آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66908
تاریخ انتشار : 1 بهمن 1393 12:16
تعداد بازدید : 900

جاسوسی انگلیس از ایمیل خبرنگاران

روزنامه گاردین روز دوشنبه فاش کرد که دستگاه اطلاعاتی انگلیس (GCHQ) از ایمیل خبرنگارانی که در رسانه های معروف جهان کار می کنند، جاسوسی کرده است.
خبرگزاری فرانسه- گاردین نوشت: دستگاه اطلاعات انگلیس از ایمیل خبرنگاران BBC، گاردین، لوموند، شبکه NBC، نیویورک تایمز، واشنگتن پست، سان و خبرگزاری رویترز جاسوسی کرده است. براساس تحلیلی که گاردین درباره مدارک منتشر شده ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا ارایه کرده است، ایمیل های این خبرنگاران بخشی از 70 هزار ایمیلی بود که در سال 2008 دستگاه اطلاعات انگلیس از آن جاسوسی کرده است.
در مقاله گاردین آمده است که عاملان این جاسوسی، کارمندان مامور اداره پایگاه اینترنتی دستگاه اطلاعات انگلیس بوده اند.
به نوشته گاردین، دستگاه اطلاعات انگلیس بر اساس دستورالعمل های امنیتی داخلی، خبرنگاران را «تهدیدی جدی برای امنیت» تلقی می کند. به ویژه خبرنگارانی که تحقیقات انجام می دهند و خطر آنها به اندازه خطر تروریست ها و اشخاصی که شبکه های الکترونیکی را هک می کنند تلقی می شود.  افشای این موضوع در حالی است که دولت انگلیس در زمینه حفاظت از ارتباطات محرمانه خبرنگاران، نمایندگان مجلس و وکلا در قبال جاسوسی تحت فشار است.
گاردین گزارش داد که ایمیل های این خبرنگاران در کمتر از 10 دقیقه از طریق پایش سیگنال در کابل های فیبر نوری جمع آوری شده است. این ارتباطات علاوه بر ایمیل های مربوط به اعلامیه های مطبوعاتی است که برای ده ها خبرنگار فرستاده می شود و مکاتبات میان خبرنگاران و سردبیران درباره موضوعات خبری را در بر می گیرد. آژانس جاسوسی انگلیس این اطلاعات را ذخیره کرده و سپس آن را در اینترانت خود به اشتراک گذاشته است. هنوز مشخص نیست که آیا خبرنگاران عامدانه مورد هدف قرار گرفته اند یا نه .اسناد منتشر شده از سوی اسنودن همچنین نشان می دهد واحد ارزیابی امنیت اطلاعات مرکز ارتباطات دولتی انگلیس «روزنامه نگاران محقق» را در کنار تروریست ها یا هکرها تهدیدی برای این کشور خوانده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :