آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6522
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1390 1:4
تعداد بازدید : 504

اجرای دولت الکترونیکی نیازمند اختصاص اینترنت یک مگابیتی است

یک استاد دانشگاه علم و صنعت اجرای کامل دولت الکترونیکی در کشور را مستلزم ایجاد زیرساخت های ارتباطی و اختصاص اینترنت یک مگابیتی به هر شهروند دانست و گفت: زیرساخت های موجود توان اجرای دولت الکترونیکی با کیفیت قابل قبول را ندارد.

مهر- دکتر علی‌اکبر جلالی با بیان اینکه در یک دولت الکترونیکی و مطابق با استانداردهای جهانی باید حداقل دسترسی شهروندان به اینترنت یک مگابیت برثانیه فراهم باشد، گفت:  در شرایط کنونی، شبکه زیرساخت و دسترسی کشور ما، برای ارایه سرویس‌های باند وسیع به شهرهای الکترونیکی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و به صورت جدی مانع رشد سرویس‌ها و کاربردهای باند وسیع مانند ارایه خدمات چند رسانه‌ای و نظارت همگانی الکترونیکی شده است.
وی با بیان اینکه زیرساخت‌های موجود در کشور توان اجرای دولت الکترونیکی با کیفیت قابل قبول را ندارد به اجرای دولت الکترونیکی در کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و گفت: بعضی از کشورها مثل کره جنوبی به دنبال ارایه خدمات دولت الکترونیکی با سرعت یک گیگابیت در ثانیه هستند و در بعضی از کشورهای دیگر مانند آمریکا سرعت 4 مگابایت در ثانیه کمترین سرعت دسترسی است و این در حالی است که در کشور ما هنوز استاندارد مشخصی برای دسترسی عمومی به دولت الکترونیکی در نظر گرفته نشده است.
جلالی افزود: هم اکنون کشورهایی مانند فنلاند و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، قانونی را وضع کردند که شرکت‌های مخابراتی را موظف می‌کند همراه با ارایه خدمات تلفن، دسترسی اینترنت یک مگابیت در ثانیه را برای دریافت و ارسال داده نیز تحویل مشتری دهند.
این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به اجرای طرح دولت الکترونیکی در کشورهای همسایه نیز گفت: بعضی از کشورهای همسایه مانند امارات متحده عربی و کویت و بحرین به صورت رسمی دولت الکترونیکی را از یک دهه گذشته به کار گرفته‌اند و در رده‌های جهانی جایگاه خوبی دارند. جلالی با اشاره به اجرای دولت الکترونیکی در کشور ترکیه ادامه داد: این کشور از قیمت اینترنتی 11 برابر ارزان تر از ایران برخوردار است و علاوه بر قیمت اینترنت باند پهن، دسترسی شهروندان این کشور نیز به مراتب بالاتر از کشور ماست و این امر توانمندی بسیار بالای آنها را در حوزه تخصصی فناوری اطلاعات نشان می‌دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :