آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66057
تاریخ انتشار : 21 دی 1393 10:47
تعداد بازدید : 724

حق مردم بیش از دو خط خبر است

چهارشنبه شب گذشته خبری دو خطی منتشر شد که محتوایش آن قدر اهمیت داشت که به یکی از بحث های مهم رسانه ها و مردم در شبکه های اجتماعی بدل شود.

علی اصلان شهلا
در این خبر آمده بود: «بر اساس اطلاعات به دست آمده مشخص شد که مقام قضایی دستور فیلترینگ 3 نرم افزار پیام رسان را صادر کرده است.  براساس این اطلاعات قرار است تا ساعتی دیگر 3 نرم افزار تانگو، واتس آپ و لاین فیلتر شده و امکان استفاده از آن فراهم نباشد.».
خبرهای با اهمیت اصولا حساسیت زیادی در جامعه ایجاد می کنند. به ویژه آنکه این خبر در مورد جلوگیری استفاده هزاران نفر از مردم از سرویسی رایگان باشد که در اکثر نقاط دنیا در دسترس و مورد استفاده است.
بنابراین طبیعی است که پس از انتشار چنین اخباری، ده ها سوال و گمانه زنی پیش بیاید که برای جلوگیری از تولید شایعات و حتی سواستفاده از فضای رسانه ای، لازم است تولیدکنندگان خبر هم در انتشار آن هوشمندانه عمل کرده و هم پس از آن، به پاسخگویی بپردازند.
اما در عمل نه گوینده خبر معلوم است، نه صادرکننده حکم فیلتر. وزارت ارتباطات به عنوان مجری فیلترینگ در کشور هم ادعا می کند موضوع را در رسانه ها خوانده و از هیچ چیز خبر ندارد. طبیعتا سوالات بعدی مانند این که دلایل فیلتر شبکه های اجتماعی چیست و چرا این سه شبکه فیلتر می شوند هم بی پاسخ بر زمین می ماند. جالب اینجاست که این سه شبکه هنوز به کار خود ادامه می دهند، بنابراین یا خبر کذب بوده و یا اتفاق دیگری افتاده است. در هر صورت نه از تکذیب و نه از تکمیل آن، خبری نیست.
اما به راستی تکلیف حقوق شهروندی مردم چه می شود؟ از یک طرف آیا به نظر مردم در مورد فیلتر کردن و یا نکردن این شبکه ها توجه می شود؟ آیا از نظر صادرکنندگان حکم فیلترینگ، همین که مردم بدانند قرار است این سه شبکه فیلتر شود کفایت کرده و آنها شایسته توضیحات بیشتر نیستند؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :