق و عوارض گمرکی آن و در واقع حقوق دولت تامین نمی شود، یادآور شد: نمی خواهیم مسیر قانونی را سخت کنیم که برای تجار مقرون به صرفه نباشد و تلاش ما این است که انضباط را به این بخش برگردانیم و از طرفی موافق اصلاح تعرفه های موبایل و تبلت هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :