آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 64639
تاریخ انتشار : 24 آذر 1393 11:54
تعداد بازدید : 823

شناسایی پردرآمدها از بودجه ۹۴ حذف شد

در حالی که طی ماه های اخیر مسوولان اجرایی از پاسخ شفاف به حذف غیرنیازمندان یارانه بگیر طبق قانون، طفره می روند، این موضوع جنجالی از لایحه بودجه ۹۴ دولت حذف شد.


خبرگزاری فارس - در حالی که طی ماه های اخیر مسوولان اجرایی از پاسخ شفاف به حذف غیرنیازمندان یارانه بگیر طبق قانون، طفره می روند، این موضوع جنجالی از لایحه بودجه ۹۴ دولت حذف شد.
موضوع جنجالی پرداخت یارانه نقدی به خانوارهای متقاضی در بودجه سال 93 که دولت را متعهد به شناسایی و حذف غیر نیازمندان یارانه بگیر می کرد در لایحه بودجه سال 94 به طور کامل حذف شده است.
طبق بند«و» تبصره 21 قانون بودجه 93 کل کشور (یارانه نقدی صرفا به سرپرستان خانوارهای متقاضی که به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه باشند پرداخت می گرددمجموع درآمد سالانه آنها کمتر از رقم تعیین شده توسط دولت باشد و افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی باید در موعد تعیین شده به مراکز ثبت نام مراجعه کنند. چنانچه پس از تحقیق مشخص گردید که اشخاص با درآمد بیشتر از مبلغ فوق اقدام به دریافت یارانه کرده اند به میزان سه برابر یارانه دریافتی جریمه می شوند). حال آنکه این بند از تبصره 21 لایحه بودجه 94 حذف شده است و می توان چنین برداشت کرد که دولت هیچ قصدی برای حذف غیر نیازمندان یارانه بگیر در سال آینده نیز ندارد.
همچنین در بودجه سال جاری که قانون برای دولت تکلیف کرده نیز تاکنون برنامه ای برای شناسایی پردرآمدها از سوی مسوولان دیده نشده است.
طی هفته های اخیر نیز هر یک از مسوولان اعم از سخنگوی دولت، وزیر اقتصاد، وزیر تعاون کار و رفاه و دیگر مسوولان از ارایه پاسخ شفاف و روشن برای شناسایی و حذف پردرآمدهای یارانه بگیر طفره رفته و جواب درستی نمی دادند. حال آنکه رویکرد و نیت دولتمردان در رابطه با این موضوع به صورت شفاف و بدون هیچ شائبه ای در لایحه بودجه 94 مشخص شد.
از دیگر سو، دولت سال آینده نیز برنامه ای برای اجرای گام بعدی هدفمندی یارانه ها ندارد
ضمن اینکه سال 94 پایان مهلت قانونی اجرای این قانون است و مشخص نیست مسوولان در
این زمینه نیز چه رویکرد و دیدگاهی ارایه خواهند کرد.
همچنین دولت با توجه به درآمدها و مصارف هدفمندی یارانه ها در لایحه بودجه 94 پیشنهاد کرده است تا بخشی از کسری پرداخت یارانه نقدی به غیر نیازمندان را از محل منابع صندوق توسعه ملی
جبران کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :