آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6497
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 1:38
تعداد بازدید : 441

مرد سوم

نوشته : گراهام گرین
ترجمه : محسن آزرم

این کتاب را نشر چشمه منتشر کرده است. گراهام گرین در مقدمه‌ای که سال ۱۹۵۰ روی این رمان نوشته آورده است: قرار نبود «مرد سوم» داستاني خواندنی از آب دربیاید، قرار بود دیدنی به‌نظر برسد، مثل خیلی از پیوندهای عاشقانه این داستان هم سر میز شام شروع شد و با مکافات زیاد جاهای دیگر ادامه پیدا کرد، وین، ونیز، راوللو، لندن و سانتامونیکا.
مرد سوم  اولین اثر گرین بعد از جنگ است كه توسط اورسن ولز به فيلم تبديل شد و جايزه‌ اول جشنواره‌ كن را دريافت كرد.
داستان از این قرار است که «رولو»برای سر درآوردن از بلایی پا به میدان می‌گذرد که بر سر مهم‌ترین دوست همه‌ زندگی‌اش، هری لایم، آمده است و از آن‌جایی که فکر می‌کند «حقیقت» از هر چیز دیگری مهم‌تر است، جست‌وجویش را تا کشف آن ادامه می‌دهد.
در بخشی از این داستان می‌خوانید: در شهر همیشه ساکتی مثل وین که برف پیوسته در حال باریدن است، آدم خیلی ‌زود معنای سکوت را می‌فهمد. مارتینْزْ هنوز به طبقه‌ دوم نرسیده بوده و هنوز هم مطمئن نبوده که لایم آن‌جاست، ولی سکوت عمیق‌تر از آن بوده است که فقط نشانه‌ غیبت باشد؛ جوری که حس کرده لایم را هیچ‌جای وین پیدا نمی‌کند. به طبقه‌ سوم که رسیده و آن روبان بزرگ سیاه را روی دستگیره‌ در دیده، فهمیده لایم را هیچ‌جای دنیا پیدا نخواهد کرد. مارتینز اشتباه نمی‌کرده، هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کرده. بعد آن‌که ده ‌دوازده‌باری زنگ در را زده، مرد ریزه‌ای که قیافه‌ عبوسی داشته سرش را از در آپارتمانی دیگر بیرون آورده است و با صدای آزاردهنده‌اش گفته «این‌قدر زنگ ‌نزن، فایده‌ای ندارد. کسی آن‌جا نیست. مرده».
بهای این کتاب چهار هزار و 200 تومان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :