آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6515
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1390 0:47
تعداد بازدید : 801

به مناسبت جشن تولد20 سالگی اس‌ام‌اس

10 حقیقت تعجب آور در مورد پیامک

در سال 1992 نوکیا 1011، یکی از اولین گوشی های موبایل با شکل ساده (Candy Bar)، تنها امکان 60 دقیقه مکالمه به کاربر می داد. حافظه این گوشی فقط برای ذخیره 99 شماره مخاطب کافی بود و یک صفحه نمایش کوچک سیاه و سفید داشت. مقایسه آن با Lumia 800 امروز مثل مقایسه خودروی فورد مدل T با شاتل فضایی در تمامی زمینه هاست؛ به استثنا یک مورد: امکان تایپ و ارسال پیام.

امسال بیستمین سالگرد تولد پیامک است که بر خلاف دیگر فناوری‌های کاربردی به ندرت در طی دو دهه گذشته تغییر کرده است. برای جشن گرفتن تاثیر حیرت‌انگیز پیامک بر دنیا، 10 حقیقت تعجب‌آور در مورد این سرویس همراه را مرور می‌کنیم.
یک: پدر اس‌ام‌اس، ماتی ماکونن، یک مهندس فنلاندی است. او در سال 1984 در یک پیتزا فروشی در کپنهاگ، وقتی برای شرکت در کنفرانسی در مورد آینده ارتباطات موبایلی به دانمارک آمده بود، ایده سرویس پیام‌رسانی برای گوشی‌های دیجیتال GSM به ذهنش خطور کرد. متاسفانه او هرگز برای این کار پیشگامانه دستمزدی دریافت نکرد، زیرا حق امتیاز این ایده را به ثبت نرسانده بود.
دو: یک سال بعد، فرمت 160 کاراکتری توسط محققی در زمینه ارتباطات به نام فریدهام هیلبرند تعیین شد. او در حالی که سعی می‌کرد این فناوری را استاندارد کند و به تلفن‌های همراه امکان انتقال و نمایش پیام‌ها را بدهد، متوجه شد که میانگین جملات یا سوالات تنها به 160 کاراکتر نیاز دارد.
سه: اولین اس‌ام‌اس در سال 1992 توسط بریت نیل پاپ‌وُورس به مدیر اپراتور ودافون، ریچارد جرویس در میهمانی کارمندان در شب کریسمس ارسال شد که متن آن این بود: «کریسمس مبارک». پاپ‌وورس سرویس ارسال پیامک یا همان اس‌ام‌اس را از کامپیوتر محل کار خود به یک گوشی موبایل اوربیتل 901 ارسال کرد.
چهار: امروز ارسال پیام بیشترین استفاده را در میان سرویس‌های انتقال اطلاعات توسط تلفن همراه دارد؛ به طوری که 74 درصد از همه موبایل‌های سراسر جهان را شامل می‌شود یا به عبارت دیگر، 4/2 میلیارد از 3/3 میلیارد مشترک از طریق ارسال پیام ارتباط برقرار می‌کنند.
پنج: در سال 2010 مردم رقم اعجاب‎انگیز 1/6 هزار میلیارد پیامک ارسال کردند؛ یعنی 192 هزار پیامک در هر ثانیه! میزان درآمد صنعت در ارسال پیامک 114 میلیارد و 600 میلیون دلار در سال بوده است.
شش: تحقیقات نشان می‌دهد که اس‌ام‌اس بازی هنگام رانندگی دو برابر خطرناک‌تر از رانندگی در حالت غیرعادی است. یک نمونه از حواس‌پرتی هنگام رانندگی در سال 2008 در انفجار قطار در ChatWorth کالیفرنیا اتفاق افتاد که جان 25 نفر را گرفت. طی تحقیقات مشخص شد که راننده قطار درست قبل از حادثه 45 پیامک ارسال کرده بود.
هفت: ارسال پیام زبان ویژه و جدیدی ایجاد کرده است که هدف آن کوتاه کردن تعداد کاراکترهاست. محققان زبان‌شناس بر این عقیده‌اند که استفاده از زبان‌های عامیانه و اختصاری مانند چیزی که در زبان اس‌ام‌اس می‌بینیم، در آینده منجر به تضعیف ادبیات و غلط دیکته‌ای و هجی کردن نادرست کلمات در میان کودکان شود.
هشت: از دلایل اصلی موفقیت ‌اس‌ام‌اس این است که با همه گوشی‌ها ‌می‌توان پیامک ارسال کرد و فعال کردن آن نیاز به چیزی ندارد. اس‌ام‌اس مقرون‌به‌صرفه‌ و ارزان‌تر از تماس تلفنی و استفاده از آن راحت است و امکان ارسال در تمامی‌ شبکه‌ها را فراهم می‌کند. به این معنی که لازم نیست کاربران بدانند شخصی که برای او پیام ارسال می‌کنند از کدام شبکه موبایل استفاده می‌کند.
نه: مردم هم به طور اعجاب‌انگیزی در این شیوه برقراری ارتباط تبحر پیدا کرده‌اند. در سال 2005 سونجا کریستیانسن از نروژ رکورد سریع‌ترین تایپیست پیامک را به ثبت رساند. معنی این پیام این بود: «پیرانای تیزدندان از گونه سراسالموس و پیگوسنتروس، وحشی‌ترین ماهی‌آب شیرین در دنیا است. در واقع، آنها به ندرت به انسان‌ها حمله می‌کنند.» رکورد کنونی 28/37 ثانیه است.
ده: تایپ پیام منجر به عارضه تنوسینوویتز می‌شود که نوعی التهاب انگشت شست دست است و در اثر تایپ مداوم پیام ایجاد می‌شود. (شبیه آسیب آرنج است اما کوچک‌تر و کمتر ورزشی است.)
اگرچه پیام‌رسانی تغییرات بسیار کمی‌داشته، اما راه درازی را طی بیست سال گذشته طی کرده است. گذشت آن روزها که پیامک به عنوان یک قابلیت غیرضروری به حساب می‌آمد و هرگز کسی سرو کارش به آن نمی‌افتاد. امروزه خیلی از ما بدون آن نمی‌توانیم زندگی کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :