آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66869
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1393 10:52
تعداد بازدید : 853

با وجود کاهش قیمت کنسول‌های بازی در بازارهای جهانی

بازار تجهیزات سرگرمی ایران ساز خودش را می زند

اگر چه فعالان بازار کامپیوتر قیمت نوت بوک، تبلت و برخی کالاهای کامپیوتری را کاهش داده اند؛ کنسول های بازی نه تنها ارزان نشده، بلکه نسبت به هفته های قبل با افزایش قیمت مواجه شده اند.

مریم عسگری
البته گروهی از فعالان بازار تجهیزات سرگرمی زیر بار افزایش قیمت نرفته و اعلام کرده اند که با وجود تشدید نوسان نرخ ارز در ماه گذشته قیمت ها را ثابت نگه می دارند. اما بررسی قیمت تجهیزات سرگرمی، به ویژه کنسول های بازی، گویای رشد 50 تا 150 هزار تومانی است.
قیمت تجهیزات جانبی مانند فرمان های بازی، کینکت و دسته های اضافی کنسول ها نیز در برخی موارد 10 تا 30 هزار تومان افزایش یافته است.
برخی از فعالان بازار می گویند که علت، افزایش قیمت از سوی شرکت های عرضه کننده و همنین افزایش هزینه های جانبی نظیر حمل و نقل است.
این درحالی است که اکثر شرکت های تولید و عرضه کننده به مناسبت سال نو میلادی قیمت ها را کاهش داده اند و در ضمن برخی از کنسول های موجود در بازار به ویژه نمونه های جدید به صورت مسافری وارد بازار می شود.
محمد نوقانی، یکی از فعالان بازار تجهیزات سرگرمی در بازار کامپیوتر پایتخت که خبر رشد قیمت کنسول های بازی را تایید می کند، با بیان این مطلب که کاهش حجم فروش در بازار باید به کاهش قیمت ها در بازار منجر شود، می گوید: برخی از فروشندگان با تصور اینکه شب عید بازار رونق می گیرد قیمت ها را افزایش داده اند تا بتوانند ضرری که در ماه های قبل دیده اند، جبران کنند. غافل از اینکه این اقدام به رکود بازار دامن زده و موجب می شود بازار اندک مشتریان خود را نیز از دست بدهد.
به گفته این فعال بازار، در حال حاضر کمتر کسی به خرید کنسول بازی فکر می کند؛ مگر آن دسته که قیمت برای شان چندان اهمیتی ندارد و به همین دلیل فروشندگان با درک این موضوع در قیمت گذاری کالاها کاملا سلیقه ای عمل می کنند.
در مقابل یکی دیگر از فعالان بازار می گوید: قرار نیست اگر نوت بوک یا تبلت ارزان می شود، همه کالاهای بازار کامپیوتر ارزان شود. به گفته وی، در ماه های اخیر حجم واردات کنسول های بازی به بازار به شدت کم شده است و همین موضوع  افزایش قیمت آن را در پی داشته است.
این فعال بازار می افزاید: حتی اگر بازار شب عید را از دست بدهیم نمی توانیم قیمت ها را کاهش بدهیم. زیرا در این صورت باید کالاها را با ضرر به فروش برسانیم. فعالان بازار تجهیزات سرگرمی که گویا پیه از دست دادن بازار شب عید را به تن مالیده اند، می گویند: به فروش نرفتن کالا نمی تواند آنها را به کاهش قیمت مجبور کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :