آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66054
تاریخ انتشار : 21 دی 1393 10:37
تعداد بازدید : 719

اظهار بی‌اطلاعی وزارت ارتباطات

دستوری برای فیلتر شبکه های اجتماعی نرسیده است

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از صدور حکم قضایی برای فیلتر سه شبکه اجتماعی اظهار بی اطلاعی کرد.


فناوران- حمیدرضا فرنقی زاد مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات گفت: این موضوع را از طریق رسانه ها شنیده و بیشتر از رسانه ها در این باره اطلاع ندارم. وی در گفت وگو با خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که آیا نامه ای برای اجرای این حکم به وزارت ارتباطات یا شرکت ارتباطات زیرساخت ارسال شده، نیز اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: در جریان موضوع نیست و اطلاعی ندارم. پس از اخذ تصمیم در نهادهای مرتبط، وزارت ارتباطات تنها مسوولیت اجرای حکم مسدودسازی را برعهده دارد و این وزارتخانه برای اجرای این احکام نیاز به نامه کتبی دارد تا از هرگونه اعمال سلیقه جلوگیری شود.
  مقام قضایی، دادستانی بوده است
چهارشنبه گذشته خبری روی خروجی رسانه ها قرار گفت که براساس آن، سه شبکه اجتماعی لاین، واتس اپ و تانگو به دستور مقام قضایی فیلتر شده است. خبری کوتاه که تا امروز نه تکذیب و نه تکمیل شده است و معلوم نیست منظور از مقام قضایی کیست.پیشتر در اردیبهشت ماه، یک قاضی در فارس به دلیل وجود شاکی خصوصی، حکم به مسدودسازی واتس اپ داده بود. در آن زمان بحث های زیادی در مورد این که آیا وجود یک شاکی خصوصی، می تواند سبب محرومیت کل مردم از استفاده از یک نرم افزار شود، مطرح شد و در نهایت هم واتس اپ فیلتر نشد.روز گذشته برخی رسانه ها خبر دادند که مقام قضایی، دادستانی بودخه است که البته باز هم معلوم نشد که دادستانی کل کشور این دستور را صادر کرده است یا یکی از دادستانی های استانی.
  دادستانی هم می تواند فیلتر کند
در همین رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس نیز در اظهارنظری اعلام کرد: دادستانی و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه می توانند درباره فیلترینگ حکم صادر کنند.مهدی فقیهی در پاسخ به این سوال که از نظر حقوقی آیا حکم دادستانی برای فیلتر کردن کافی است یا الزاما نیازمند حکم کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است، گفت: هر دو پروسه قابل انجام است. دادستانی از نظر حقوقی و قضایی می تواند به طور مستقل در موضوعی اعلام جرم و حکم فیلترینگ را صادر کند.رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: تنها تفاوت در این است که کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه به صورت تخصصی به مساله نگاه می کند.وی با تاکید بر اینکه برای دادستانی این اختیار وجود دارد، یادآور شد: البته دادستانی تاکنون در موارد کمی راسا اقدام به ورود و صدور حکم فیلترینگ
کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :