آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66795
تاریخ انتشار : 30 دی 1393 11:46
تعداد بازدید : 883

جدال ادامه دار دریافت کارمزد از کارتخوان ها

دریافت کارمزد از تراکنش های کارتخوان ها که اوایل مهر ما امسال مطرح شد و با واکنش هایی سوی فروشندگان و برخی کارشناسان و نمایندگان مجلس مواجه شد، بار دیگر از سوی ناصر حکیمی مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی مورد تاکید قرار گرفت.

فناوران- روز گذشته حکیمی گفت: دریافت کارمزد از کارتخوان ها، منتفی نشده است و در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد. حکیمی گفت: دریافت کارمزد از کارت خوان ها یکی از مسائل مهم مورد نظر در شورای پول و اعتبار است.اما با توجه به تراکم برنامه های این شورا، باید براساس اولویت مورد بررسی قرار گرفته و تعیین تکلیف شود.
وی افزود: نمی توانم زمان دقیقی برای آن اعلام کنم اما مطمئنا مورد بررسی قرار می گیرد. اطمینان بخشی مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی از بررسی موضوع دریافت کارمزد از تراکنش های کاتخوان ها در حالی است که بسیاری از کارشناسان با این اقدام مخالف اند. همان مهر ماه که این مسئله به طور جدی مطرح شد رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای در واکنش به طرح اخذ کارمزد از شهروندان در ازای ارایه خدمات بانکداری الکترونیکی، این طرح را اقدامی تنبیهی برای شهروندان در استفاده از این نوع خدمات دانست و خواستار توقف طرح در شورای پول و اعتبار شد. همان زمان از این طرح بانک مرکزی به عنوان نوعی زور آزمایی بانک مرکزی با اصناف یاد شد. صاحبان صنوف اعلام کردند زیر بار دریافت پرداخت کارمزد برای تراکنش کارتخوان ها نخواهند رفت.
 سست شدن پایه های بانکداری الکترونیکی؟
یکی از استدلال های مخالفان دریافت کارمزد از تراکنش های بانکی این است که با این اقدم ممکن است مغازه داران به جای پرداخت کارتی از خریداران خود پول نقد طلب کنند. خراب بودن دستگاه کارتخوان هم یک توجیه در دسترس آنهاست. یا اینکه ممکن است بخواهند کارمزد را از مشتریان دریافت کنند که این موضوع هم باعث خواهد شد مردم از خرید کارتی رویگردان شوند. در سال های اخیر تلاش های زیادی برای تشویق مردم به استفاده از کارت به جای پول نقد انجام شده و این اقدام می تواند دستاوردهای این تلاش ها را به خطر بیاندازد.
 بانک مرکزی چه می گوید؟
اما در مقابل مسوولان بانک مرکزی نظر دیگری دارند. آنها معتقدند برای اینکه این خدمات در دراز مدت با کیفیت مناسب ارایه شود باید هزینه های آن هم تامین شود. در این زمینه محسن قادری مدیر  عامل شرکت شاپرک  گفت: باید برای ارایه هر خدمتی هزینه ای پرداخت شود و نمی توان آن را رایگان به دست آورد، با توجه به این که تاکنون هزینه کارمزد مربوط به کارت خوان فروشگاه ها از سوی بانک مرکزی پرداخت می شد، در نظر داریم با هدفمند کردن این کارمزدها یارانه آن را حذف کرده و بر عهده پذیرنده (صاحب) دستگاه قرار دهیم.
حکیمی هم در نشست روز گذشته به طور تلویحی  تاکید کرد: دریافت کارمزد از دستور کار شورای پول و اعتبار خارج نشده است.  این در حالی است که برخی منتقدان اعتقاد دارند تلاش بانک مرکزی برای دریافت کارمزد، نوعی بی سلیقگی است چرا که کل رقم درآمد از این محل در سال، حدود 700 میلیارد تومان است که در مقایسه با رقم های سنگین برای تبلیغات از سوی نظام بانکی ناچیز است.  اما هر چه هست ظاهرا عزم بانک مرکزی برای اخذ کارمزد از این تراکنش ها جزم شده است.  حکیمی در نشست روز گذشته در مورد رقم دقیق برای کارمزد کارتخوان ها توضیح داد: عدد قبلی اعلام شده (بین 120 تا 200 تومان)رقمی متوسط بود و باید گفت که کارمزد ها فیکس نیستند و بسته به نوع کار، رقم و تعداد تراکنش و 10 تا 12 فاکتور دیگر با وجود این که الگوی تعیین کارمزد ها بسیار پیچیده تر است، اما باید گفت که در مجموع کارمزد کارتخوان رقم ناچیزی خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :