آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6461
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 0:20
تعداد بازدید : 1929

ضرورت بازنگري در وظايف وزارت ارتباطات

روزي كه قرار بر ادغام وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات با دو وزارتخانه مسكن و شهرسازي و راه و ترابري بود، مخالفت هاي گسترده اي از سوي كارشناسان و رسانه ها طرح شد كه در نهايت نيز اين وزارتخانه از طرح ادغام خارج شد.

علي شميراني

در همان زمان گروهی معتقد بودند که وظایف وزارت ارتباطات می‌تواند به يك معاونت در وزارت متشكل جدید محول شود. آن عده هم كه مخالف ادغام بودند، همجنس نبودن بخش‌های مختلف در ساختار وزارت جديد را دلیل می‌آوردند، به بیان دیگر، این گروه، مخالف اصل ادغام نبودند بلکه شکل ادغام را نادرست می‌دانستند. برخي نيز به هر شكل با ادغام وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات كه ماموريت‌هاي بزرگي براي آن پيش‌بيني شده بود، مخالفت مي‌ورزيدند.
اما از زمان خصوصي‌سازي شركت مخابرات ايران و جدا شدن سازمان فضايي و زمزمه جدايي برخي ديگر از اجزاي اين نهاد، وزارت ارتباطات فاصله زيادي با شرح وظايف 14 ماده‌اي خود گرفته است. به عبارتي  در حال حاضر سنخيتي با وظايف محوله به وزارت ارتباطات و آنچه عملا از سوي اين وزارتخانه در حال وقوع است، نمي‌بينيم. از اين رو بازنگري در شرح خدمات اين وزارتخانه دو فايده دارد. نخست آنكه براي نمايندگان و رسانه‌ها روشن مي‌شود كه وزير ارتباطات مسوول پاسخ به برخي از مسايل نيست. دوم آنكه با بازنويسي وظايف وزارت ارتباطات، گذشته از كوچك‌سازي جايگاه ساختاري و تشكيلاتي، چهره‌اي روشن‌تر از مسووليت‌هاي جديد نهاد وزارت به دست مي‌آيد.
گواه اين موضوع آنكه اين روز‌ها اهم پرسش‌ها از وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات كشور، پيرامون «شبكه ملي اطلاعات»، اختلال‌هاي اينترنت، فيلترينگ و وضعيت اپراتورهاي تلفن همراه است كه به استثناي شبكه ملي اطلاعات، پاسخ به باقي موارد به عهده ايشان نيست. به عبارت ديگر گويي رسانه‌ها از وزير ارتباطات نه به عنوان مسوول بلكه به عنوان مطلع، پرسشگري مي‌كنند.
از اين رو به نظر مي‌رسد بازنگري در وظايف وزارت ارتباطات به نفع دولت، مجلس، بخش خصوصي، رسانه‌ها و اتفاقا خود وزارت ارتباطات است.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :