آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6464
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 0:24
تعداد بازدید : 968

کسب اجازه از مشترکان برای ارسال پیامک تبلیغاتی آغاز شد

مدیرکل نظارت بر سرویس های ارتباطی رگولاتوری با تشریح روش اجرای مصوبه «ارسال نکردن پیامک تبلیغی بدون اجازه مشترکان» از سوی اپراتورها گفت: به زودی نظر مشترکان همراه اول برای دریافت پیامک تبلیغی با ارسال یک پیامک اخذ می شود.

غلامرضا داداش زاده در خصوص روش کار اپراتور‌های تلفن همراه برای ارسال نکردن پیامک تبلیغاتی بدون موافقت قبلی مشترکان، افزود: در این رابطه مذاکره و مکاتباتی با اپراتورهای تلفن همراه انجام شده که نتیجه این مذاکرات با همراه اول نهایی شده و با ایرانسل نیز قرار است طی چند روز آینده نهایی شود.
مدیرکل نظارت بر سرویس‌های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: بر اساس این مذاکرات، روش کار با همراه اول به این صورت تعیین شده که ابتدا همراه اول پیامکی با این مضون که « آیا با دریافت پیامک‌های تبلیغاتی موافق هستید؟» را برای تمام مشترکان ارسال می‌کند.
وی ادامه داد: هم اکنون همراه اول ارسال این پیامک‌ را برای مشترکان آغاز کرده و به زودی تمام مشترکان این پیامک را دریافت خواهند کرد؛ برخی از مشترکان نیز تاکنون نیز پیامک را دریافت کرده‌اند.داداش زاده افزود: در صورت تمایل مشترک برای دریافت پیامک‌‌های تبلیغی، باید ظرف 24 ساعت یک پیامک خالی (این پیامک رایگان است) را به همان شماره replay کند که در این صورت در لیست متقاضان دریافت پیامک قرار می‌گیرد.وی ادامه داد: در صورت پاسخ ندادن به پیامک ارسالی همراه اول، آن مشترک از لیست متقاضیان دریافت پیامک حذف می‌شود.مدیرکل نظارت بر سرویس‌های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عنوان کرد: پس از این مرحله ممکن است مشترک جدیدی متقاضی قرار گرفتن در لیست دریافت‌کنندگان پیامک تبلیغی یا مشترکی متقاضی خروج از لیست باشد که برای آن باید با شماره 09129990 تماس بگیرد.
داداش زاده گفت: همچنین در رابطه با محتوی پیامک‌های انبوه نیز تاکنون شرکت‌های ارسال پیامک انبوه از وزارت ارشاد مجوز داشتند.وی گفت: علاوه بر این موضوع، از این پس نیز همراه‌اول و ایرانسل مجددا موظف شده‌اند که برای تایید صلاحیت شرکت‌های ارسال پیامک انبوه اقدام کنند.
نقض حریم شخصی علی‌رغم تذکر رگولاتوری 19 بهمن ماه رگولاتوری تصمیم جدیدی برای حفظ حریم شخصی مشترکان تلفن همراه در برابر ارسال پیامک‌های تبلیغاتی گرفت و قرار بود این تصمیم از 20 بهمن ماه اجرا شود اما همچنان پیامک‌های خانه تکانی و فروش‌ ویژه برای مشترکان ارسال می‌شود.
به این ترتیب معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: با توجه به لزوم رعایت حریم خصوصی اشخاص و جلوگیری از مزاحمت‌های ناشی از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی و اطلاع رسانی ضروری است که اپراتورهای تلفن همراه ضمن اطلاع رسانی مناسب در خصوص نوع خدمات، موافقت مشترک تلفن همراه را قبلا دریافت کرده و به منظور حصول اطمینان از این موافقت تاییدیه مجدد نیز دریافت کنند.به گفته لطف‌الله سبوحی، ارسال پیامک‌های تبلیغاتی با مضامین متفاوت برای اقشار مختلف جامعه نارضایتی‌های زیادی را ایجاد کرده است که سامان‌دهی این موضوع و رعایت حقوق مشترکان در این خصوص باید توسط اپراتورهای تلفن همراه مورد توجه قرار گیرد.به این ترتیب تمامی اپراتورهای تلفن همراه مکلف شدند که فرآیندهای اجرایی خود را در رابطه با این اقدام با رگولاتوری هماهنگ کنند.
این در حالی است که این قیبل پیامک‌ها همچنان به دست مشترکان می‌رسد.واگذاری لوازم خانگی از طریف دفاتر بانک، فروش ویژه شهروند هفت دستگاه پژو 207، اوراق مشارکت سد و نیروگاه برق آبی با سود 20 درصد، خانه تکانی خانم و آقا، فروش گواهی سپرده با سود 20 درصد در تمامی شعب بانک و بسیاری از پیامک‌های مناسبتی و غیر مناسبتی دیگر.
اگر چه رگولاتوری در بخشی از اطلاعیه‌ خود تاکید کرده بود که پیگیری و نظارت رگولاتوری در این باره ادامه خواهد داشت، اما به نظر می‌رسد حصول تفاهم با اپراتورها و پیدا کردن روش جدید کار، نیازمند اندکی زمان است که تا این دستورالعمل رگولاتوری، به واقع نیز جامه عمل بپوشد.
ابلاغ مصوبه منع ارسال پیامک‌ تبلیغی فاقد اجازه مشترک به اپراتورها
در حالی که زمان اجرای دستورالعمل منع ارسال پیامک‌های تبلیغی بدون موافقت مشترک، از سوی یکی از مدیران رگولاتوری، 20 بهمن ماه عنوان شده بود، این دستورالعمل دو روز پیش به اپراتورها ابلاغ شده است.
در حالی که بر اساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، قرار بود اپراتورها دستور العمل ممانعت از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی را از 20 بهمن ماه اجرایی کنند، یکی از مدیران شرکت مخابرات گفت: این دستورالعمل در 20 بهمن ماه ابلاغ نشده است.
مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران بیان کرد: این مصوبه روز دوشنبه اول اسفندماه در رگولاتوری ثبت شده و همان روز نیز برای ابلاغ به شرکت مخابرات ابلاغ شده است.
داوود زارعیان افزود: البته در زمان اعلام شده اولیه، شرکت مخابرات پیش از ابلاغ رسمی مصوبه، همکاری در این زمینه را با رگولاتوری آغاز کرده بود.وی ادامه داد: از زمان ابلاغ رسمی مصوبه نیز اقدامات لازم آغاز شده است.
منبع: خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :