آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6480
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 1:5
تعداد بازدید : 663

نگرانی در شهر

قبل تر ها با توجه به تقویم، سوژه شوخی و خنده می شد. سوژه نوشتن چند فید و توییت طنز. کاربران می دانستند باید صبور باشند، می دانستند روزهایی در سال هست که دسترسی به برخی سایت ها سخت می شود. این از داستان لنگرها و رفت و آمد زیر دریایی ها جدا بود. کندی و اختلال، داستان کهنه ای برای کاربران ایرانی است. اما حالا ماجرای تازه تری شروع شده که هر چند این هم روزهای اول مایه طنز بود اما حالا باعث وحشت کاربران اینترنت شده؛ قطع سرویس های ایمیل.

بهار اديبان

کاربران ایرانی هفته‌ای پر از نگرانی را پشت سر گذاشته‌اند. این مساله دغدغه کاربران در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها بود که بحث‌های زیادی هم به وجود آورد.
یکی از این بحث‌ها در فرندفید با فید یکی از فعالان دنیای وبلاگ‌نویسی آغاز شد که نوشت «مسدود کردن جی میل اونم توی شرایطی که هیچ حساسیت خاصی وجود ندارد مصداق بارز مردم آزاری هست.» بیش از 70 نفر این فید را لایک زده و بیش از 160 پاسخ زیر این فید نوشته شد. موافقان مسدود سازی سرویس جیمیل معتقد بودند پشت این سرویس، سازمان‌های جاسوسی فعالیت می‌کنند. یکی از کاربران پاسخ داده بود « ساده لوحانه است ما فکر کنیم گوگل یک سرویس در اختیار بگذاره و 10 گیگ فضای رایگان  بدهد فقط برای اینکه تو[کاربر] خوشت بیاد!»  اما حرف مخالفان چیز دیگری بود. کاربری که این فید را زده بود در پاسخ به احتمال فعالیت سازمان‌های جاسوسی پشت سرویسی مانند جیمیل یا فیس بوک گفت: « سایت‌های خارجی همه از کوچک شروع کردند بسیاری از آنها از دوران دانشجویی و ایده‌های شخصی شروع کردند بدون سازمان‌دهی اولیه. جیمیل هم از نمایش تبلیغ به ما درآمد کسب می‌کند».کاربران مخالف قطع دسترسی به سرویس‌های اینترنتی مانند جیمیل معتقد هستند این روند با رعایت حقوق شهروندی تطابق ندارد و قانونی نیست. « مثلا این روزها مسدود کردن اچ تی تی پی اس طبق کدام روند قانونی پیش رفته است؟ چه قانونی به دولت اجازه داده بدون اطلاع و بدون توضیح ناگهان دسترسی مردم به ایمیل‌ها یا یک پروتکل و در واقع رایج ترین پروتکل جهت انتقال اطلاعات مهم را قطع کند؟»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :