آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6499
تاریخ انتشار : 6 اسفند 1390 1:41
تعداد بازدید : 631

ربات های تاشو ساخته شد

محققان با الهام گرفتن از کتاب های داستانی که با ورق زدن آنها تصاویر و شخصیت های شان شکل سه بعدی به خود می گیرند، همراه با هنر اوریگامی، موفق به خلق تکنیکی شده اند که به کمک آن می توان میکروربات ها را به تولید انبوه رساند.

خبر آنلاین- این طرح خلاقانه نتیجه تلاش پراتیو سریتاران و همکارانش در آزمایشگاه میکروروبوتیک هاروارد روی ربات‌هایی است که از موجودات زنده الهام گرفته شده‌اند. آنها تقریبا به اندازه زنبورهای عسل هستند، مانند آنها پرواز می‌کنند و می‌توانند به شکل خودکار در یک کلونی روباتیک با یکدیگر همکاری کنند.
پیش از این تمامی اتصالات این پرنده‌های کوچک 4/2 میلی‌متری باید به صورت دستی توسط مهندسان خم، تنظیم و در نهایت چفت می‌شد. در نتیجه فرآیند ساخت چنین روبات‌هایی کاری زمان‌بر و
خسته‌کننده بود.
اما با ابداع این تکتیک تازه دیگر نیازی نیست مهندسان این میکروربات‌ها را مونتاژ کنند، در عوض روبات به کمک لولاهای کوچک روی داربستی تاشو قرار می‌گیرد و با حرکت لولاها تا شده، شکل گرفته و به یک مدل سه‌بعدی تبدیل می‌شود. به عبارت دیگر این روبات با نام Mobee می‌تواند درست مانند صفحات کتاب‌های pop up  در کمتر از یک ثانیه از یک صفحه 4/2 میلی‌متری به یک میکروربات سه‌بعدی تبدیل شود.
صفحه‌ای که این میکروربات‌ها روی آن شکل می‌گیرند، مثل یک تخته مدار چاپی است. 18 لایه مواد متفاوت متشکل از فیبر کربنی، نوعی لایه پلاستیکی، برنج، سرامیک و لایه‌های چسب به یکدیگر متصل و برش‌ها توسط لیزر انجام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :