آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64608
تاریخ انتشار : 24 آذر 1393 10:58
تعداد بازدید : 767

پر از دستاورد یا بدون دستاورد؟

روز گذشته در فناوران خبری از قول دبیر شورای عالی فضای مجازی منتشر شد که وی در یک سخنرانی، وظایف این شورا از قول مقام معظم رهبری را چنین برشمرد: «هفدهم اسفند 1390 شورای عالی فضای مجازی کشور تشکیل شد که در همین راستا مقام معظم رهبری فرمودند فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد و سه نکته را گوشزد کردند. یک موضوع لزوم توجه به بحث اینترنت و فضای مجازی است و موضوع دیگر سرمایه گذاری وسیع در جهت بهره گیری وسیع از فرصت های به وجود آمده در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارایه خدمات موثر به اقشار جامعه است و همچنین ضرورت برنامه ریزی و هماهنگی مستمر به منظور جلوگیری از آسیب های مجازی بحث دیگری است که بر آن تاکید شده است.»


علی اصلان شهلا
محمد حسن انتظاری البته به ذکر این وظایف بسنده کرد و نگفت که شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی از اسفند 90 تا آذر 93 برای این سه وظیفه مهم که به اختصار می توان آن را مطالعه و پژوهش، سرمایه گذاری در جهت بهره گیری از فرصت ها و برنامه ریزی برای پیشگیری از آسیب ها خواند، چه کرده است.
آنچه از بیرونی به نظر می رسد، این شورا جز سخنرانی، اعلام هشدار و حمایت از فیلتر برخی شبکه های اجتماعی، دستاوردی نداشته است. هرچند امیدواریم این نگاه درست نباشد اما هنگامی که دبیر شورا بعد از گذشت 34 ماه از آغاز فعالیت، همچنان به اعلام وظایف شورا می پردازد و نه دستاوردهای آن، تقویت کننده همین دیدگاه است.
البته دبیر شورا در این سخنرانی کمی پا را فراتر از هشدارهای عمومی و معمول مانند لزوم تسریع در تحولات فضای مجازی کشور و در خطر بودن هویت جوانان در فضای مجازی، گذاشته است و از امن نبودن اطلاعات کاربران در فضای مجازی سخن به میان آورده است. اما ایشان نگفت همین موضوع مهم و قابل توجه را هم براساس چه مطالعه ای بیان می کند، ضعف ها و فرصت ها در کجاست و راه حل ها (و یا حداقل فرایند دستیابی به راه حل) چیست؟
پیش از این نیز در یازدهم آذرماه، با انتشار یادداشتی، از شورای عالی فضای مجازی دعوت کردیم گزارش عملکرد این نهاد را منتشر کند. اما این که روابط عمومی شورا دستاوردی برای انتشار نیافته و یا دستاوردها، آن قدر زیاد بوده که هنوز پس از 12 روز پاسخی به این دعوت نداده است مشخص نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :