آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6546
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1390 2:6
تعداد بازدید : 398

نماینده مجلس عنوان کرد

ناتوانی بانک ها در بازپس گیری پول خود در بخش کلان

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم، حجم مطالبات معوقه بانک ها را بیش از ۴۵ هزار میلیارد تومان برآورد کرد و گفت: نظام پولی و مالی کشور با چالش جدی روبه رو است و تا زمانی که این مشکل قانونی حل نشود چالش ها به قوت خود باقی است.

خانه ملت - عباسعلی نورا افزود: معوقات بانکی دارای دلایل متعددی است که یکی از مهم‌ترین دلایل آن را می‌توان رکود اقتصادی و توقف واحدهای تولیدی دانست، زیرا واحدهای تولیدی نمی‌توانند بدهی خود را در صورت رکود و توقف تولید به بانک‌ها بپردازند.
نماینده مردم زابل و زهک در مجلس با بیان اینکه پایین بودن جریمه بانکی باعث عدم پرداخت به موقع وام‌ها از سوی وام‌گیرندگان شده است، تاکید کرد: سود و جریمه بانکی نسبت به ارزش پول بازار آزاد پایین‌تر است، از این رو در صورتی که فرد وام گیرنده بدهی خود را به موقع نپردازد، مبلغ پایینی از سوی بانک جریمه می شود.
نورا افزود: به دلیل پایین بودن رقم جریمه فرد بدهکار از سوی بانک، وی ترجیح می‌دهد از پرداخت به موقع بدهی خود به بانک‌ صرفه‌نظر کرده و آن پول را در بازار آزاد به کار برد.
 اعطای وام های کلان بدون ضمانت
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس هشتم یادآور شد: بانک‌ها در بازپس‌گیری پول خود در بخش کلان ناتوان هستند، زیرا ضمانتی واقعی و مناسب برای وام‌های کلان از سوی وام گیرنده اخذ نمی‌کنند، بنابراین در صورت عدم اجرای تعهد فرد وام گیرنده، بانک‌ها نمی‌توانند رقم واقعی طلب خود را اخذ کنند.
وی همچنین افزود: بخش کلان، به دلایل استفاده از فرصت‌های ناصحیح توانسته کارشناسان بانکی را تحت تاثیر قرار داده است و قیمت کالای مورد ضمانت بانک را بالاتر از رقم واقعی آن اعلام کند، از این رو بانک‌ها با مشکل عدم دریافت به موقع وام‌های کلان روبه‌رو است.
بانک‌ها در اعطای وام‌های کوچک مشکلی ندارند
نورا با بیان این که بانک‌ها در اعطای وام‌های کوچک و خرد هیچ مشکلی ندارند، یادآور شد: افراد متقاضی برای دریافت وام‌های کوچک ضامن کارمند معرفی می‌کنند و مشکل بانک‌ها در عدم بازپرداخت وام‌های کلان است که برخی کارمندان بانک در خصوص این مقوله اغماض و چشم‌پوشی کرده و بانک‌ها را با چالش روبه‌رو می‌کنند.
نماینده مردم زابل و زهک در خانه ملت با اشاره به نقدینگی موجود در جامعه گفت: نقدینگی زیادی در دست مردم وجود دارد که آثار و تبعات منفی زیادی را در جامعه ایجاد کرده است و باید برای مهار آن چاره‌اندیشی کنیم.
وی همچنین به ارایه راهکاری مناسب درخصوص بازپرداخت معوقات بانکی اشاره کرد و افزود: سود تسهیلات بانکی را باید بالا برده و افراد وام گیرنده را دسته‌بندی کنیم و قانون جدیدی تصویب کنیم که به واسطه آن، در صورت عدم پرداخت مطالبات بانکی، دولت این رقم را از فروش اموال افراد، نقد کند.
نورا همچنین افزود: البته این وظیفه بر عهده شورای پول و اعتبار است و در صورتی که این شورا نیز نتواند کاری اساسی انجام دهد، وظیفه به عهده  قاضی است تا چاره‌سازی کند و در غیر این صورت مجلس شورای اسلامی موظف است با ارایه طرحی دو فوریتی مشکل را حل کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :