آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6572
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1390 9:34
تعداد بازدید : 446

آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی در کشور

شمار دامنه های اینترنتی ثبت شده در ایران به 238 هزار و 273 مورد رسید و در این میان همچنان دامنه لاتین دات آی آر بیشترین تعداد ثبت دامنه های اینترنتی را به خود اختصاص داده و پرطرفدارتر است.

مهر- بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که ماهانه نزدیک به 10 هزار دامنه اینترنتی با پسوندهای مختلف در کشور به ثبت می‌رسد که دامنه لاتین نقطه آی آر (دات ir) بیشترین آمار دامنه‌های فعال در ایران را به خود اختصاص داده است.
براین اساس شمار دامنه‌های اینترنتی به ثبت رسیده در مرکز دانش‌های بنیادی با پسوند لاتین دات IR هم اکنون 229 هزار و 30 دامنه است که با این وجود بیشترین دامنه‌های اینترنتی که در کشور به ثبت می‌رسد ، مربوط به دامنه لاتین ir است و تقاضا برای دامنه فارسی ایران هنوز چشمگیر نیست. از میان دامنه‌های اینترنتی فعال در کشور حدود سه هزار و 931 دامنه اینترنتی با پسوند فارسی نقطه ایران - دات ایران - فعال است که این آمار از کاهش فعالیت آدرس‌های با این پسوند طی ماه‌های اخیر حکایت دارد.همچنین دو هزار و 651 دامنه با پسوند co.ir و یکهزار و 515 دامنه اینترنتی با پسوند ac.ir در کشور به ثبت رسیده و فعالیت می‌کند.
هم اکنون 323 دامنه اینترنتی با پسوند gov.ir در کشور فعال است و از دیگر دامنه‌های ثبت شده و فعال در کشور می‌توان به 344 مورد فعالیت دامنه اینترنتی با پسوند  sch.ir، حدود 281 مورد ثبت پسوند org.ir، حدود 155 مورد پسوند id.ir و حدود 43 مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.ir اشاره کرد. دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخش‌های پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پسوندهای دامنه‌های اینترنتی هریک برای اهداف و امور خاصی تعریف می‌شود که مهم‌ترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است. هم اکنون هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه «سطح‌ بالای کد کشوری» هستند که برای سایت‌های آن کشور استفاده می‌شوند.
دامنه سطح‌ بالای کد ایران هم اکنون دات IR است اما دامنه ملی «دات ایران» که امکان نوشتن آدرس‌های اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ را ممکن می‌کند نیز به تصویب سازمان نظارت بر نام ها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده است که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی «نقطه ایران» با پشتیبانی تمامی ورژن‌ها و سیستم‌های روز دنیا ممکن
است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :