آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66770
تاریخ انتشار : 30 دی 1393 11:1
تعداد بازدید : 930

نجات تاریخ قضایی کشور از زیرزمین‌های نمناک

125 میلیون پرونده قضایی الکترونیکی شد

معاون حقوقی قوه قضاییه ازساماندهی 125 میلیون پرونده قضایی در طرح آرشیو الکترونیکی یا بایگانی راکد در دستگاه قضایی خبر داد.

میزان- «ذبیح الله خداییان» از اسناد مکتوب به عنوان بخشی از سرمایه های معنوی یک مملکت یاد کرد و گفت: قسمتی از اسناد مکتوب در درون پرونده های قضایی وجود دارد.وی افزود: بیش از یک قرن از تاریخ تشکیل عدلیه به شکل فعلی گذشته و ما اسنادی در پرونده ها داریم که به قرن ها قبل مربوط می شود.
این مسوول عالی قضایی دست نوشته های امرا، اقوام و ایلات و همچنین اسناد و مدارک مربوط به اختلاف علما، بزرگان و شاهان را نمونه هایی از این اسناد عنوان و بیان کرد: این اسناد در خارج از دستگاه قضایی یافت نمی شود.
وی گفت: اگر اطلاعات مربوط به پرونده های قضایی به خوبی جمع آوری شوند می توانند به عنوان یک درس و عبرت در اختیار مردم قرار گیرند. سرگذشت افرادی که ظلم کرده اند در پرونده های قضایی به تصویر کشیده شده است همچنین آزادی خواهان و کسانی که در مقابل ظلم ایستادگی کرده اند نیز در پرونده ها وجود دارد.
معاون حقوقی قوه قضاییه  گفت: متاسفانه برخی از پرونده های قضایی به لحاظ حجم بالا در گونی و در زیرزمین های نمناک قرار دارند که در معرض پوسیدگی هستند و وضعیت راکد بایگانی ها مناسب نیست و این قبیل پرونده ها قابل استفاده نیستند درحالی که تکالیفی برعهده دستگاه قضایی گذاشته شده است که برای مناصب نیاز به استعلامات دستگاه قضایی دارند.
خداییان همچنین تصریح کرد: ما در گذشته نمی توانستیم پاسخ استعلامات را به خوبی  ارایه دهیم اما خوشبختانه طرح آرشیو الکترونیکی و یا بایگانی های راکد با عنایت خاص ریاست قوه قضاییه اجرایی شد که  پیشرفت های بسیار موثری در این زمینه هم صورت گرفته است.
معاون حقوقی قوه قضاییه بیان کرد:  بیش از 157 میلیون پرونده قضایی وجود دارد که  125 میلیون فقره پرونده ساماندهی و 80 درصد اطلاعات این پرونده ها پالایش و بسیاری از  پرونده ها ثبت و وارد سیستم شده که  به راحتی می توان به آنها دسترسی پیدا کرد.
وی افزود: ما 50 سال آینده هم به  پرونده های قضایی نیاز داریم و همچنین پرونده هایی که در آینده تشکیل می شوند نباید به چنین سرنوشتی دچار شوند. امیدواریم بتوانیم با تکمیل این طرح و برطرف کردن کمبودها پرونده ها را ثبت و ضبط کنیم.
خداییان گفت: اسناد مهم و ملی باید جداسازی و در دسترس افراد پژوهشگر و محقق قرار داده شود تا با کار کردن بر آنها  به صورت داستان، فیلم و سریال مورد استفاده آیندگان قرار گیرد.
وی اظهار امیدواری کرد که  با کمک دولت بتوانیم از سرمایه عظیم کشور برای آیندگان استفاده کنیم با کمک اسناد مکتوب تاریخ کشور را به تصویر بکشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :