آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6581
تاریخ انتشار : 8 اسفند 1390 9:55
تعداد بازدید : 428

رییس مجمع عالی واردات:

مشاركت واردكنندگان در ترسیم نقشه راه واردات ضروری است

رییس مجمع عالی واردات، با بیان اینکه كشور تاكنون از واردات كالا توسط افراد غیر متخصص كه به صورت رسمی و مقطعی اقدام به واردات كرده اند ضربات شدیدی خورده است، گفت: امیدواریم با جلوگیری از موازی كاری در سیاستگذاری حوزه واردات و تخصصی شدن آن، این معضل بر طرف شود.

ایرنا- محمد حسین برخوردار واردات كیفی را گامی ‌بلند در مسیر حمایت از مصرف كننده دانست و افزود: مصرف كننده و تامین كننده در ارتقا تامین كیفی محصولات و ارایه خدمات پس از فروش نقش متقابلی دارند.
این فعال بخش خصوصی تصریح كرد: تجربه جهانی حكم می‌كند چرخ تجارت كشور به سمتی حركت كند كه با تخصصی شدن واردات، منافع كشور و مردم تامین شده و برای دفاع از حقوق مصرف كنندگان گام برداشت.
از نظر برخوردار، در كشور ما در بسیاری موارد مصرف‌كننده، حتی نمی‌داند قانون چه حمایت‌هایی تحت عنوان حقوق مصرف‌كننده از او به عمل می‌آورد. بنابراین پرسشی كه مطرح است آن است كه مصرف‌كننده چه حقوقی دارد؟ تامین كدام دسته از این حقوق مربوط به واردكننده است و واردكننده با استفاده از كدام سازو كار قانونی می‌تواند این حقوق را تامین نماید؟
برخوردار با اشاره به این موضوع كه در بازار رقابتی امروز، تامین حقوق مصرف كننده و مشتری مداری یكی از اصول بقای بنگاه‌های اقتصادی است گفت: بدون تردید تخصصی كردن واردات كالا به كیفی‌سازی واردات و خدمات پس از فروش منجر شده و به ماند‌گاری محصول در بازار و ایجاد امنیت سرمایه‌گذاران و واردكنندگان كمك می‌كند.
وی تاكید كرد: قدر مسلم واردكنندگان شناسنامه‌دار در قبال واردات خود حداقل به منظور حفظ بازار خود، مسوولیت پذیر خواهد بود. چرا كه در بازار رقابتی امروز، تامین حقوق مصرف كننده و مشتری مداری یكی از اصول ماندگاری و بقای بنگاه‌های اقتصادی است.
برخوردار افزود: تخصصی شدن واردات و جلوگیری از موازی كاری در حوزه سیاستگذاری گام بلندی در دفاع از حقوق مصرف كننده و مقابله با پدیده شوم قاچاق است.
وی ادامه داد: نكته حایز اهمیت این است كه اصولا آنچه باعث سودآوری تجارت قاچاق می‌گردد،تنها عدم پرداخت عوارض قانونی نظیر مالیات و تعرفه گمركی نیست، بلكه عرضه اجناس تقلبی، ارزان قیمت،بی كیفیت و كالاهای معیوب و فاسد به قیمت كالای اصلی است كه مسلما این موارد از اصلی‌ترین مواردی است كه حقوق مصرف كننده را تضییع می‌كند.
برخوردار، مشاركت گروهی واردكنندگان را در ترسیم نقشه راه واردات كیفی ضروری دانست و افزود: تامین حقوق مصرف‌كننده یك سیستم فراگیر است كه همه اجزا باید با هم همكاری داشته باشند و مشاركت گروهی همه واردكنندگان به عنوان بازوی مشورتی دولت مردان می‌تواند حلال بسیاری از مشكلات باشد.
رییس مجمع عالی واردات با اشاره به ضرورت مدیریت فشارهای ناشی از تحریم‌ها اظهار داشت:هرچند اقتصاد كشور در سال‌های گذشته اثبات نموده كه روش‌های بی اثر كردن تحریم‌ها را به خوبی میشناسد اما به هر حال نباید آثار تحریم‌ها را انكار كرد.
وی افزود: با درایت و هوشمندی باید فشار تحریم‌ها را مدیریت كرد و بر پایه این باور مولفه‌های حمایت از مصرف كنندگان را باید به گونه‌ای تنظیم كرد كه مانع آسیب دیدن تامین كننده و مصرف كننده كالا به طور همزمان شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :