آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66757
تاریخ انتشار : 30 دی 1393 10:38
تعداد بازدید : 967

رییس کمیسیون امور بین‌الملل سازمان نصر کشور:

صنعت نرم افزارایران درون مرزها محبوس است

رییس کمیسیون امور بین الملل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بیان اینکه نرم افزار در محدوده جغرافیایی ایران محبوس شده است، گفت: با افزایش نیروی انسانی شاغل در صنعت نرم افزار، لازم است توانمندی تولید به سمت بازارهای خارجی هدایت شود که متاسفانه این اتفاق تاکنون نیفتاده است.

فناوران- فرهاد الیشایی افزود: در ایران توانایی بسیار بالایی در تولید نرم افزار وجود دارد. افزایش تولید نرم افزار سبب افزایش فعالان این صنعت شده است و هر ساله نیز تعداد کثیری از فارغ التحصیلان دانشگاه ها وارد بازار کار تولید نرم افزار می شوند.
وی اضافه کرد: افزایش فعالان از یک سو فرصت و از سوی دیگر تهدید تلقی می‎شود. چراکه این توانمندی در دراز مدت فزونی عرضه بر تقاضا را به دنبال خواهد داشت.
الیشایی با بیان اینکه راه برون رفت از این موضوع صادرات نرم افزار است، فرض بگیرید که 20 شرکت خودروسازی جدید ظرف چند روز آینده در ایران تأسیس شوند، چه اتفاقی می افتد؟ قطعا بازار گنجایش لازم برای تمامی این تولیدکننده ها را ندارد. تقسیم درآمد و پایین آمدن سود سبب ضرردهی و تعطیل بنگاه ها می شود.
وی افزود: تعطیلی هر بنگاه هزینه ها و ضررهای هنگفت اقتصادی و ملی را به همراه دارد. با افزایش نیروی انسانی شاغل درصنعت نرم افزار، لازم است توانمندی تولید به سمت بازارهای خارجی هدایت گردد تا از ظرفیت آن استفاده شود.
  مشکلات و معضلات صادرات نرم‎افزار
رییس کمیسیون امور بین الملل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور گفت: در حال حاضر مشکلات متعددی برای ورود به این بازارها وجود دارد، تحریم های موجود و مهم تر از آن فضای روانی و ترکش های تحریم ها مانع عظیمی برای ورود به بازارهای بین المللی است. تولیدکننده هایی که قصد صادرات نرم افزار دارند، با چالش های فراوانی روبه رو هستند. وی با بیان اینکه ورود به بازار خارجی  لزوما به معنای اشباع بازار داخلی و رقابت کامل در داخل کشور نیست، گفت: حتما هنوز در داخل نیازهای زیادی وجود دارد، اما بحث بر سر آینده نزدیک است در آن زمان اشباع بازار و خروج فعالان کلید خواهد خورد.
وی گفت: امروزه توسعه فناوری، زیرساخت توسعه سایر رشته های اقتصادی است. برای توسعه فناوری باید برنامه مدون تهیه کرد. دولت یازدهم علیرغم موفقیت در سیاست خارجی، رویکرد شفافی در خصوص پذیرش فناوری به مثابه راهبرد اصلی نداشته است.
وی افزود: دولت می بایست در این بخش سرمایه گذاری، بسترسازی و حمایت کند. همانند اقداماتی که 15 یا 20 سال پیش در صنعت قطعه سازی و خودروسازی انجام شد و آن ها را به عنوان صنعت پیشرو پیشتاز اقتصاد معرفی کرد. الیشایی تاکید کرد: افزایش سرمایه گذاری دولت در فناوری اطلاعات خصوصا تولید نرم افزار فرصت های بی شماری برای کشور بوجود خواهد آورد که کمترین آن کاهش بیکاری است. این امر سبب می شود تا فرصت های بین المللی در اختیار کشور قرار گیرد در غیر این صورت فرصت ها از دست رفته و کشورهای دیگر جایگزین می شوند.
  سرنوشت پسته، زعفران و فرش در انتظار نرم‎افزار
 رییس کمیسیون امور بین الملل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور  گفت: سرنوشت زعفران، پسته و فرش ایرانی را به یاد بیاوریم. اگر هم اینک در این صنعت سرمایه گذاری شود، می توان در سطح بین المللی حرف های زیادی برای گفتن داشت در غیر این صورت
فردا دیر است.
وی در ادامه افزود: تهدید جدی دیگر که دامن گیر این صنعت شده، مساله مهاجرت نیروی متخصص از کشور است. تهدید بعدی آن است که سازمان های دولتی و نیمه دولتی هر یک بخشی عریض و طویلی تحت عنوان شرکت های فاوا و یا واحد آی تی ایجاد کرده و با توجه به بودجه های کلان خود پرسنل بخش خصوصی را با چند برابر حقوق و مزایا استخدام کرده و آن را نحیف و نحیف تر می سازند. در بسیاری از موارد شاهد هستیم که همین شرکت ها به تدریج بازدهی خود را از دست داده و به جای پویایی و تولید، وارد معاملات تجاری می شوند.
  چهار راهکار برای بهبود صنعت نرم‎افزار
الیشایی به ارایه راهکار در این خصوص پرداخت و گفت: یکی از نکات کلیدی صنعت آی تی اجرای قانون کپی رایت است. باید قبول کنیم که چاره ای جز پذیرش آن نداریم. چرا که این قانون برای ورود به بازارهای جهانی ضروری است.
وی افزود: دوم اینکه با همکاری بخش خصوصی طرح جامع و راهبردی آی تی تهیه و اجرا شود.
وی کوچک سازی دولت در فناوری اطلاعات خصوصا تولید نرم افزار و واگذاری آن به بخش خصوصی را به عنوان راهکار سوم نام برد و گفت: ایجاد تسهیلات برای شرکت های نرم افزاری با پذیرش آنان به عنوان شرکت های دانش بنیان در این بین بسیار ضروری است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :