آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6634
تاریخ انتشار : 9 اسفند 1390 10:2
تعداد بازدید : 497

ارز صادرکنندگان را به واردکنندگان بدهید

وزیر سابق بازرگانی با تاکید بر اینکه ارز مورد نیاز واردات باید از محل صادرات تامین شود، گفت: نفت 126 دلاری هم قیمت خوبی نیست و من آن را نسبت به افزایش قیمت سایر کالاها در دنیا پایین می دانم.

مهر- مسعود میرکاظمی در مورد اقتصاد ایران در سال 91 گفت: اگر کشور بخواهد اصولی حرکت کرده و نگران نباشد که سال دیگر چه اتفاقی رخ می‌دهد، سیاستگذاران و مسوولان باید عوامل موثر بر کلان اقتصاد کشور را به خوبی طراحی و مدیریت کند؛ در این صورت نگرانی وجود ندارد و در میان مدت می‌توان به شاخص‌های بهتری در کلان اقتصاد دست یافت.
وزیر اسبق بازرگانی با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی برای کاهش نرخ تورم، افزود: وقتی هر سال تورم تکرار می‌شود، دلیلی ندارد بگوییم تورم را تک رقمی خواهیم کرد، بلکه اگر شرایط اقتصادی را به گونه‌ای طراحی کنیم که تورم یک رقمی شده و رشد اقتصادی در عمل صورت گیرد، آنگاه بخش خصوصی برای برنامه‌ریزی بلندمدت آماده می‌شود و با رونق کسب و کار، تورم نیز تک رقمی خواهد شد.
وی با اشاره به نوسانات ارزی اخیر در بازار تصریح کرد: دلیل اینکه نقدینگی سرگردان به سمت بازار سکه و ارز می‌رود. مردم احساس می‌کنند باید پول خود را در جایی هزینه کنند که بیشترین سود را داشته باشد، در حالی که اگر شرایط اقتصاد و کسب و کار فراهم باشد، این نگرانی مردم برطرف خواهد شد، آنگاه دیگر دولت لازم نیست دغدغه ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری را داشته باشد.
میرکاظمی با انتقاد نسبت به مصارف بودجه‌های سنواتی، گفت: در بودجه مشاهده می‌شود که از منابع مالی یک بخش کم و به بخش دیگر اضافه می‌شود، در حالی که نباید وقتی کشور با کسری بودجه مواجه است، به سمت برداشت از درآمدهای نفتی پیش رود، این اشتباه است بلکه باید به سمتی رویم که بتوان کشور را با درآمدهایی به جز نفت اداره کرد.

وی اظهار داشت: با اجرای هدفمندی یارانه‌ها بحث اصلی این بود که اگر قیمت هر بشکه نفت، 80 دلار است، یارانه کشور که بین 80 تا 100 هزار میلیارد تومان است، ساماندهی شود، این در حالی است که کشوری که برای اداره خود مشکل دارد، نباید 100 هزار میلیارد تومان یارانه بدهد. بنابراین بخشی از این یارانه باید حذف شود تا هم اتلاف انرژی کمتر شده و هم فشاری به منابع نفتی و ارزی کشور وارد نشود که سبب بالارفتن تورم شود.
میرکاظمی ادامه داد: در گذشته اگر نسبت صادرات به واردات 20 درصد بود، امروز به بالای 50 درصد رسیده است و باید تلاش کنیم که به بالای 100 برسد و ارز مورد نیاز واردات از محل صادرات تامین شود، اما این کار نیاز به برنامه‌ریزی و مراقب دارد.
وزیر اسبق بازرگانی ادامه داد: باید صادرات محور همه بخش‌های اقتصادی باشد، به این معنا که اگر امروز بانک‌ها می‌خواهند سرمایه‌گذاری اقتصادی انجام دهند، باید حتما یک محور کار آنها صادرات باشد، به این معنا که حتی اگر صندوق توسعه ملی هم قرار است که منابعی به پروژه‌‎ها اختصاص دهد، باید صادرات را محور قرار دهد.
وی اظهار داشت: قرار نیست در کشور ظرفیت خالی ایجاد کنیم، ضمن اینکه هم اکنون بسیاری از مراکز تولیدی کشور با ظرفیت کامل کار نمی‌کنند در حالی که یک واحد باید سه شیفت تولید کند؛ بنابراین باید برای اصلاح این امور کاری کرد.
به گفته میرکاظمی، نگاه به مسایل اقتصاد کلان کشور باید جامع باشد و از بخشی‌نگری به شدت پرهیز شود، مردم نیز وقتی مشاهده کنند که اصلاحاتی در حال انجام است، همیاری و همکاری لازم را انجام می‌دهند؛ چراکه مردم همواره از مسوولان جلوتر هستند و این از حسن بصیرتی است که مردم دارند.
ر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :