آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65772
تاریخ انتشار : 14 دی 1393 11:39
تعداد بازدید : 878

آزمون مشاوران فرصتی برای تقویت IT

زمان زیادی از ابلاغ آیین نامه، تشکیل ساختار و شروع فعالیت های سازمان نظام صنفی رایانه ای در کشور نمی گذرد. عمر آن هنوز به یک دهه نرسیده و نو پاست. در سال های دشوار و سخت گذشته-زمانی که کشور دچار رکود تورمی بود و البته آثار زیان بار آن هنوز هم مشاهده می شود. فعالان و دست اندرکاران بخش‎ خصوصیِ حوزه فناوری اطلاعات کوشیدند که این سازمان را که تنها حامی آن هاست، زنده نگه دارند..

احسان راهنما*
 متاسفانه در کشور ما به خاطر قانون گریزی، همواره به قانون به دیده ابزاری نظارتی و تنبیهی که جنبه سخت گیرانه دارد نگریسته می شود و جنبه های حمایتی آن کمتر دیده می شود، که البته گاهی این دیدگاه و برداشت، ناشی از اجرای بد قانون توسط مجریان است.
نباید فراموش کرد که نهادهای صنفی و سندیکاها، عموما بیش از آنکه جنبه تنبیهی و سخت گیرانه داشته باشند، نقش حمایتی دارند. وجود نهادهای صنفی متنوع برای حمایت تخصصی، مسنجم و ملموس اشخاص صنفی است. در ایران تقریبا در بیشتر حرفه ها و مشاغل، نهادهای صنفی، سندیکاها و اتحادیه ها برای حمایت از شاغلان و فعالان آن حوزه ها وجود دارند.
اگرچه سازمان در شاخه شرکت ها، دستاوردهای نسبتا خوبی داشته است، اما در بخش فروشگاه ها به خاطر وجود نهادی موازی، با موانع بسیاری روبه رو بوده است. شاخه مشاوران که در واقع شاخه اشخاص حقیقی سازمان است، ویژگی های منحصر به فردی دارد چرا که طیف گسترده ای از فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در بر می گیرد. کلیه اشخاص حقیقی فعال در این حوزه با عضویت در سازمان و شرکت در آزمون سالانه احراز صلاحیت مشاوران و کسب حد نصاب قبولی به عضویت در شاخه مشاوران سازمان درمی آیند. این اشخاص، پس از اخذ مجوز فعالیت می توانند به عنوان ناظر و مشاور در پروژه های فناوری اطلاعات مشغول به کار شوند. اگرچه فعالیت های سازمان در سال های گذشته در حوزه مشاوران به خاطر کاستی های و موانع پیش رو با انتقادهای جدی همراه بوده است، اما هیات مدیره سازمان در چهارمین دوره فعالیت خود، در دو ماه اخیر، تلاش کرده با گفتگو و ایجاد تفاهم با نمایندگان ارگان های دولتی و نیمه دولتی، نقش مشاوران را در نظارت و مشاوره پروژه های فناوری اطلاعات تقویت کند.
امیدوارم کارشناسان و اشخاص حقیقی فعال در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات با شرکت در آزمون احراز صلاحیت مشاوران و قبولی در آن، موجب تقویت جایگاه مشاوران و گسترش فعالیت های آن شوند.
* عضو هیات مدیره و مشاوره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :