آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65980
تاریخ انتشار : 20 دی 1393 11:12
تعداد بازدید : 599

آقای وزیر! محاسبات خود را منتشر کنید

"علی ربیعی، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی چندی پیش با بیان این که در حوزه IT حدود 1میلیون نفر مشغول فعالیت هستند، گفته: به صورت رسمی حدود 100هزار نفر مشغول فعالیت در حوزه IT هستند. طبق محاسباتی که داشتیم اگر درصد پهنای باند کمی افزایش یابد، به سرعت می توانیم در این حوزه حدود یک میلیون شغل ایجاد کنیم."

علی شمیرانی
این که وزیر کار محاسباتی کرده که با افزایش اندک پهنای باند به سرعت یک میلیون شغل ایجاد می شود، از جهات مختلفی قابل تامل است.
این اظهارات نیز در یک برنامه تلویزیونی مطرح شده و هیچ چیزی بیشتر از این جملات نیز ارایه نشده تا ببینیم منظور از محاسبات، منظور از درصد کم افزایش پهنای باند و منظور از ایجاد یک میلیون شغل به سرعت چیست.
عدد یک میلیونی که وزیر کار از آن سخن گفته اند، با معضل بیکاری که گفته می شود با یک شوک جدید نیز مواجه خواهد شد، عددی بسیار بزرگ محسوب می شود.
ما نیز می دانیم که افزایش سرعت اینترنت می تواند به شکل گیری و رونق برخی مشاغل بینجامد، اما عدد یک میلیون آن هم به سرعت قابل تحلیل نیست.
لاجرم اگر چنین محاسباتی شده باید به سرعت مسوولان کشور در جریان آن قرار بگیرند و جزییات آن به شکل عمومی اعلام شود. چراکه علی القاعده مساله محرمانگی در آن دیده نمی شود.
در این میان بد نیست مسوولان شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به سرعت پیگیر محاسبات مذکور شده و از وزیر کار در این خصوص مشاوره های لازم را دریافت کنند.
به هر تقدیر این حرف کم و کوچکی نیست.
اوایل سالجاری بود که به نقل از رییس جمهوری، قرار شد 30 هزار شغل مبتنی بر ICT آن هم تا پایان سال ایجاد شده و از سال آینده نیز 100 هزار شغل مرتبط با این فناوری ایجاد شود.
این که سرنوشت تحقق 30 هزار شغل مذکور به کجا کشید، اطلاعاتی در دست نیست، اما این که یک عضو کابینه دولت یازدهم مدعی ایجاد یک  میلیون شغل در این حوزه شده نیز نیازمند بازگشایی محاسبات مذکور است. از این رو ما نیز مشتاقانه منتظر انتشار تمام و کمال محاسبات وزیر کار بوده و صد البته که موظف هستیم در تحقق آن مشارکت کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :