آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6513
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1390 0:42
تعداد بازدید : 611

طراح OLPC ارایه می‌کند

لپ تاپ 100 دلاری که آفتاب می گیرد

طراح سوییسی OLPC (یک لپ تاپ برای هر کودک) می خواهد لپ تاپ های واقعا 100 دلاری عرضه کند.

CNNMoney- این طراح که ایوز بهار (Yves Behar) نام دارد، در عرصه‌های مختلف نظیر مد، کیفیت زندگی، ورزش و فناوری ابتکارات بسیاری به خرج داده و با شرکت‌های معروفی چون هرمان میلر، پوما، یک‌ لپ‌تاپ برای هر کودک، سامسونگ و پرادا کار کرده است. شعار وی همیشه این بوده: طراحی می‌تواند دنیا را دگرگون کند.
همانطور که گفتیم وی از سال‌ها پیش در پروژه یک لپ‌تاپ برای هر کودک کار می‌کرده، اما این بار قصد دارد که این پروژه را با طراحی "یک تبلت 100 دلاری" تکمیل کند. تبلتی که با انرژی خورشیدی کار می‌کند و برای کودکان فقیرترین کشورهای جهان طراحی شده است. بهار در این مورد گفت: این تبلت پروژه OLPC را متمدن‌تر می‌کند. وی همچنین ‌افزود: این تبلت‌های جدید کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و از انرژی کمتری استفاده می‌کنند. علاوه بر این، چون از مواد کمتری در آنها استفاده شده، قیمت بسیار پایین‌تری نیز خواهند داشت.
بهار مدت‌هاست که طرح‌های خود را در حوزه فناوری عرضه می‌کند. یکی از جدیدترین طرح‌های وی یک دستبند مخصوص ورزش و تناسب اندام است که Jawbone Up نام دارد.
شروع کار پروژه OLPC به شش سال پیش برمی‌گردد؛ زمانی که نیکولاس نگروپونته، بنیانگذار لابراتوار رسانه MIT این ایده را مطرح کرد و از بهار کمک گرفت تا ایده‌ای را که آن زمان غیر ممکن بود، یعنی ساخت یک لپ‌تاپ ارزان و کامل برای کودکان جهان به منصه ظهور برساند. بهار در این مورد می‌گوید: نگروپونته در آن زمان دیدگاه خود را از آموزش برایم شرح داد. تمامی چشم‌اندازهای وی در مورد فناوری‌ها امروزه در دسترس هستند. وی می‌افزاید: در آن زمان خیلی تحت تاثیر حرف‌هایش درباره فناوری قرار گرفتم.
نگروپونته در مورد چشم‌اندازش می‌گوید: چشم‌انداز من از آینده چیزی فراتر از آب و غذاست. با آموزش، شما می‌توانید تمامی مشکلات مربوط به آب و کمبود انرژی را حل کنید؛ حتی مشکلات مربوط به سلامتی را.
برای به تحقق پیوستن این ایده‌ها زمان زیادی لازم است، اما OLPC بسیاری از ایده‌های خود را عملی کرده؛ چنانکه تاکنون بیش از 5/2 میلیون لپ‌تاپ این پروژه در سرتاسر جهان از بیرمینگام گرفته تا اوگاندا عرضه شده است.
گفتنی است، در نمایشگاه امسال CES که در ماه ژانویه گذشته برگزار شد، OLPC نیز محصول جدید خود را با نام XO-3 به نمایش گذاشت که حمل‌ونقل آن برای کودکان بسیار آسان است.
بهار گفت: صفحه نمایش این تبلت انعظاف‌پذیر است و بادوام. پوشش سبز براق آن شامل پنل‌های خورشیدی است که به کودکان امکان می‌دهد لپ‌تاپ خود را به وسیله نور آفتاب شارژ کنند. سایت گیزمودو در مورد این تبلت نوشت: این تبلت واقعا برای محیط‌هایی ساخته شده است که طراحان هدف‌شان بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :