آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6482
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 1:11
تعداد بازدید : 1409

مقایسه سرویس‌های وبلاگ‌نویسی سال 2012

وردپرس و بلاگر؛ محبوب ترین سرویس وبلاگ نویسی

با وجود تنوع سرسام آور امکاناتی که کاربران برای انتشار نوشته ها و عقاید خود در اینترنت با آن روبرو هستند- از قبیل انواع شبکه های اجتماعی و امکان راه اندازی سایت های شخصی- اما سرویس های وبلاگ نویسی هنوز مورد توجه آنها قرار دارد.

اخیرا سایت Top Ten review به مقایسه سرویس‌های وبلاگ نویسی در آغاز سال 2012 پرداخته و وردپرس را یکی از برترین سرویس‌های وبلاگ نویسی معرفی کرده است.
سرویس‌های محبوب کاربران سراسر دنیا که این سایت آنها را با هم مقایسه کرده است، عبارتند از سرویس WordPress،TypePad،Squarespace،Blogger،MySpace،AOL Journals،Windows Live Spaces،Xanga  و LiveJournal.
از بین این سرویس‌ها کاربران ایرانی با وجود فیلتر بودن وبلاگ‌ها دامنه وردپرس و بلاگر از این دو سرویس استقبال کرده و استفاده می‌کنند. شاید به زحمت بتوانید کاربر ایرانی را پیدا کنید که روی سرویس LiveJournal یا TypePad وبلاگ فعالی داشته باشد. عدم استقبال کاربران ایرانی از این سرویس‌ها – به غیر از وردپرس و بلاگر- چند دلیل دارد؛ یکی پشتیبانی نکردن از زبان فارسی و دیگری پرداخت پول برای استفاده از برخی از این سرویس‌ها از جمله TypePad است.
در این میان سرویس‌های وبلاگ‌نویسی ایرانی که جدی‌ترین و پرمخاطب‌ترین‌شان پرشین بلاگ و بلاگفا و بلاگ‌اسکای است بین کاربران ایرانی محبوبیت دارند، اما سرویس‌هایی مانند وردپرس به خاطر امکاناتی از قبیل امکان بارگذاری عکس، صدا، تصویر و دیگر فایل‌ها، محبوبیت بیشتری نزد کاربران ایرانی دارند.
حالا ببینیم، چطور وردپرس توانسته عنوان محبوب‌ترین و برترین سرویس وبلاگ‌نویسی بین کاربران دنیا را به دست بیاورد و برای استفاده در سال 2012 توصیه شود.
بر اساس مقایسه‌ای که سایت Top Ten Review انجام داده است، سرویس وردپرس از لحاظ در اختیار قرار دادن ابزار طراحی از چهار امتیاز، توانسته سه و نیم امتیاز، از لحاظ ابزارهای ارتقا چهار امتیاز، از لحاظ سهولت استفاده سه و نیم و از لحاظ پشتیبانی فنی و راهنمایی چهار امتیاز کامل را کسب کند.
این در حالی است که سرویس LiveJournal که ته جدول قرار گرفته در زمینه طراحی سه امتیاز، در زمینه کمک به ارتقا وبلاگ یک امتیاز، در زمینه سهولت استفاده سه و نیم امتیاز و از نظر پشتیبانی یک امتیاز از چهار امتیاز را به دست آورد.
بین 9 سرویس وبلاگ نویسی که این سایت آنها را با یکدیگر مقایسه کرده است، بلاگر رتبه چهارم را به دست آورده و بیشترین امتیاز را در بخش طراحی و سهولت استفاده داشته است. رتبه دوم این لیست به TypPad تعلق گرفته است که در زمینه ابزار ارتقا وبلاگ، مانند وردپرس توانسته همه چهار امتیاز را کسب کند. سرویس Squarespace رتبه سوم، MySpace رتبه پنجم، AOL Journals رتبه ششم، Windows Live Space رتبه هفتم و Xange نیز رتبه هشتم را از آن خود کرد.
اما ببینیم از نظر وبلاگ‌نویسان سراسر دنیا بهترین و بدترین سرویس‌های وبلاگ نویسی سال گذشته (2011) چه وبلاگ‌هایی بودند.
سایت‌های مختلفی پایان سال 2011 یا طی همین دو ماه ابتدایی سال 2012 سرویس‌های وبلاگ‌نویسی برتر را از دیدگاه خود یا کاربرانی اعلام کرده‌اند که به سایت‌های آنها مراجعه می‌کنند. اکثر قریب به اتفاق این سایت‌ها، سرویس‌های وبلاگ‌نویسی Blogger، WordPress، Typepad، Posterous و Tumblr را به عنوان پر استفاده‌ترین سرویس‌های وبلاگ‌نوسی سال گذشته معرفی کرده‌اند.
از بین دیگر سرویس‌هایی که به کاربران امکان داشتن یک وبلاگ شخصی را می‌دهد اما کمتر شناخته شده است، می‌توان به سرویس‌های Weebly، Serendipity، OnSugar، TextPattern و MovableType اشاره کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :