آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 66976
تاریخ انتشار : 4 بهمن 1393 11:24
تعداد بازدید : 797

به موجب مصوبه شورای عالی فضای مجازی

وزارت ارشاد متولی پایش پیامک های انبوه شد

بیست و یکمین جلسه شورای عالی فضای مجازی با بررسی سیاست های ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و انبوه در شبکه های ارتباطی و تصویب بخش هایی از آن برگزار شد.
فناوران- در حالی که حدود 2 ماه و نیم از تشکیل جلسه بیستم شورای عالی فضای مجازی گذشته است، جلسه بیست و یکم تشکیل شد. البته تاخیر در برگزاری جلسات شورا که قرار است هر دو هفته یک بار برگزار شود، بار دیگر نیز روی داده است. جلسه نوزدهم این شورا پس از 6 ماه تعطیلی و با جنجال زیادی برگزار شده بود. اتفاقا در همان جلسه موضوع ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و انبوه مطرح و تصویب آن به جلسه بعدی موکول شد.
اما جلسه بیستم در یازدهم آبان ماه، به دلیل فشار برخی اعضا برای بررسی وضعیت شبکه ملی اطلاعات، به ارایه گزارش وزارت ارتباطات در این زمینه گذشت و چهارشنبه هفته پیش، مجددا موضوع پیامک های انبوه در دستور جلسه بیست و یکم قرار گرفت.
براساس خبری که پایگاه اطلاع رسانی دولت از این جلسه منتشر کرده است، جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست حسن روحانی، رییس جمهوری کشورمان تشکیل شد و در آن با توجه به پیشرفت فناوری ها در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات و استفاده گسترده از خدمات پیامک انبوه و خدمات ارزش افزوده پیامکی در شبکه های ارتباطی، سیاست های مربوط به این حوزه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در این جلسه پس از بحث و تبادل نظرهای انجام شده، بخش هایی از سیاست های مربوط به ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و انبوه در شبکه های ارتباطی، به تصویب رسید و بر این اساس مصوب شد که هر گونه محتوا در خدمات پیامکی انبوه و ارزش افزوده پیامکی باید با رعایت قوانین و
 مقررات کشور و عدم مغایرت با ارزش های ایرانی اسلامی باشد.
همچنین مقرر شد به منظور پایش محتوا، کارگروهی با مسوولیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضویت نمایندگان وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشور، دادگستری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی، نماینده دادستانی و مرکز ملی فضای مجازی، تشکیل شده و گزارش عملکرد آن هر شش ماه به دبیرخانه شوررای عالی فضای مجازی ارایه شود.
بررسی جزییات و سایر بخش های سیاست های ساماندهی خدمات انبوه و خدمات ارزش افزوده در شبکه های ارتباطی در جلسات آینده شورای عالی فضای مجازی مورد بررسی و تصمیم گیری قرار خواهد گرفت. علی لاریجانی به عنوان رییس قوه مقننه و عضو حقوقی شورای عالی فضای مجازی به دلیل شرکت در مجمع بین المجالس ترکیه، در این جلسه حضور نداشت.
نکته دیگر در مورد این جلسه این که، وظیفه اطلاع رسانی در مورد جلسات شورای عالی فضای مجازی برعهده دبیر این شوراست. اما سایت شورا در عمل تنها یک خبر دو پاراگرافی از این جلسه منتشر کرده است. در خبر این شورا آمده است: در این جلسه سیاست های  ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در شبکه های ارتباطی مورد بررسی قرار گرفته و پس از تبادل نظر اعضا و با اصلاحاتی به تصویب رسید. سیاست های ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در  شبکه های ارتباطی پیش از این در جلسات کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه شده بود.
شاید انتشار کمرنگ خبر نتایج این جلسه را بتوان تا حدودی به نارضایتی دبیر شورا و برخی از اعضا از دستور جلسه ربط داد. گفته می شود دستور جلسه، عامل اختلاف دولت و دبیرخانه شورا و دلیل تعطیلی جلسات است. هم اکنون مواردی مانند پیوست فرهنگی همچنان در دستور جلسه شورا قرار ندارد و دولت اصرار دارد دستور جلسه با نظر رییس جمهور تعیین شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :