آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66056
تاریخ انتشار : 21 دی 1393 10:44
تعداد بازدید : 803

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران:

پشت استاندارد کالاهای IT میلیاردها تومان سود نهفته است

سازمان استاندارد با ابلاغ دستورالعمل استاندارد اجباری کالاهای فناوری اطلاعات درصدد صدور مجوز برای برندهای معروف دنیاست که استاندارد جهانی دارند.


تسنیم- استاندارد اجباری به این مفهوم است که کلیه تجهیزات سخت افزاری وارداتی بار دیگر باید از گیت استاندارد ایران که بعید است توانایی لازم برای شاخص سنجی قطعاتی چون CPU را داشته باشد، عبور کند؛ مرکز تحقیقات انفورماتیک هم طبق تجربه این بخش قطعا آزمایشگاه تایید استاندارد معرفی می شود که نهایتا با دریافت هزینه ای از واردکنندگان، مجوز ترخیص کالاها را صادر می کند.
  اعتراض به استاندارد کالاهای IT
سید مهدی میرمهدی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با ابراز گلایه نسبت به انجام چنین طرح کارشناسی نشده ای، اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی توان سنجش استاندارد برای محصولاتی نظیر سی پی یو، هارد و امثالهم وجود ندارد؛ تعجب می کنم که علم مان در این زمینه به اندازه ای شده که اینتل با استاندارد جهانی را باید بار دیگر از گیت استاندارد ایران بگذرانیم.
وی ادامه داد: در حالیکه مرکز تحقیقات انفورماتیک تجهیزات و توانمندی لازم برای انجام چنین کار بزرگی را ندارد اما کلیه واردکنندگان ملزم به تبعیت از این ابلاغیه شده اند.
او تاکید کرد: زمانیکه کالایی تنها در دو نقطه دنیا تولید می شود و کلیه شرکت های غول تکنولوژی از خروجی آن استفاده می کنند به منزله استاندارد بودن است اما دوستان در داخل کشور استاندارد اینتل را قبول ندارند و می خواهند برای آن مجوز دیگری صادر کنند.
رییس اتحادیه صنف رایانه با بیان اینکه نامه ای را با تمامی دغدغه های ناشی از اجرای این طرح برای ریاست سازمان استاندارد ارسال کرده ایم، تصریح کرد: امیدواریم این هفته جواب ما را بدهند تا متوجه شویم بر چه مبنا و پایه ای استاندارد داخلی که امکانش وجود ندارد، باید روی استاندارد بین المللی قرار گیرد.
  درآمدزایی برای قشری خاص
میرمهدی با اعلام اینکه چنین طرح هایی تنها به دنبال درآمدزایی برای قشر خاصی است، گفت: چنین طرح هایی تنها منجر به بازگشایی دکانی می شود که پولی را از تجار گرفته و به جیب عده ای می ریزد؛ ولی مسوولان بدانند که تجار هیچ وقت زیر بار فشار نرفته و به همان میزان که برای شان خرج تراشی شود، هزینه مصرف کننده را بالا می برند.
وی اضافه کرد: در صورت اجرای این طرح، هزینه اصلی روی دوش مردم می افتد و بار دیگر شاهد افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت محصولات این بازار خواهیم بود.
میرمهدی با بیان اینکه این طرح باید کارشناسانه پیش رود، گفت: ما موافقیم که استاندارد را برای کالاهایی داشته باشیم که درجه دو و سه هستند یا از کشورهای آسیایی ناشناخته وارد می شوند اما اینکه بخواهیم به امثال اینتل استاندارد بدهیم کار خنده داری است.
او ابراز کرد: اگر جلوی چنین طرحی گرفته نشود، از این رهگذر میلیاردها میلیارد تومان سود دست به دست عده ای می شود که پشت پرده هستند.
  دریافت هشت در هزار استاندارد
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در ارتباط با مشمولیت این طرح بر تجهیزات رایانه ای گفت: اینطور که گفته شده قرار است کل لوازم رایانه اعم از مادربورد، رم، سی پی یو و غیره شامل استاندارد شود.
وی افزود: این طرح قرار بوده از هفته گذشته اجرایی شود اما درخواست کردیم که جلوی آن گرفته شود. درآمدی که از این طریق به جیب استاندارد دهنده می رود طبق قانون استاندارد برای تمامی کالاها هشت در هزار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :