آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66764
تاریخ انتشار : 30 دی 1393 10:54
تعداد بازدید : 870

اسناد قدیمی کشور 5 ساله کاداستری می شود

معاون امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تصویب نهایی قانون جامع کاداستر در کشور ضروری است.

ایرنا- محمد حسین بکاییان افزود: آسان سازی فرآیند صدور اسناد مالکیت در قالب اجرای قانون تعیین تکلیف اراضی و املاک فاقد سند مالکیت جزو برنامه های اولویت دار این سازمان درسال جاری است.وی گفت: بر اساس این قانون برای تعیین تکلیف اراضی و املاک فاقد سند هیات چهار نفره ای متشکل از یکی از قضات دادگستری، رییس اداره ثبت اسناد ، نماینده اداره راه و شهرسازی و نماینده جهاد کشاورزی تشکیل می شود.وی افزود: وضعیت تمامی استان های کشور با توجه به ثبت نام متقاضیان رصد شده تا برای استان هایی که بیشترین متقاضی را دارند هیات های بیشتری برای شتاب بخشی در این فرآیند صدور سند اعزام شوند.
او ادامه داد: تاکنون یک میلیون و 200 هزار نفر متقاضی در سامانه قانون تعیین تکلیف اراضی و املاک فاقد سند مالکیت نام نویسی کرده اند که از این شمار برای 300 هزار متقاضی سند مالکیت صادر شد، 700 هزار فقره درخواست در فرآیند انجام کارکارشناسی قرار دارد و بقیه نیز در مرحله ارسال برای کارشناسی و یا طرح در هیات ها است.
بکاییان پیش بینی کرد که تا پایان سال 94 تقاضا برای ثبت اسناد مالکیت به روز شود.
وی درخصوص ثبت اسناد روستایی نیز گفت: امسال صدور حدود 250 هزار سند روستایی به عنوان سهمیه در نظرگرفته شده که نزدیک به حدود 50 درصد آن درقالب قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن عملی شده است.
او همچنین از صدور حدود هشت میلیون برگ سند کاداستری برای متقاضیان در سال جاری خبر داد و از عموم افراد جامعه خواست تا اسناد قدیمی خود را به ادارات تابعه این سازمان برای صدور سند کاداستری تحویل دهند.
بکاییان ابراز امیدواری کرد که با تصویب نهایی قانون جامع املاک کاداستر در مجلس شورای اسلامی، ظرف مدت پنج سال تمامی اسناد ملکی مردم به روز شود.
وی گفت: با اجرای قانون جامع املاک کاداستر (عملیات تهیه نقشه های ثبتی) حدود 25 میلیون فقره سند قدیمی املاک در کشور در مدت پنج سال به اسناد کاداستری تبدیل می شود.
وی  گفت: بهره گیری از فناوری های روز جایگزین شیوه سنتی در این سازمان می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :