آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 65989
تاریخ انتشار : 20 دی 1393 11:38
تعداد بازدید : 917

بازگشت سازمان فضایی به وزارت ارتباطات

ساختار جدید سازمان فضایی ایران که مسولیت4 نهاد را برای حوزه هوافضای کشور تعیین می کند به زودی در شورایعالی اداری به تصویب می رسد.

فناوران-  براساس تصمیمات جدید که از سوی دولت یازدهم اتخاذ شده و قرار است در شورایعالی اداری مصوب شود، سازمان فضایی ایران به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برمی گردد؛ این درحالی است که این سازمان در دولت قبل به ریاست جمهوری منتقل شده بود.
هم اکنون و براساس تصمیمات جدید، قرار است سازمان فضایی ایران و پژوهشکده تحقیقات فضایی ایران را بار دیگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت کند. در همین حال و بر اساس این تصمیم گیری، پژوهشگاه فضایی ایران نیز منحل خواهد شد و اجزای آن شامل پژوهشگاه هوافضا به وزارت علوم تحقیقات و پژوهشکده مهندسی به جهاد دانشگاهی سپرده می شود.
همچنین قرار است مرکز ملی فضایی در ذیل شورایعالی فضایی کشور به عنوان نهاد بالادستی و حاکمیتی ایجاد شود که مسولیت آن را معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری عهده دار خواهد بود.
حسن روحانی رییس جمهور کشورمان در حکمی مسولیت اداره جلسات شورایعالی فضایی کشور را نیز به سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور محول کرده است.
در این حکم با استناد به اصل 124 قانون اساسی، مسئولیت اداره جلسات شورایعالی فضایی کشور موضوع بند 3 قانون تعیین وضعیت شوراهای عالی و تایید مصوبات آن به سورنا ستاری تفویض شده و براین اساس دبیرخانه شورایعالی فضایی نیز زیرنظر معاون علمی فناوری رئیس جمهور فعالیت خواهد کرد.
رییس جمهور در این حکم با توجه به اصل 126 قانون اساسی، ایجاد مرکز ملی فضایی را با هدف هماهنگی، سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت و با استفاده از ظرفیتهای قانونی مربوطه به مراکز عالی تحقیقاتی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه به سورنا ستاری محول کرده است.
تغییر ساختار بخش هوافضای کشور هنوز نهایی نشده و قرار است بزودی در شورایعالی اداری مطرح و تصویب شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :