آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65808
تاریخ انتشار : 15 دی 1393 12:3
تعداد بازدید : 565

اعتراض اتحادیه فناوران به سازمان استاندارد

استاندارد اجباری کالاهای IT را از دستور کار خارج کنید

اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در نامه‎ای سرگشاده به پیروزبخت رییس سازمان استاندارد ایران با ذکر 5 سوال از وی خواستار حذف استانداردهای اجباری کالاهای فناوری اطلاعات شد.


فناوران- در این نامه آمده است، متاسفانه مجددا استاندارد اجباری برای کالاهای IT در دستور کار قرار گرفته و این امر حساسیت صنف را بر انگیخته است. لذا اتحادیه فناوران به عنوان متولی صنف IT در تهران و بر اساس وظیفه قانونی خود که حمایت از حقوق صنف و حفظ حقوق مصرف کنندگان بوده موظف به پیگیری این موضوع است.
 سوالات این اتحادیه و همکاران صنف از رییس سازمان استاندارد ایران این است. 1- با چه تفسیری در کشوری که توان تولید کامل این کالاها وجود ندارد و این اقلام تنها در 2 یا 3 شرکت انحصاری تولید و دارای کلیه استانداردهای معتبر جهانی هستند، مشمول استاندارد اجباری قرار می‎گیرد؟ در حالی که هنوز هیچ آیین نامه‎ای در خصوص این استاندارد تدوین نشده است!
2- آیا در خصوص هزینه‎های دریافت استاندارد که در نهایت مصرف‎کننده متحمل می‎شود، تدبیری اندیشیده شده است؟
3- چگونه زمان که از مهم‎ترین فاکتورهای مراحل ترخیص و فروش کالا و مهم‎ترین مقوله مدیریتی آن است، نادیده گرفته شده است؟
4- چگونه سازمان استاندارد ایران با وجود تحریم‏های همه جانبه و مشکلات بسیار برای تجار، با تدوین استانداردهای اجباری این مشکلات را صد چندان می‎کند؟ آیا رواست واردکنندگان و صاحبان این کسب وکار با تحمیل این آیین‎نامه‎های خلق الساعه از فضای کسب و کار عقب نشینی کند و اشتغال نزدیک به سی هزار نفر به خطر بیفتد؟
5- با تدوین این استانداردها و سایر قوانین و خود تحریمی‏ها  که از طرف مدیران دولتی به طرق مختلف بر این صنف اعمال می‎شود و به طبع آن واردات قاچاق افزایش یافته که این امر ضربه محلکی به اقتصاد کشور
خواهد زد.
از این جهت درخواست می‎شود این دستورالعمل مجددا مورد بررسی قرار گرفته و حتی المقدور کالاهای IT از شمولیت کالاهای استاندارد اجباری خارج شود. در این خصوص اتحادیه و کارشناسان خبره این صنف آمادگی دارند در صورت تمایل و با دستور حضرتعالی طی جلسه ای در محل سازمان یا اتحادیه توضیحات مربوطه را ارایه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :