آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66071
تاریخ انتشار : 21 دی 1393 11:1
تعداد بازدید : 719

رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران:

ایران کد و شبنم راه فرار قاچاقچیان از قانون بود

رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران گفت: قاچاق سبب آزار تجار قانونمند و شناسنامه دار شده است و در حالی که ما کالاها را با حداقل تعرفه متوسط 26.6 درصد وارد می کنیم، قاچاقچیان بدون پرداخت هزینه کالا را وارد بازار می کنند.

خبرگزاری فارس- مجیدرضا حریری به وضعیت قاچاق کالا در کشور و راهکارهایی که بتواند این مساله را حل کند، اشاره کرد و گفت: قاچاق موضوعی است که سبب آزار تجار قانونمند و شناسنامه دار شده است و در حالی که ما کالاها را با حداقل تعرفه متوسط 26.6 درصد وارد می کنیم جای بسیار تاسف دارد که قاچاقچیان بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای کالا را وارد بازار می کنند.
وی با اشاره به اینکه ایران در دنیا پس از کشوری به نام باهاما که هیچ جایگاهی در تجارت ندارد، دومین کشوری است که بالاترین میزان تعرفه واردات را دارد، افزود: البته وضع این تعرفه ها با نیت خیر و حمایت از تولید اتفاق افتاده، در حالی که صدای فعالان اقتصادی، تولیدکننده، تجار قانونی، مصرف کننده و حتی خود دولت را هم در آورده است و فقط قاچاقچیان کالا و آنهایی که از قاچاق حمایت می کنند، از این امر راضی هستند.
وی با انتقاد از اینکه نگاه دولت بیشتر به جای آنکه به پدیده قاچاق اقتصادی باشد امنیتی و انتظامی بوده است تصریح کرد: باید برای برخورد با پدیده قاچاق راه حل اقتصادی پیدا کنیم نه آنکه با برخوردهای انتظامی صرفا بخواهیم این پدیده را کمرنگ کنیم.
رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه کالاها باید در محل عرضه قابل ردیابی و شناسایی باشند که از چه مبادی وارد شده اند گفت: طرح ایران کد و شبنم راه حل های مسائل قانونی و فرار از قاچاق را فراهم می کرد و در اجرا هم مفسده داشت.
طبق آمار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال 86 قبل از اجرای طرح ایران کد و شبنم قاچاق کالا حدود 5 میلیارد دلار بود، ولی بعد این رقم به 25 میلیارد دلار رسید که 7 میلیارد دلار آن قاچاق خروجی و 18 میلیارد دلار قاچاق ورودی است.
حریری گفت: همچنین با دیوار بلند تعرفه ای که برای حمایت از تولید دور خود کشیده ایم نتیجه آن شده که در سال 92 طبق آمار گمرک حدود 5 میلیارد دلار کالای اولویت 9 و 10 از مبادی قانونی وارد کرده ایم و حدود 20 میلیارد دلار از همان کالاها از طریق قاچاق وارد کشور شده است و با سخت گیری هایی که در تجارت قانونی کرده ایم، قاچاق را 4 برابر نموده ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :