آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66052
تاریخ انتشار : 21 دی 1393 10:34
تعداد بازدید : 957

کلاهبردار حرفه ای پیامکی در تهران دستگیر شد

رییس پلیس فتای تهران بزرگ از دستگیری کلاهبردار حرفه ای اینترنتی در تهران خبر داد و گفت: کلاهبرداری که با استفاده از اطلاعات حساب و کارت بانکی افراد اقدام به انتقال وجه و برداشت پول از حساب مالباختگان می کرد، شناسایی و دستگیر شد.

ایرنا- محمد مهدی کاکوان افزود: پیامک هایی در چند ماه گذشته به برخی از کاربران اپراتورهای تلفن های همراه ارسال می شد با این مضمون که شما برنده یک دستگاه تلفن همراه اپل و یا یک دستگاه تبلت شده اید و پس از واریز مبلغ شش هزار تومان، هدیه خود را از طریق پست دریافت خواهید کرد.
وی با بیان اینکه این پیامک ها با پیش شماره 1000، 2000 و 3000 ارسال می شد، افزود: مالباختگان به تصور اینکه پیامک ها از طریق بانک برای آنان ارسال شده، اقدام به واریز وجه از طریق اینترنت به سامانه اعلام شده در پیامک ها می کردند.
وی گفت: در پیامک ها سایت های رهگیری و یا پیگیری با آدرس rahgiri24.com برای واریز مبلغ شش هزار تومان وجه پستی به کاربران معرفی شده و کاربر با ورود به این سایت، ناخواسته شماره کارت، رمز عبور و cvv2 کارت بانکی خود را در اختیار فرد کلاهبردار قرار
 می داده است.
سرهنگ کاکوان گفت: پس از ورود اطلاعات توسط کاربر هیچ وجهی از حساب کاربر کسر نشده و تنها مشخصات کارت بانکی در اختیار فرد کلاهبردار قرار می گرفته است.
رییس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه این کلاهبردار حرفه ای در جریان کار خود از همکاری یک زن نیز بهره می برده است، افزود: این زن با استفاده از اطلاعات کارت بانکی افراد موردنظر، اقدام به خرید طلا و ارز از طریق انتقال وجه به حساب صرافی ها می کرده است.
وی با بیان اینکه چهار پرونده کلاهبرداری در این خصوص از مهرماه تا کنون تشکیل شده، گفت: دراین پرونده ها 11 میلیون و 500 هزار تومان کلاهبرداری از حساب بانکی مالباختگان اعلام شده است.
کاکوان گفت: متهم اصلی پرونده که جوانی 24 ساله و دارای سابقه است، هفته گذشته توسط پلیس فتا تهران بزرگ شناسایی و دستگیر شد.
وی با بیان اینکه متهم فاقد تحصیلات دانشگاهی است اما اطلاعات فنی زیادی در زمینه فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی دارد، افزود: متهم با در اختیار داشتن اطلاعات حساب و کارت یک هزار و 508 فقره حساب بانکی شهروندان، بیش از 70 میلیون تومان از حساب های بانکی افراد موردنظر کلاهبرداری کرده است.
رییس پلیس فتا تهران بزرگ با بیان اینکه مطمین هستیم که مبلغ کلاهبرداری بیش از این مقدار است، گفت: با توجه به بررسی های انجام شده و کلاهبرداری وی از اهالی شش استان دیگر کشور، به طور قطع رقم کلاهبرداری این متهم بیشتر از مبلغ اعلام شده است.
وی بیشترین مقدار کلاهبرداری شده در تهران توسط این متهم را 4 میلیون تومان ذکر کرد و افزود: نماینده حقوقی بانک مربوطه که متهم از صفحه جعلی آن برای کلاهبرداری استفاده می کرده نیز از شاکیان این پرونده است.
کاکوان بیش از 55 درصد جرایم حوزه سایبری را مربوط به برداشت از حساب مشتری بانک ها عنوان کرد و گفت: در ماههای اخیر سه باند کلاهبرداری از حساب های بانکی شهروندان در تهران بزرگ شناسایی و اعضای این باندهای کلاهبرداری دستگیر شده اند.
وی با بیان اینکه فرد کلاهبردار پیامک های خود را از طریق پنل تبلیغاتی با مشخصات جعلی ارسال می کند گفت: در این زمینه مقرر شده که هر سه اپراتور تلفن همراه در مهلتی سه ماهه، نسبت به ساماندهی پنل های تبلیغاتی بر اساس مجوزهای قانونی اقدام کنند.
وی با بیان اینکه پیامک های ارسالی از سوی این کلاهبرداران اغوا کننده هستند گفت: شهروندان باید مراقب این قبیل اقدامات بوده و در صورت مشاهده و یا دریافت چنین پیامک های مراتب را به پلیس گزارش کنند.
رییس پلیس فتا تهران بزرگ تاکید کرد: شهروندان باید در جریان پرداخت های اینترنتی به URL و آدرس اینترنتی بانک ها دقت کرده و نسبت به تغییر رمز کارت بانکی خود در دوره های زمانی مشخص اقدام کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :