آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66792
تاریخ انتشار : 30 دی 1393 11:43
تعداد بازدید : 895

راه اندازی 9 سامانه برای مبارزه با مفاسد بانکی

بر اساس مصوبه اخیر ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ۹ سامانه شفافیت زا در راستای حذف فساد سیستماتیک از شبکه بانکی تشکیل و به صورت یک منظومه یکپارچه از اطلاعات بانکی به هم متصل خواهند شد.

خبرگزاری فارس -
ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی در راستای شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و پیشگیری از زمینه های فسادزا « ضوابط نحوه ایجاد و تکمیل سامانه های الکترونیکی در شبکه بانکی» را مصوب کرد. اجرای این قانون به طور قطع گامی مهم در جهت ایجاد تحول در سلامت نظام بانکی و اقتصاد خواهد بود و به توسعه بخش مولد اقتصاد کمک شایانی خواهد کرد.
بر اساس این مصوبه، بانک مرکزی موظف شده است تا پایان سال 93 منظومه سامانه های اطلاعاتی نظام بانکی را ایجاد و بهره برداری کند و امکان اتصال امن و سیستمی سایر دستگاه های اجرایی را به این سامانه ها فراهم آورد، به گونه ای از ابتدای تیرماه 1394 هرگونه فرآیند دستور، درخواست و یا استعلام به صورت الکترونیکی انجام شود. در راستای اجرای این مصوبه قوه قضاییه و سایر دستگاه های اجرایی موظف به همکاری با بانک مرکزی شده اند.
منظومه های اطلاعاتی یکی از ابزارهای اولیه اداره دولت ها در دوران مدرن است و حتی در اغلب کشورهای در حال توسعه نیز منظومه های اطلاعاتی زمین و مسکن، اطلاعات بانکی، مدارک تحصیلی، اشتغال و امثال آنها سال ها است که مورد استفاده قرار می گیرد.فقدان یک منظومه کامل از اطلاعات بانکی در ایران موجب خسارات گسترده ای در اقتصاد ملی از انفجار پدیده چک های بلامحل تا فسادهای سیستماتیک در شبکه بانکی شده است.
منظومه 9 سامانه اطلاعاتی این مصوبه عبارتند از: سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب)، سامانه پیام رسانی الکترونیک مالی (سپام)، سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک (صیاد)،  سامانه چک و اسناد وصولی کاغذی (چکاوک)،
سامانه یکپارچه مدیرتی اوراق بانکی (سیما)،
سامانه یکپارچه بانک مرکزی (نسیم)، سامانه جامع تسهیلات،سامانه یکپارچه استعلامات مالی (سیام) و سامانه پرداخت الکترونیک سیار (سپاس).


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :